Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Milyen töltő kíméli az aksit...

Milyen töltő kíméli az aksit ezek közül ?

Figyelt kérdés
Régi telefonom elromlott. A töltője működik, ami 80W. Vettem új telefont, amihez 120W töltő van. Most akkor melyik töltőt érdemes használni ? 80W vagy 120W ? Melyik a kíméletesebb a telefon számára ?

okt. 21. 17:48
A kérdező szavazást indított:
80W
120W
Mindegy, hogy melyiket használom.
Szerezzek 100W-t.
8 szavazat
 1/9 A kérdező kommentje:
Á, ahogy olvasom a kábel sem mindegy.
okt. 21. 17:50
 2/9 anonim ***** válasza:
62%
A töltő a telefon része, úgyhogy mindig azt fogod használni.
okt. 21. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Szervizmérnök úr ***** válasza:
49%

Hiába dugod a régi telefonra a 120 W-os töltőt, a telefon nem ránt magára annyit, mivel a telefonban van a töltésszabályzó.

Azt pedig a mérnök úgy tervezte, hogy nem fogja a saját akkuját kinyírni.

Más kérdés, ha jót akarsz, nem muszáj szétfőzni az akkut és a telefont, csak azért, mert az tervezetten engedélyezi.

okt. 21. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
38%
Semmi baja nem lesz a nagyobb teljesítményű töltőtől. Főleg nem fog "szétfőlni" sem a telefon sem az akkumulátor! 😊
okt. 21. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%

Egyik sem.

Használj egy 10 Wattosat, ne használd töltés közben és tartsd 20°C-on az akkut.

Ezzel kíméled a legjobban.

okt. 21. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Mindkettő erőteljes gyorstöltő, kb. tökmindegy. 5v / 1A a tuti, ha nem zavar, hogy 4-5 óra a töltés :)
okt. 21. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
37%
Ha kímélni akarod az akkut, akkor a 80W is sok. Minél kisebb a teljesítmény, annál kevésbé melegszik az akku, tehát annál tovább bírja.
okt. 22. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
0%

Szia!


Itt két dolgot kevertél össze:


1 - Ideális töltést minden esetben (már persze ha pakolnak hozzá) a telefonhoz adott gyári töltő fog megvalósítani. Már csak azért is, mert a két eszközt elvileg egymáshoz hangolták!


2 - A gyorstöltés problémája. Itt sok tévhit van. Ezek a következőek:


2a - Ha gyorsabban töltöd, akkor tönkremegy az aksi. Abban az esetben, ha nem gagyifónt vettél, akkor az akkumulátoron van egy kicsi nyák (elektronika). Ennek a lapkának az a szerepe, hogy megakadályozza az akkumultáror túlmelegedését, túltöltését. Ez a szabályzó az újabb Android rendszerben már vezérelhető is (azaz ki-bekapcsolható). Abban az esetben, ha kikapcsolod, akkor a telefon aksit nem védi. Az akkumulátor tölthető akár 100 %-ig is! Abban az esetben, ha bekapcsolod, akkor ez a lapka gondoskodik arról, hogy az aksi túlmelegedése esetén lekapcsolja a töltést, és ezáltal az aksi vissza tud hűlni normál értékre. Amikor ezt eléri azt automatikusan visszakapcsol a töltés.


2b - A gyorstöltés lényege, hogy az arra alkalmas akkumulátorokat kicsit erősebb árammal és magasabb feszültségen tölti. Ez nem okoz károsodást. Max az "öregedési folyamat" gyorsul fel, ha egy magasabb Watt számú töltővel "nyomod meg". A gyors töltés igazából az első pillanattól az ideális szintig (ez 80-90 %, telefonja, aksija válogatja) valósul meg. Utána már csak rátöltés (vagyis lassú töltés) történik. Ennek az a lényege, hogy ha gyors töltéssel töltenéd, akkor túltöltődhet az aksi (105-110 %-ig alkalmas), ami egyértelműen cella vesztéssel jár. Már rövid távon is, de hosszú távon tuti!


2c - Miért fontos figyelni a túlmelegedésre? Mert az aksiban az energia tárolás egy kémiai folyamat végbenésével történik. Ha ez túl gyors, vagy nagyon erős behatás éri az aksit, akkor ez a folyamat végbe megy ugyan, de a kémiai átalakulás instabil lesz, azaz energia veszteséget okozhat. Na ekkor tapasztalod azt, hogy bár melegen 90-100 %-on volt az aksid, de visszahűléskor 80-90 % közötti értéket mutat. A többi energia sajnos elveszett... Ez az instabil átalakulás az, amely rövidíti az aksi élettartamát! Mindössze erre kell figyelni.


Igyekeztem közérthetően, lehetőleg minimális szakszó használattal fogalmazni, hogy mindenki számára érthető legyen. Ez egyben azt is jelenti, hogy a benfentesek számára (mérnökök és technikusokí9 ez egy kicsit primitív szöveg lett. Kérem figyelembe venni az értelmezéskor, hogy a közérthetőség volt a lényeg.


Köszönöm!

okt. 22. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Szervizmérnök úr ***** válasza:

8. Sajnos ismerős hamis szöveg és megint nem veszed észre, hogy ez nem laikusok tájékoztatása, hanem a tudatlanság elárulása. Meg a szakma elárulása is. Ennek fényében a szöveg vége nagyon fals, szerintem nyugodtan leszokhatnál erről, ha nem szeretnéd a hivatásosokat irritálni.


- Az akkuba integrált BMS modul egy olyan független biztonsági fokozat, védelmi lépcső, amit soha nem szabad, nem is lehet kikapcsolni.

- Érzésem szerint fogalmad sincs róla, hogyan detektálják az akku 100 % telítésének elérését, amikor a töltést le kell állítani.

- Mintha azt sem értenéd, hogy a dugasztáp nem töltő, csak egy tápegység. A telefonban van a töltésszabályzó, hányszor kell leírni...


"A gyorstöltés lényege, hogy az arra alkalmas akkumulátorokat kicsit erősebb árammal és magasabb feszültségen tölti."


Milyen "magasabb feszültségről" beszélsz, a Li-on cellát nem lehet magasabb szintre tölteni az előírtnál. Ez lehet 4,45 V a fejlesztett összetételű típusoknál, vagy valamelyik telefonban 4,35 V, vagy klasszikusan 4,2 V a standard töltési végfeszültség, a hagyományos konstrukcióknál.

Amikor a CC töltési szakasz után ezt a szintet eléri, az akku által felvett áram csökkenőbe megy (CV szakasz), mivel a kapocsfeszültséget tovább növelni nem szabad, ezért lassul a töltés, ezzel együtt lassan le is hűl a cella, tehát itt is kicsit ellentmondasz önmagadnak, ha érted.

A CV-szakasz nem "rátöltés", ahogy te nevezed, hanem a telítés folyamata, befejezése, aminek célja végül a 100 % elérése. Tovább nincs és nem is szabad tölteni.

Az akku melegedését a cella soros belső ellenállásán eső feszültség és az áram szorzataként képződő teljesítmény adja.

A melegedés általában minden téren az élettartamra, anyagfáradásra negatív hatású, sok esetben még a tervezett melegedést is ajánlatos lehet mérsékelni, ezzel nem is lenne gond.

De a hozzáfűzött zavaros szöveg méltatlan.

okt. 26. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!