Miért érné meg (vagy nem érné meg) Androidos telefonról iPhone-ra váltani?
Három Androidos telefonom volt eddig életemben, őszintén szólva mindegyikkel elégedett voltam. Mostanában le akarom cserélni a majdnem négy éves Honor telefonomat, és erősen fontolgatom, hogy iPhone-t vegyek-e. Átlagos felhasználó vagyok, leginkább a hosszú üzemidő fontos nekem, meg a jó kamera (és bár sok újabb androidos teló tűnik úgy, hogy meghaladja az iPhone-ok kameráit, a gyakorlatban valahogy sosem tudják azt a szintet hozni) és az, hogy hozzá tudjak férni a sulis dokumentumaimhoz a telefonomról és a gépemről is. Mivel Windowsos laptopom van, nem tudom, ez mennyire lenne lehetetlen...
Tudom, hogy mindenkinek megvannak a személyes preferenciái, és állandó háború dúl az Android és az Apple community között :D de most inkább tényleg a pro és kontra érvekre vagyok kíváncsi, és nem arra, hogy miért "sz*r" az egyik vagy a másik.
Próbáld ki, ha tetszik cseréd, ha nem, akkor ne.
Nekem is androidos volt még a 4 meg az 5-ös verziók idejében, aztán váltottam. Nekem bejön a menürendszer, kollégám meg mondja, hogy neki semmi sem áll kézre.
Tehát neked kell tudni és eldönteni, nem a gyakori mindentudó népének.
Kinek mi, mindenkinek egyéni, személyes preferációja, hogy melyiket tartja jobbnak, nem lehet ezt egyértelműen eldönteni!
Nálunk például mindenkinek iPhone-ja van a családban (5 embernek), én vagyok egyedül Androidos, de sosem váltanék: Galaxy A70 kijelzője 2 hónapja betört, és amíg nem veszek új telót, addig anyu régi iPhone 5S-ét használom netezni meg ébresztésre - nekem nem jön be az iOS, nagyon ki kell tapasztalni, sokkal egyszerűbbnek és közvetlenebb kezelésűnek találom az Androidot!
Ami pedig konkrét tény, hogy az Androidosoknak sokkal jobb az üzemidejük!
Kamerában egyről tudok, ami biztosan meghaladja az iPhone-ok szintjét: Samsung Isocell HMX - ami 108 (gyakorlatban 108.5) MPx teljes, és 27 MPx hasznos részletgazdag felbontás, ez utóbbi beállítással tűéles képeket csinál! Bár konkrétabban csak a Samsung Galaxy S20-21-22 Ultra csúcstelókban van ilyen, 300 ezer Ft-tól fölfelé! Viszont ha nem is csúcsminőségű, de a Samsung telefonoknak általánosságban jó kamerájuk van!
Ha kinéztél egy konkrét iPhone modellt, menj be áruházba, ahol ki tudod próbálni a kiállított példányokat, aztán majd Magad eldöntöd, hogy megéri-e váltani!
Nekem ájfónom van 2009 óta. Soha semmiféle hátrányom nem származott belőle. Még 2009-2010 környékén sem amikor szinte semmiféle szolgáltatás nem volt elérhető Magyarrszágon, de sokszor még Európában sem. Manapság pedig minden Apple szolgáltatás elérhető, használható. A droidon meglévő szolgáltatások úgymint google fiók, naptár, gmail, drive, kontaktok, stb szinkronizálhatók az iPhoneonon is ésatöbbi, nem írom végig mi működik iPhoneonon... kb minden is.
Sokaknak az a legnagyobb problémájuk, hogy az iPhonera nem lehet tört programokat telepíteni. Na bumm... megveszed az az 1000-2000 forintos appot ha nagyon kell. 2000 forint egy doboz cigi, abból elsziv a jómadár 2-t egy nap, de az 1499 forinto appot nem hajlandó megvenni. Szóval az agyakban van a probléma, de ott nagyon mélyen :D
Ami még hátrány lehet, hogy némiképp máshogy működinek a dolgok, más a logikája a rendszernek. Ha valaki rágörcsöl, hogy akkorisdroidoslogikával akarja használni az iPhonet, annak szenvedés. El kell engedni a megszokott logikát.
Ja mégegy "hátrány": nem lehet kártyával bővíteni... pfúúúú mekkora probléma. Ez is csak a lustáknak a pborlémája, mert azt hiszi a nagyokos, hogy ha beteszi a sokcsilliárdgigás kártyát akkor soha nem kell takarítania. Néha át kell nézni a dolgokat, nem használt appokat kitörölni, nagy emaileket, a sok csatoltmányt stb ki kell törölgetni. Ennyit karbantartást megérdemel minden számítógép, telefon, tablet.
Ennyi.
Én nemrég váltottam kíváncsiságból és igazából az esetek 99%-ában semmi különbség nincs. Ugyanazokat az appokat használod, csak egy kicsit máshogy néz ki a menü meg kicsit más a navigálás az appok között, aztán lényegében ennyi, ami átlag felhasználóként feltűnik.
Ami esetleg negatívum lehet:
- Nem tudod a telefonodat kvázi külső háttértárként használni. Tehát nem tudsz olyat, hogy rádugod egy kábellel a telefont a laptopodra mondjuk USB-n és átmásolgatsz rá fájlokat. Erre inkább appokon belül van lehetőség (pl a VLC appja tud wifi hálózaton keresztül videó fájlokat átvinni). Ez ma már az egyre nagyobb mobil internet csomagok, wifi meg a felhőtárhelyek világában szerintem nem igazi hátrány, kivéve ha nagyon kicsi büdzsével rendelkezel, de gondolom ha 300+ ezer forintos telefonok között nézelődsz, akkor ez nem probléma. (De nekem iPhone nélkül is megért pár ezer forintot a Drive előfizetés, meg egy combosabb mobilnet előfizetés.)
- A fent leírt dolog miatt gondolom zenét másolni is macerás rá, bár ez megint olyan dolog, hogy szerintem ma már egyre kevesebben vannak azok akik nem rendelkeznek valamilyen zene streaming előfizetéssel. (Ha nem akarsz mobilnetet használni zenére, akkor is mindegyikben van offline mód, wifiről letöltöd a zenét az appon belül, aztán nem használ mobilnetet, ha hallgatod.)
- Nem lehet tört appokat telepíteni a telefonra. Ami számomra szintén nem volt hátrány, mert nem igazán akartam volna véletlenül sem teleszemetelni valamilyen vírussal azt az eszközömet, amit banki ügyintézésre meg autentikáció használok.
- Ez már kb. mindegyik androidos csúcstelefonra is igaz, de azért leírom: nincs jack csatlakozó, vagy veszel egy lightning csatlakozós fülhallgatót, vagy egy vezeték nélkülit.
- Nem adnak hozzá gyárilag töltőt (kábelt igen). Bár ez szintén egyre több androidos telefonra igaz (pl. az emlegetett Samsung S szériája sem kap, de már van olyan újabb az A-ban, ami szintén nem).
- Kicsit kellemetlen lehet, hogy nem USB-C-s töltőbemenete van a telefonnak, hanem sajnos lightning. Bár ez lehet, hogy jövőre változik. Igazából ez is csak azért hátrány, mert ha nem használtál eddig Apple termékeket, akkor valószínűleg nincs otthon egy fél marék tartalék kábeled, mint nekem pl. USB-C-s kábelből...
- Hacsak nem SE modellt akarsz venni, akkor nincs ujjlenyomatolvasó. Egyébként remekül működik az arcfelismerő, sötétben is, minden lehetetlen szögből, szemüveggel, anélkül, szakállal, borotválkozás után, stb. Viszont arra ügyelj, hogy a maszkban történő felismerés csak a 12-es szériától felfelé elérhető.
- Always on display nincs.
- Osztott képernyős módon sincsenek elvileg, bár ezt az előző telefonjaimon sem használtam soha.
- Nincs benne hiperűr gyorsaságú gyorstöltés. Talán 20W-ot tud, szóval ha hozzá vagy szokta az újabb kínai telefonok kegyetlen tempójú töltéséhez, akkor ez lehet, hogy lassú lesz. Nekem sosem volt ilyen telefonom, szóval nem számít. Ezzel is 10-15 perc alatt értelmezhető mennyiségű töltöttséget lehet a telefonba pumpálni, ha vészhelyzet van és nincs idő tovább tölteni.
Ami kifejezetten pozitív volt számomra az eddigi középkategóriás Androidjaim után:
- A kártyás fizetés szinte minden létező bank kártyáival működik idehaza. A Google Pay pedig tudtommal még mindig csak fintech szolgáltatók kártyáival megy.
- Egy sima iPhone 13-mam van, tehát nem csúcsmodel és "csak" 4 giga rammal, de minden röccenés nélkül fut és szinte nevetséges mennyiségben képes appokat megnyitva tartani, tehát komolyabban lehet multitaskingolni.
- Ahogy írtad, remek képeket csinál. De ami még ennél is látványosabb szerintem, hogy szinte lehetetlen vele elrontani egy képet (hacsak nem szándékosan ez a célod). Értem ez alatt azt, hogy nem lesz minden x-edik képed elmosódott, kiégett vagy túl sötét.
- Kiváló az üzemideje a 13-mas széria összes modelljének, főleg a konkurens csúcstelefonokhoz képest.
- Árban tök ugyanott van mint az androidos konkurrensei, vagy egyenesen olcsóbb.
Ha elégedett vagy a jelenlegi rendszerrel, akkor szerintem felesleges kirándulni (hacsak nincs rá kidobni való pénzed), mert nem fogsz igazán nyerni vele semmit.
Üzemidőben az iPhone-ok sosem voltak világbajnokok, ami egyébként érdekes, mert az A-s chip-ek tervezésénél is fontos nekik a "performance per watt", ami a laptopokba szánt M1-2 esetében valóban nagyon jó. Na, mindegy. Az is lehet, hogy az Apple-t nem érdekli, hogy a júzer 3 napig ne töltse a telefonját, bírjon ki egy napot, és akkor az teljesen oké, mert a felhasználóik 85-90%-ának nem kell ennél több. Ezt nem tudom, de el tudom képzelni, amúgy én sem vártam el okostelefontól soha ennél többet, nincs rá szükségem, ha majd áram nélkül élek a pusztában, biztosan át fogom gondolni :-)
A kamera hardver egy dolog, újabban technikailag jobb rendszerek is vannak, az Apple abban jó, hogy a hardver által lehetővé tett AI segítségével jobb képet csinál, mint amit amúgy a kamerarendszer fizikailag képes lenne, ezt csinálják mások is, de eddig még talán az Apple csinálja ezt a legjobban.
Ha a sulis dokumentumaid pl. Microsoft365-ben, vagy a Google Workspace-en vannak, akkor ezzel nem lesz problémád, más esetben érdemes utána nézni, milyen lehetőségek vannak, extrém esetekben érhetnek meglepetések.
Mivel iskolás vagy, valószínűleg nem érint, de később a váltásnak van anyagi vonzata is (vagy lehet anyagi vonzata), ha pl. bizonyos feladatokhoz vásárolt alkalmazást, azok szinte biztosan nem cross-platform app-ok, vagyis még ha ugyanaz a fizetős app meg is van a másik platformon, újra meg kell vásárolni.
Amúgy nem látok semmilyen háborút rendszer és rendszer között (ebből rengeteg volt már a 80-as évek óta és egyiknek sem volt a világon semmi értelme). Aki vívja, az nem fog győzni, csak ki fogja nőni :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!