Gyorsabban merül a telefonotok, ha gyorstöltéssel töltitek? Laptopról érdemes tölteni?
A szabvány feszültség minden USB eszközön 5V.
Az áramerősség (A) eléggé változó, általánosságban egy számítástechnikai (vagy híradástechnikai pl. connect box, tv, rádió) eszköz USB portja jobb esetben max. 1000mA-t tud leadni. De sokkal gyakoribb a 200-500mA közötti áramerősség.
A "gyorstöltés" fogalom egyébként annyiban merül ki, hogy 200-1000mA helyett 1500-2000mA-rel töltődik az akku, így gyorsabban indukálódig az áram az akkuba egészen olyan 80%-ig.
Utána a töltésvezérlés visszavesz, és a maradék 20%-ot már kisebb áramerősséggel engedi az akkuba.
Magyarán az a lényeg hogy tökmindegy hova dugod a telefont tölteni, semmilyen hatással nem lesz az akku élettartamára/merülési idejére. Csak a töltési idő ami változó.
Nekem is feltűnt a gyorsabb merülés amit nem értek, én a 2 éves telefonomat egy sima régi töltovel töltöm egesz éjjel. Kb 6 óra a teljes feltöltés és mivel sokat használom kb 1-3 órát marad igy töltőn feleslegesen feltöltve összesen.
A telefon több mint 2 éves és hibátlan az akksija. De ha gyorsan töltöm gyorsan merul
Szerény tapasztalataim alapján (kipróbálva a gyári gyorstöltőtöl kezdve az áramkorlátos step-down modulig mindent, beleértve az 5V/250mA -es csigalassú töltést is), semmi különbséget nem tapasztaltam a töltés sebessége/módjára visszavezethetően, ami befolyásolná a merülést.
Azt viszont tapasztaltam már, hogy a töltés közbeni százalék visszajelzés nem mindig és nem minden eszközön pontos. Gyakori eset, hogy egy készülék azt jelzi, hogy az akku 100% -on van, miközben még 200-300mA -rel tölti valójában az akkut (ez a CV töltési szakaszra utal).
Ezen felül az a korábban leírt elmélet, miszerint a töltés vezérlő venné vissza a töltőáramot 80% fölött, bizony téves. A valóság az, hogy az akku fizikai/kémiai tulajdonságai miatt maga az akku nem képes már egy bizonyos töltöttségi szint fölött ugyanakkora árammal töltődni. Ugyanis a CC/CV töltési mód jó esetben az akku áramfelvételéhez igazodik, hacsak nem hibás/rosszul beállított töltővel töltjük az akkut. Először jön az áramkorlátos, változó feszültségű töltés (a töltés vezérlő szabályozza a feszültséget, vagy csak a gagyibb töltőknél az áramkorlát miatt visszaesik a feszültség az akku ilyen állapotában fennálló belső ellenállása miatt), aztán a csúcsfesz elérésekor (ez cirka 80% -nál következik be) a töltés vezérlő tartja a feszültséget és az akku egyre kisebb belső ellenállása miatt csökken az átfolyó áram.
A fentihez még hozzátartozik, hogy a készülék fogyasztását sok tényező befolyásolja. Ilyen pl. a hálózat jelerősége is, de a futó alkalmazások fogyasztása is. A kijelző fényerejéről nem is beszélve.
Összességében gyakran maga a felhasználó képzeli be, hogy csak amiatt merül gyorsabban a készülék, mert máshogy töltötte. Azt számításba sem veszi szinte senki, hogy a CC/CV töltési módok pontosabban követhetőek az eszközök számára, ha kisebb a töltőáram, ami miatt kisebb a méréseket befolyásoló melegedés is. Ebből következik, hogy kisebb töltőáram esetén pontosabb a visszajelzett százalék érték is. Ezekből az adatokból pedig a felhasználók gyakran téves következtetéseket vonnak le.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!