A magas képfrissítés valóban olyan nagy cucc?
A helyzet az, hogy dilemmában vagyok. Mobilvásárlás előtt állok, és én iPhone párti vagyok, mert 4 éve használok egy 6s-t gond nélkül, de már lassan érik a csere, mivel kezd lassulni kicsit iOS 14-el, elvégre nem mai telefon, bár még mindig jól működik. Viszont az új iPhone-ok is csak 60 Hz-s kijelzősök. Még nem volt dolgom 90 Hz, vagy 120 Hz-s képfrissítéssel, de amiket mondanak róla, kicsit emiatt vonz pl. a Samsung Galaxy S20, vagy az OnePlus 8 széria is.
Tényleg akkora nagy durranás, hogy összef.ssa magát az ember használat közben, és soha nagyobb élménye még nem volt senkinek mobil használata közben, mint a magas képfrissítés által, vagy csak egy felkapott hype az egész. Az a baj, hogy még nem próbáltam ki egy ilyen mobilt, meg nincs is a közelemben MediaMarkt, ahol lenne erre lehetőség, így egyelőre nem tudok objektív döntést hozni. Rendszer terén amúgy iOS párti vagyok, mivel évekig használok egy telefont, és szeretem, ha van frissítés, meg sok funkcióhoz hozzászoktam, de nagyon sajnálom, hogy nem kapta meg ezt a feature-t.
60Hz -nél magasabb képfrissítésre csak akkor van valóban szükséged, ha:
Szemmel látható számodra a különbség a 60Hz -es és annál magasabb képfrissítésű kijelző közt vagy érzékeny a látásod az alacsonyabb frekvenciájú OLED kijelző PWM fényerő szabályozására
+
Olyan tartalmat fogyasztasz (ez jellemzően a magas képfrissítésű játékokra igaz szinte kizárólag), aminek a képkocka sebessége 60fps felett van.
Ha ezek közül csak az egyik nem teljesűl, akkor nincs értelme a 60Hz -nél magasabb képfrissítésre képes kijelzővel rendelkező eszközt választani.
Az emberi szem cirka 100Hz -et képes érzékelni. Ezen felül a videók esetén már a 30fps -t is folyamatosnak látja az ember. Játékok esetén 60fps körül (ha a mobilon futó játék épp tud ekkora képkockasebességet) már lagg mentesnek (alias folyamatosnak) látja az ember a grafikát.
Ergo:
A szem kímélése érdekében OLED (vagy hasonló típusú megjelenítő esetén) van értelme a 100Hz -nek, esetenként annak néhány százalékkal túllépésének (pl 120Hz), hogy a szem ne fáradjon el, de egy LCD (vagy hasonló típusú megjelenítő esetén) már nem sok értelme van a 100Hz feletti tartománynak. Ugyanis a folyamatosan háttérvilágított megjelenítő nem villog, így a villogás nem zavarja a látott kép "összefésülését", így már a 60-85Hz -es tartomány fölött (egyén függő) nem tudja az ember megkülönböztetni a frissítési frekvenciákat egymástól és nem is zavarja a felhasználót.
Tehát pl. az IPS kijelző esetén a 60Hz már folyamatosnak látszik, míg ugyanez a freki AMOLED kijelzőn még érezhetően villog (ami zavarja is sok ember szemét, ezzel fejfájást is okozva). A 100Hz már AMOLED -en sem látszik villogónak, de a PWM fényerő szabályozás ezt a frekvenciát plusz villogással befolyásolja, így interferál a két frekvencia és létrehoz egy olyan (relatíve alacsony) frekvencia felharmónikust, ami egyes emberek szemét már zavarja. Ezt a felharmónikus frekvenciát hivatott kiküszöbölni (megemelni) a 120Hz -es megjelenítő, ahol jelentősen magasabb frekvencia tartományra esik a kijelző frissítési frekvencia és a PWM fényerő szabályozás frekvenciájának felharmónikusa.
Összegezve:
Kijelző típus és látás érzékenység függvénye, érdemes -e 60Hz -nél magasabb képfrissítésre képes eszközt vásárolni.
Akarom mondani:
"Ha ezek közül egyik sem teljesűl..."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!