Hogyan érdemes tölteni a mobiltelefonokat?
Ugye a li-ion akksiknál úgy szól a fáma, hogy a legoptimálisabb 40-80% között tartani. Na most, ilyen erőforrások mellett az átlag 3-5000 mAh miatt ez kivitelezhetetlen.
1. Tartsuk a 40-80%-ot, viszont emiatt napi 1-2x kell tölteni, és hiába a 40%, az egy töltési ciklus, tehát jelentősen csökken az akku kapacitása.
2. Merítsük bátran, kb. 15%-ról pedig mehet 100-ra, így átlag felhasználás mellett elérhető 1,5-2 nap egy töltéssel.
Melyikkel bírja tovább? Aki az egyes mellett szól, kérem írja le, hogy miért jó az akkumulátornak a napi 2, de minimum 1x tölteni.
A li. akkuk élettartamát az 1. pontban leírtak szerint lehetne leghosszabb ideig megtartani. Viszont az elhasználódásukat töltési ciklusban szokták megadni, pl. 500 töltés. Tehát az igazság -a te esetedben- talán inkább a 2. pont, mert ha egy 80% körüli töltés nem bír ki nálad 1 napot, akkor inkább töltsd fel 100%-ra, ha már csak 10-15% van az aksiban.
A Li akkukat egyébként az extrém használat tudja leginkább tönkretenni, pl. folyamatosan erősebb játékok, főleg ha még (gyors)töltőn is van közben a tel.
Szerintem csak használd és ne foglalkozz vele. Ha jó az akku, kibírja amíg lecseréled a telefont(még azon túl is).
A cipő is tovább tart, ha időnként levesszük és kézben visszük, mégsem csináljuk.
Az az igazság, hogy az első opció, amit írtál csak városi legenda. Mivel az akkuk töltési ciklusa véges és egy töltés egy ciklusnak számít akkor is, ha "csak" 40-80% -ig töltöd (ami 40% -os kihasználtság/60% -os ciklus pazarlás) az első opcióval mindenféle használati feltétel mellett csak pazarlod a töltési ciklusokat. (Persze, tudok róla, hogy bizonyos akku kímélő alkalmazások azt írják, hogy a 40-80% messze nem egy ciklus, de ez tévedés/átverés.)
Az akkuk (egy átlag 3.8V -os névleges feszültségű akkut példaként említve) feltölthetőek 4.4V -ig és elméletileg meríthető 2.6V -ig (ezek az értékek típusonként eltérhetnek). Gyakorlatilag ebből csak a felső értéket tartják be a telefonok, vagyis ténylegesen tele töltik az akkut, viszont merítés esetén 0% -ot ír, majd kikapcsol még jóval 3V fölött.
Mi okból?
A tele töltés egy mobiltelefon esetén nem tart túl sokáig, hisz töltés után a felhasználó lehúzza töltőröl, majd használni kezdi, így a tele töltöttség nem tartós állapot, ebből kifolyólag nem árt érzékelhető mértékben az akkunak mindennapi használat során.
A merítés pedig azért van messze a minimumtól, mert a készüléket felkészítették arra az esetre is, ha a felhasználó napközben teljesen lemerítené a készüléket, akkor is legyen még az akkuban biztonsági okokból több hétre elegendő töltöttség az akku károsodása nélkül.
Tehát nyugodtan lehet akár kikapcsolásig is meríteni (ami javasolt havi egyszer a kalibráció miatt is), illetve 100% -ig is tölteni. Persze mindennapi használat során az ember ritkán jut el oda, hogy 0% -ról kezdje a töltést, de ez nem árt az akkunak, kivéve ha nagyon magas töltöttségnél már rátölt az ember.
Egyébként is kettős védelem van az akku előtt: töltésvezérlő és védőáramkör a töltés közben, illetve a szoftver és megintcsak a védőáramkör merítés közben.
A töltésvezérlő nem engedi túltölteni az akkut, a szoftver nem engedi mélykisűlni (túlmerülni), illetve a védőáramkör ellátja mindkét feladatot (is, plusz hőszenzort és egyéb védelmet is tartalmaz), ha esetleg a fölötte lévő szinten valami gond lenne (de ez szinte kizárt dolog, hisz minden mobilt profi mérnökcsoport tervez és még le is tesztelik forgalomba kerülés előtt, bár a tervezés/sorozatgyártás során nagy ritkán előfordulhat egy-egy baki, de részben ezért is van dupla védelem).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!