Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Ha a telefont már 2 hónapja...

Ha a telefont már 2 hónapja találtam és kártya is volt benne kb. 2 órán keresztül, akkor már bemérte volna a rendőrség, ha a gazdája jelentette volna, hogy elhagyta? Vagy letiltották volna ennyi idő után?

Figyelt kérdés
Kb 40 ezer fts telórol van szó.Milyen bünti jár ha kiderül,hogy nem adtam le?
2007. dec. 15. 09:59
 1/5 anonim ***** válasza:
34%
Szerintem semmilyen bünti nem jár érte, miért kellene leadnod? Nem kell elveszteni. Egyébként a ptk szerint, ha jók a fősulis emlékeim, tulajdonjogot lehet szerezni találással (ki mit talál azé elven), azt hiszem ha egy évig nem jelentkezik érte a gazdája, akkor utána már hiába teszi, mert a tiéd. jelen esetben már 10 hónap van hátra neked :-) De szerintem ne törődj vele, használd. Ha nagyon törvénytisztelő akarsz lenni, jelentsd be, de szerintem nem fognak vele foglalkozni különösebben, max utánanéznek, hogy valaki keresteti-e egyáltalán. PL ha az én telefonom lenne nálad, akkor nem mérné a rendőrség be, mert letiltanám a kártyát, és vennék másikat. Egy A8-as audit sem talál meg a rendőrség, nemhogy egy 40 ezer ft-os telefont.
2007. dec. 15. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
25%
nem kell szidni a rendőrséget...nem kell őket egy kalap alá venni. Ők is emerek, van köztük ilyen-olyan, de ne általánosítsunk! Egyébként a válaszra rátérve...szerintem ha jelentették volva akkor a kártyát letiltják. Nem monom, hogy add le, vagy tartsd meg, tedolgod és lelkiismereted. Az tény, hogy ha egy évig senki nem jelentkezik érte, akkor a te tulajdonodat képezi majd. Üdv
2007. dec. 15. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
73%

Gondolom nem kerested a tulajdonost...

a saját telefonszáma alapján pillanatok alatt megtalálhattad volna, ha akartad volna.

És tönnvsire van valami olyan telefonszám ami alapján behatárolható egy közeli ismerős. (apu, anyu, "kicsim" stb :D)

40 ezerért kicsit olcsó eladni a lelked. Biztos rá vagy szorulva...

2007. dec. 16. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az első hozzászólónak a PTK-ra vonatkozó ismeretei semmit sem érnek, mert az adott tényállásra vonatkozóan kicsit "súlyosabb" törvénykönyvet kell elővenni, méghozzá a BÜNTETŐ TÖRVÉNYKÖNYVET.


Az 1978. évi IV. törvény a Büntetőkönyvről

325. § (1) Aki a talált idegen dolgot eltulajdonítja, avagy nyolc nap alatt a hatóságnak vagy annak, aki elvesztette, nem adja át, úgyszintén aki a véletlenül vagy tévedésből hozzá került idegen dolgot eltulajdonítja vagy nyolc nap alatt vissza nem adja, vétséget követ el, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.

(2) A büntetés két évig terjedő szabadságvesztés, ha a jogtalan elsajátítást a kulturális javak körébe tartozó tárgyra követik el.


Vagyis a törvény a jogtalan eltulajdonítást akár szabadságvesztéssel is büntetheti.


A kérdező esetében egy százezres nagyságrendű pénzbüntetésre esetleg ennek megfelelő napszámú (20-40 nap) közmunkára és próbára bocsátásra lehet számítani, ha a büntetőbíróság elé kerül az ügy.


Vagyis az első hozzászóló abszolút helytelen, sőt TÖRVÉNYSÉRTŐ választ adott, hiszen a hozzászólásában felbújtotta a jogtalanság elkövetésére a kérdezőt ("használd"), melyet szintén büntetni rendel a Btk.


A talált dolgot a hatóság felé nyolc napon belül LE KELL adni, és amennyiben a gazdája NEM JELENTKEZIK 1 éven belül, úgy a PTK. szerint a találó személy kisajátítja a dolgot, azaz tulajdonjogot szerez rá.


Ennyi a jogi része.


A telefont valószínűleg már nem fogják letiltani, hiszen ennyi idő alatt megtették volna. Ha volt hatósági intézkedés, jegyzőkönyv az elvesztésről, akkor a tulajdonos, a szolgáltatóját felkeresve a telefont IMEI száma alapján nemzetközi tiltólistára helyeztethette volna, ami azt jelenti, hogy SEMMILYEN kártyával sem tudott volna a mobilhálózatokba bejelentkezni. De mivel itt már eltelt két hónap, így valószínűleg a tulajdonosa belenyugodott abba, hogy elveszítette és nem tett semmilyen intézkedést.


Amennyiben a telefonban maradt SIM kártyát használtad, akkor a jogi tényállás már kicsit más, súlyosabb megítélésű a dolog, hiszen az már csak szándékos magatartás következtében történhetett.

2007. dec. 17. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
85%

Nem tudom, te hogyan örülnél, ha elveszítenéd...

de nyilván a telefonban megvan egy csomó ismerős száma. Hívd fel az egyiket (pl. az "Anyu" nevűt), és mondd meg, hogy megtaláltad. Ilyenkor illik adni 10% jutalmat...

2008. máj. 12. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!