Samsung tab nem kapcsol be és nem is reagál a gombkombinációra. Mi lehet a baj? (többi lent)
Túlmerítették az aksit. Ha hosszan töltőn hagyva sem indul be a töltés, akkor szét kell szedni az aksit és az elektronikát megkerülve közvetlenül az aksit kell tölteni 5V, MAX 1A-el addig, amíg 3,7V-ot el nem ér. Ez 1-3 perc, eközben enyhén melegszik is.
Ezek az aksik 3,7-4,1V között dolgoznak. Ha lemerülve hagyják, a készülék tovább meríti (pl. óra), így 3,0-3,2V-ig is lemegy, majd ez alatt az aksi tetején lévő elektronika kikapcsol és 0V mérhető a kimenő érintkezőkön, noha az aksiban még 3V volt van. Ilyenkor tölteni sem lehet az elektronikán keresztül, hiszen maga a készülék azt érzékeli, hogy nincs benne aksi, mert 0V-ot lát, így el sem kezdi a töltést.
Ilyenkor kell "bebikázni" az aksit a fenti módszerrel, hogy az aksin lévő elektronika újra átengedje a feszültséget és a készülék tudja tölteni, ahogy korábban.
A készülék/aksi szétszedése nélkül nem fog beindulni, próbálkozhatsz bármilyen programmal.
Van olyan készülékem, ami hiába van töltőn, max fényerővel akkor is képes merülni.
Ha rádugod a gépre gombokat nyomkodva vagy anélkül és egyik esetben sem pittyen a gép, hogy csatlakoztattál valamit, akkor a készülék nem él (vagy mert tönkre ment, vagy mert az aksi túlmerült). Az odin sem fog vele semmit kezdeni, ha maga a gép nem látja.
Előfordulhat az is, hogy az USB csatlakozó tört ki, legalább a pozitív szál, ezért nem tud tölteni sem.
Sok hiba lehet, de ezt mérés nélkül csak találgatni lehet.
Ha az eszközkezelő látja, akkor az mit lát?
Mert pl Qualcomm-os eszközöknél, ha nem az eszközt látja, hanem egy Q-s nevet számokkal a végén, akkor bootloader módban van a készülék, mert nem képes elindulni és ez a funkció bele van égetve.
Elképzelhető nálad is ilyen.
De szerintem az odin is képes arra, hogy a rádugott készülékre elindítsa a feltöltést gombnyomás nélkül. (Nem tudom, 6-7 éve használtam utoljára.)
# 1
Borzasztó szakszerűtlen és kártékony tanács. Ez nem autóakku, hogy bikázd, de az a vicc, hogy az autót sem bikázod túlfeszültséggel (ami esetedben 17,1 V-nak felelne meg), hiszen csak a másik akku normál feszültségét tolod rá.
Érdekes módon, ezek a téveszmék terjednek ilyen oldalakon, de erre nem gondoltok, hogy inkább párhuzamosítani egy másik cellával, lassan elkezdenek kiegyenlítődni és akkor mindenki boldog, az akku sem károsodik?
Vagy legalább az 5 V-ra kötni egy megfelelő ellenállást, közben figyelni a feszültséget?
Amikor egy ilyen akku túlmerül, a belső ellenállása nagyon megnő.
Te arra nagy ellenállásra rálöksz 5 V-ot, ami azonnal szét akarná szakítani, noha a védelem 4,25 V-nál lekapcsol, de már ez is káros, ebben az állapotában.
Normális töltőáramkör szerencsére tudja, hogy a túlmerült akkut 3 V alatt csak a normál töltőáram tizedével szabad kíméletesen felhúzni, 3 V felett 0,9C áramról kezd felfutni, ami 4 V-nál éri el az 1C (normál töltőáram) értéket:
Egyébként a legtöbb cellavédelem 2,5 V alsó küszöbnél választja le az akkut, visszirányban viszont aktiválódik.
De itt lehet olyan, hogy amíg a cella nem éri el a 2,5 V-ot, csak nagyon kevés áramot enged át.
Akkor van a gond, amikor 2,5 V-on visszakapcsol és hirtelen kap az arcába 5 V-ot, a szakszerűtlen internetes tanácsok miatt.
1. Ha lenne másik cellája, amivel összeköthetné, nem egyszerűbb azt a cellát belerakni a lemerült helyett? De nincs neki több aksija csak 1.
2. Már 20 feletti ilyen "bikázáson" vagyok túl, mert az illető hiába rakja töltőre órák hosszat, akkor sem indul el a töltés, mert a készülék nulla voltot lát.
3. Ha az elektronikán keresztül próbálom egyből tápról tölteni, nekem eddig SOHA nem indította el az akkut, nem töltődött.
4. 3-3,2V az alsó határ, amíg még elindul a töltés szétszedés nélkül is (több éves tapasztalat). 3V alatti cellánál órákig is rajta lehet az elektronikán a töltés, semmi reakció és az elektronikán kívül már 0V mérhető.
5. Én nem elméletben szórakoztam aksikkal, telefonokkal, hanem gyakorlatban és ezen aksik nagy része még a mai napig működik. (Volt hogy új aksit raktam be neki, 2 hét múlva visszahozta, mert az is túlmerült, mivel nem töltötte lemerülés után még 1 hétig... az újat sem lehetett kívülről (elektronikán keresztül) elindítani.) Szóval lehet szép és jó az elmélet, amiről te írsz, de a gyakorlat ezzel szemben teljesen más.
6. Mint kiderült, pittyen rádugáskor a PC, tehát látja a készüléket, így az aksi probléma innentől kilőve, mivel ez rendszer/flash/firmware hiba lesz, tehát feleslegesen boncoljuk a töltés problémáját, mert nem ez az ok.
Nem arról beszéltem, hogy mi van valakinek, az egy következő lépés tisztázni, vagy akkor mást kitalálni, mást javasolni.
De kártékony, brutális gányolásokat nem terjeszteni.
Erre 20 "bikázás" sem érv, meg az sem, hogy kibírta az akku, de pontosan nem mérhető károsodás mellett.
Inkább csak szégyen, hogy aki ilyenekkel foglalkozik, nincs tisztában alapvető dolgokkal és nem bírt még rendelni 1 dollárért egy TP4056 modult, ami ezt korrektül megoldja.
Vagy nem tud beiktatni minimum egy ellenállást, amivel kíméletesen "bepöccintené" a cellavédelmet és utána mehetne vissza az eredeti töltőkörbe.
Amikor egy ilyen akkut terhelünk, megy lefelé a feszültség, 3 V alatt hirtelen letörik, mert elfogy az energiája, általában 2,5 V-nál pedig lekapcsol a védelem, ezután 0 V-ot mérsz rajta külsőleg.
De belül a cella ilyenkor még visszamászik 3 V körüli értékre, mert megszűnt rajta a terhelés.
Tehát feszültsége még van, csak ereje, terhelhetősége nincs már, mert annyira megnőtt a belső ellenállás.
Természetesen, ha nem töltik, az üresjárási feszültség is innen már csak lejjebb fog menni és 2,5 V alatt károsodhat a cella, az időtartamtól is függően, hogy meddig feledkeznek el róla.
A TP4056 is egy töltésszabályzó, viszont önmagában képes aktiválni a kikapcsolódott cellát, amikor azon nincs más terhelés. Azaz nem bent van a tablet stb. áramkörében.
Egyszer hozzájutottam több tucatnyi ilyen vezetékes Li-po akkuhoz, ami mindenféle GPS és hasonlókból származott.
Nagyrészt lekapcsolódott védelmekkel, azaz 0 V látszólag, de ahogy kicsit "pöccintettem" rajta kívülről, visszaugrott a 2,5 V vagy feletti értékre.
Laptopakku védelmét is teszteltem, szétszedett állapotban, cellánként figyelve a feszültséget, az is pontosan 2,5 V-on dobta le a terhelést.
Meg a Kínából rendelhető védőpanelok is, de ez sok esetben szerepel a leírásban is.
Meg adatlapot is találtam ilyen vezetékes (védett) akkuhoz, ahol konkrétan szerepel a 2,5 V lekapcsolási érték, amikor tavaly vitatkozott itt valaki, nem hitte el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!