Mit jelent a gyorstöltés?
# 2
Az emelkedés meredekségével félrebeszélsz, a Li-ion töltés nem így működik. Ráadásul, ha jól rémlik, nem először írsz hülyeséget a neveddel fémjelezve, a Li-ion töltésről, amire már figyelmeztettelek is.
Próbáld felfogni, lassan írom:
A meredekséget nem kell figyelni, csak a végértéket (4,2 V vagy az újabb fajta akkuknál 4,35 V), amitől nem mehet feljebb a kapocsfeszültség. Eddig tart a töltés első szakasza, állandó árammal (CC).
Természetesen, ha ez a stabilizált áram túlmelegítené az akkut, akkor meg kell állítani, míg lehűl, tehát a hőfokot is kell figyelni.
Ezután, mivel a szabályzó a feszültséget nem engedheti feljebb, az akku által felvett áram lassan csökkenni kezd (CV-szakasz).
A standard töltés addig tart, míg az áram visszaesik a kapacitás tizedének megfelelő értékre. Ekkor az akkuról le kell kapcsolni még ezt a fix feszültséget is, miután a csepptöltés tiltott ezeknél.
Gyakori butaság, amit elkövetnek laikusok, amikor úgy fogják fel, hogy a töltő (szabályzó) először állandó árammal tölt, utána csökkenti az áramot.
Ez ostobaság, az áramot nem a töltő csökkenti.
Egyszerűen az akku vesz fel egyre kisebb áramot, mert a töltő bekorlátozza a feszültséget, egy ponton.
# 4
Ezt most komolyan kérdezed?
Csak azért furcsállom, mert korábban vitáztál már velem hasonló témákban, ha jól rémlik.
Ezt meg tényleg nem tudod, vagy beugratós kérdés?
Nem azt írtam, hogy probléma, csak furcsállom.
Arra meg nem is emlékszem már pontosan, hogy mit tudtál rosszul, de az biztosan úgy volt.
Szakmabeli számára ezek olyan egyszerű dolgok, mint másnak az 1x1.
A villamos energiát miért szállítják nagyobb feszültségre transzformálva? Holott 230 V is elég lenne (többnyire).
Mert P = U*I.
Nagyobb feszültségen kisebb áram szükséges ugyanannyi teljesítmény átviteléhez, így lehet vékonyabb a vezeték, kisebb a hőveszteség.
Miután a gyorsabb töltéshez nagyobb teljesítményt kell bevinni, sőt egyéb tápcélokra is szabványosították az USB-t (100 W-ig, ha jól rémlik), ahhoz már feszültséget is kellett emelni, mert áramból nem bír többet az apró csatlakozó és a vékony kábel.
Feszültségben viszont van még tartalék a 48 V törpefeszültségi határon belül, ami még nem életveszélyes.
A telefonban lévő töltésszabályzó pedig ezen a szinten már DC-konverter, azaz transzformációs elven működik, csak ez DC-t alakít át. De mindenképpen az akku szintjére kötelező csökkenteni, ahogy fentebb is írtam.
5 V-ról 1 A áramig lehet alkalmazni lineáris, disszipatív töltésszabályzót, ami a különbözeti teljesítményt még el tudja fűteni.
Felette már DC-konverter használatos, ahol a transzformációs elvet arra értem, hogy a bemenő és kimenő teljesítmény kb. ugyanaz, a veszteségtől eltekintve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!