Milyen márkájú japán (oldalfali) klímát vegyek?
Újonnan épülő lakás klímaválasztása a feladat.
A klímaszerelő azt javasolta, hogy csak japánt érdemes venni, mondott is egy-egy típust Mitsubishi-ből és Daikinból.
Mivel légkondik tekintetében teljesen amatőr vagyok érdekelne, hogy milyen ajánlott márkák/típusok vannak még és milyen paraméterekre érdemes odafigyelni/pluszban költeni.
Méretezést illetően:
- a hűtendő helyiség konyhás-étkezős nappali,
- hőtermelők: sütő, indukciós főzőlap, mosogatógép, hűtőszekrény, TV, életvitel szerűen jelenleg 2 felnőtt + 1 gyerek, később még egy gyerek,
- 44 nm alapterület (26nm nappali, 6nm étkező, 7nm konyha, 5nm gardrob),
- DK-i tájolású,
- 13 nm háromrétegű ablakfelület
- 30cm-es Porotherm téglafal
- 15cm-es Hungarocell szigeteléssel
A világ legnagyobb klímagyártója a daikin, vagy mondhatod azt is hogy legnagyobb japán klímagyártó a daikin, mert mindkettő igaz. Ha ebből indulsz ki vegyél daikint.
Jó, hogy leírtad ezeket az adatokat, de kérdés lehet még: 1. hogy használnád e fűtésre és ha igen akkor mikor 2. hány évre vennél klímát azaz mit vársz el mikor cserélnéd, vagy mi az elfogadható amikor elromlik és javítani kell (évek?) 3. fontos a lakás belső elrendezése/kialakítása (mennyire tud érvényesülni a klíma)
A prémium gépek 750 ezernél kezdődnek, ezek azok amik 12, vagy akár 14 évet is elmennek, de a karbantartás az fontos. Ha fűteni szeretnél vele akkor mindenképpen fűtésre optimalizált klíma kell, amiben beépített fagyvédelem van, ha ez nincs benne, akkor szét kell szedni a gépet és beépíteni, de ez nem olcsó mulatság. Amúgy sem szép ha egy vadi új fél millás klímát már az elején szét kell szedni, tehát jobban jársz ha az első megoldást választod.
Azzal az állítással, amit a klímaszerelő kolléga mondott, azért vitatkoznék, hogy csak japán gépet érdemes venni. A mi cégünk több mint 10 márkát forgalmaz, az adott helyre, körülményektől függően javaslunk készüléket, de csak a megbízhatóbb típusokat forgalmazzuk, amik beváltak. Nálunk megtalálható a daikin, panasonic, hitachi, LG, mitsubishi, toshiba, Midea, Gree, Samsung, MDV stb...
Jómagam, használok midea és gree klímát is. A gree fűtésre optimalizált, mivel klímával fűtök télen. Mindegyikkel elégedett vagyok pedig nem japán, hanem kínai gépek és már 10 éves vas is van közte és semmi baja, tökéletesen működik mind, pedig sokat vannak használva. Tehát nem feltétlenül igaz, hogy csak japánt érdemes venni mert egy 130 ezer forintos gép is elmehet 10 évet, ahogy egy 750 ezres japán is. A kérdés, hogy mit tudnak és milyen felszereltséggel bírnak, na meg mire és hogyan használják.
Nekem is Gree Comfort plusz, 3,5 KW-os van, és nincs gond. De ajánlottak Daikint is, ugyanaz a szerelő.
Nem tudom, csak 206 -s 3,5 KW-osak vannak-e ás utána talán az 5,1KW-os, nézz körül, mert a 3,5KW kevés. Nekem éppen elég lenne 24m3-re a 2,5-ös, de azt mondták, lefelé lehet szabályozni, de felfelé nem, és kicsit át tudom irányítani a másik szoba felé is, ha kell.Az előttem írt "ökölszabály"-t még nem hallottam, de szerintem helytálló.
Ezt elírtam az előbb:
"Nem tudom, csak 206 -s 3,5 KW-osak" , ez így jó: 2,6KW és 3,5KW, a szövegkörnyezetből sejthető, de javítottam, így, bocs.
Kettesnek:
Na, jó vicc, ki az aki 750 ezerért vesz klímát :)
Nem kell bele semmilyen beépített fagyvédelem, amikor elkezd jegesedni átkapcsol hűtés üzemmódba, és leolvassza a kültéri egységet. Ha végzett, folytatja a fűtést. Ilyenkor nem fúj be hideget a térbe, csak a kompresszor dolgozik másként, hogy a kültéri felmelegedjen és leolvadjon.
A belmagasság lemaradt: 2,7m
"1. hogy használnád e fűtésre és ha igen akkor mikor"
Nem használnám, arra ott lesz a kondenzációs kazán padlófűtéssel.
"2. hány évre vennél klímát azaz mit vársz el mikor cserélnéd, vagy mi az elfogadható amikor elromlik és javítani kell (évek?)"
Passz, sosem volt még klímám. A javítás elfogadhatóságát nem években, hanem forintban mérném: nem tervezett kiadásként évi átlagban 20eFt fölött már rosszul esne.
"3. fontos a lakás belső elrendezése/kialakítása (mennyire tud érvényesülni a klíma)"
Alaprajz: [link]
A beltéri egységet a H (hűtő) melleti falra gondoltam elhelyezni, mert akkor nem kell pluszb villanybekötést sem csinálni, ugyanis terasz nyílászárói motoros redőnyösek, ott a konnektor már be van húzva. Persze csak akkor működik ez a dolog, ha a hálózat ezen köre elbírja, az 5,1kW hűtőteljseítményű klímát.
A klímás egyébként Daikin 5,2kW-osat javasolt. Pontos típust felírtam, de otthon van a jegyzet, később írom meg.
#2-es vagyok
Én a világért sem vennék 5.2-es gépet, de még 4-et sem. Ha ez a terv a valóságban is ilyen, magyarul kivitelezés részről tényleg egyezik és szakszerű, nincsenek hőhidak stb... Akkor egy ilyen jól hőszigetelt házban felesleges lenne. Nálam egy 2,5kw-os klíma hűt egy 50m2. területet 2,7 méteres BM. és ráadásul ez tetőtér. A legtöbb helyen ott rontják el, hogy jó szigetelést vesznek még minőségben is nem csak méretben, de sajna túl sok a kivitelezési hiba és a ház olyan mint a szita. Persze erről a tulaj nem tehet, na meg nem is tud róla. Ha ez a sajátom lenne tuti 3,5kW-os klíma lenne...
Persze vehetsz 4 vagy 5 kW-os gépet, valamivel több Lm3-ert tud megforgatni, de simán elég egy 3,5-ös gép. Arról nem is beszélve, hogy a klímáknál ez névleges teljesítmény, egyes klímák képesek leadni 3800 vagy 4200 watt teljesítményt is hiába van ráírva, hogy 3,5kW. Sok ilyen tesztet végeztünk a szervizben különböző típuson, én ár/érték arányban GREE klímát vennék az biztos, de az újabbakból nem a régi 2,3 éves vagy még annál is öregebb sorozatból. Ha használsz árnyékolást, és nem csak dísznek van beépítve akkor soha nem lesz szükség nagyobb teljesítményű klímára. Ha ragaszkodsz a japán géphez akkor Daikin, de azt elmondom, hogy ezek az újabb szériák már nem japánban készülnek hanem az EU-ban, ahogy sok más japán klímagyártónál is hasonló a történet...
Azt kevesen tudják még a szakik között is (jobbára csak szervizek) hogy a daikin és gree gépek egyes sorozata belül szinte azonos, többek közt azért, mert a két gyár évek óta együttműködik bizonyos fejlesztésekben. A differencia persze az árban látható, a gree olcsóbb, de ez nem jelenti azt hogy minőségben rosszabb.
Írták itt, hogy 750 ezres gépet ki vesz hát... meglepő de, nagyon sokan ha a mi cégünket nézem éves szinten az eladott klímák pl. tavaly 500-750 ezres értékben 30%-os aránnyal bírtak, és közel 1000 darab klímát adtunk el minden márkát és kategóriát számolva. Szerintem mondjuk nem éri meg az árát, de ha az ügyfél ezt akar, akkor ezt vesz és pont.
Mondtad, hogy nem használnád fűtésre, de az is emlétésre került, hogy a klíma nem fagy szét és nem lesz hibája, még akkor sem ha nincs benne fagyvédelem. Ezzel azért vitatkoznék... Nem azért, mert kötekedő alak vagyok, de jómagam a tavalyi évben 3 klímát javítottam fagyás miatt, az idén januárban és februárban meg 1-1 gépet. A tulajdonosoknak 70-120 ezer közötti számlát állított ki a szervizünk. Van olyan kollégám aki szintén szakmabeli de már 10 éve használja a klímáját fűtésre és nincs benne fagyvédelem a klímának semmi baja, ez tény és aláírom. Viszont van az a körülmény (helyzetfüggő) amikor létrejöhet egy kis baleset ezt nem részletezem, de inkább szerencsefüggő ha valaki védelem nélküli gépet használ évekig fűtésre és nem jelentkezik hiba. Amire utaltak, az maga a leolvasztás folyamata, amit egy szoftver vezérel és kevés klímának van szeme és füle, hogy lássa érezze mikor milyen helyzet áll elő. A klímákon futó szoftver fix, és adott helyzetek/körülmények vannak dekralálva amit a vezérlés megpróbál végrehajtani. Szal az, hogy egy klíma nem tud szétfagyni az sajnos nem igaz, én 2 évtizede ezzel foglalkozok és láttam már pár dolgot...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!