Hova és milyen ellenállást? Bátyám vett a konyhába egy gözelszívót, kettö lámpa van rajta. Kiégett a lámpa és vett belé led égöket G4 es foglalattal tehát 12 volt 0,75 W os égök.
Ha beteszem mind a kettö ledet alig világítanak, de ha az egyiket kicserélem hagyományos égöre akkor a hagyományos és a led is erösen világít.Ha kiveszem a hagyományost az egy bennmaradó led is gyengén világít.
Tudom hogy kell valahova egy ellenállást betenni csak azt nem , hogy hova és milyet !!??
Segítsetek!!!
Tegyél az izzókkal párhuzamosan egy 22 ohm 10 wattos ellenállást, de úgy elhelyezve, hogy ne melegedjen túl.
Vagy: vegyél egy normális áramgenerátoros, speciálisan led-meghajtásra szánt tápgységet, mert az ellenállással pont a legfontosabbat bukod: a led alacsony fogyasztását.
A kérdés az, hogy pontosan milyen is az a G4-es led "égő", mert ezekbe a meghajtást bele szokták építeni, aztán hogy ez milyen, az lényegtelen. Bármilyen 12V-s forrásról járatva működik az izzó?
Hogy őszinte legyek, olyat még nem láttam, hogy egy túláram miatt csökkent fényerejű led később normálisan világítson. Ráadásul elvileg az izzók párhuzamosan vannak kötve az elszívóban, tehát még csak előtét ellenállásként sem funkcionálhat a másik izzó, legfeljebb a táp terheléseként.
Minimum egy ellenállásnak illene lenni, bár 12 voltnál a gagyi verzióknál tényleg csak négy ledet sorba kötnek, aztán kész.
Ha érzékeli az izzó kiégését, akkor a kérdés inkább az, hogy pontosan milyen tápegység is van benne, hogyan lehetne átverni. Pl ha már érzékelte a terhelést (vagyis van izzó), akkor utána a következő le-fel kapcsolásig figyeli-e. Ha nem, akkor terhelni kell az ellenállással, amíg érzékeli, utána kivehető. Ezt a legkönnyebb úgy ellenőrizni, hogy menet közben ki kell venni a hagyományosat (a leírásból nem volt egyértelmű, így történt-e). Ha így is csökken a led fényereje, akkor vagy marad az ellenállás, vagy a tápot kell átalakítani.
Egyébként páraelszívóba szerintem felesleges az izzó kiégés-visszajelzés.
Ettől a megoldástól én bizobóny leizzadtam.. hújha, hát nem semmi. Már bocsánat de gyorsan kiírtam magamból amilyen indulatok ébredtek a megoldás gondolatára is mindenféle tápfeszültségre jellemző mértékegység egyéb jellemző ismerete nélkül.. Tyü a mindenit!
"egy gözelszívót, kettö lámpa van rajta. Kiégett a lámpa"
Feltételezhető, hogy abban kettő db 15-25 Wattos úgynevezett parfűm izzó van beépítve.
Még az is kérdés, hogy milyen feszültségre vannak kötve az eredeti parfűm izzók, de legtöbbször váltófeszültséget kapnak az izzószálas fényforrások. Váltóáram folyik ezeken. ide közvetlenül nem lehet csak úgy egy ledet betenni, ahhoz először meg kell nézni, milyen a rendelkezésre álló feszültség és a mire képes, mit tud fogadni a led mellett lévő kiszolgáló elektronika. Ha a led váltófeszültség fogadására van felkészítve és az eredeti izzók 24 Voltosak, akkor a két soros led rendben is van.
Ha viszont a led egyenfeszültséget tud fogadni, akkor is először is meg kellene tudni, hány Volt áll rendelkezésre. Aztán esetleg letranszformálni, egyenirányítani és esetleg akár szűrni is kellhet a tápfeszt, ha remeg a fénye, de mielőtt bárminek is fénye lenne és bármit is transzformálni próbálnánk, meg kell tudni a rendelkezésre álló feszültség értéket.
.
Szóval ez tényleg nem csak úgy megy mint a reggelizés, gyere cipó hamm bekaplak! :)) Komolyan nem tudom, jót nevessek az egészen, hogy vicc volt a kérdés, vagy tényleg komoly? Elég komolytalannak hangzik elsőre, hogy csak úgy valamilyen ismeretlen feszültségű vezetékre rákötünk egy vagy két ledet.
Ez kb úgy hangzik, mint ha motoros pózba görnyedünk, lehajtunk egy kupica benzint és azt várjuk, hogy elszáguldjunk berrregve. Aztán feltesszük a kérdést egy fórumon, "miért nem indultunk el így száguldani?" Annyire ponygyolának tűnik így a dolog.
Persze minden megoldható, ha pontosan megismerjük a rendelkezésre álló értékeket. Pl a feszültséget azt, hogy egyen vagy válófeszültség-e... szóval tényleg így nagyon morbid a dolog.
.
.
Mindjárt megnézem a témakört, nehogy valami poénra igyekezzek ilyen komolyan válaszolni. Háá.t. :))
Na de nem " Háztartási gépek" a témakör, akkor komolyan kell venni. Akkor viszont ahogy leírtam. Túl morbidnak tűnt elsőre így megjelölt feszültség forrás érték nélkül feltett kérdés.
Ha betetted és nem ment tönkre azonnal, akkor nem lehet hálózati a feszültség.. na mindegy, meg kellne tudni először mi áll rendelkezésre, különben olyan lesz mint a sötétben bokszolás. Püföljük a levegőt és ha véletlenül bele ütünk akkor meg van a nagy öröm.
Azért szerintem annyi intelligenciát el lehet várni a kérdező bátyától, hogy a régi izzó helyett tudott venni egy újat :) G4 12V izzó helyére simán bemegy egy G4 12V LED izzó. Az asztali lámpámba is simán tudtam venni ledes izzót, pedig abban csak egy trafó van. A meghajtás bele van építve az izzóba (egyenirányítás, áramkorlát). Persze való igaz, hogy lehet kapni 12VDC G4-es izzókat is, viszont azon nem segítene egy párhuzamosan bekötött izzó.
Ha tényleg van kiégés figyelő funkciója, akkor az a kb 62mA tényleg kevés lehet akár egy 20W-s izzó majd 2A-jéhez képest is. De ilyen funkciót egy páraelszívóba...
Képek esetleg segíthetnek eldönteni, mi is lehet a helyzet. A led izzóról, és a tápról mindenképp jó lenne egy kép, ha lehet, akkor a foglalatok bekötéséről is. Ezzel azért úgy nagyjából tisztába lehetne tenni a dolgokat.
Na ez kész! Mind egy essünk túl rajta.... Először is semmi féle parfüm izzók nincsenek benne ha nem G4 -es, ismétlem G4 foglalatú halogén 12V 20W -os izzók voltak benne, továbbá váltó feszültséget mindenki felejtse el 12V egyenáramot kapnak az égők, pont...., kész, vége, továbbá senki ne úgy képzelje el hogy én most led diódák egyenként forrasztom bele mondjuk a kérdésben benne is volt hogy G4-es foglalattal lettek véve led égők.... továbbá idézem "Ha betetted és nem ment tönkre azonnal, akkor nem lehet hálózati a feszültség" senki a világon nem említett a kérdésben hálózati feszültséget úgyhogy nem tudom honnan szülted ezt.... na továbbá ez nem egy egyszerű asztali lámpa amibe bele tesznek egy egyszerű kis primer-szekunder tekercseléses trafót hanem ez egy komoly elektronikával rendelkező gőzelszívó aminek a fő tápegységéről van leválasztva az égőknek áram, ezért is van benne kiégés figyelő biztonsági okokból.... továbbá nem akarok párhozamosan izzót mellé kötni csak a kiégésfigyelőt ellenállással átlehet verni ezért tettem fel a kérdést hátha valaki olyan ír aki már találkozott ezzel a problémával és hasonlóképpen oldotta meg a problémát mint én de ezek után inkább megoldom magam.
Azért a hasznos válaszokat köszönöm szépen!
A 7-es válaszom jórészt az előző válaszolónak szólt :) Az asztali lámpa, és a váltóáram azért került szóba, mert G4-es lábbal csak váltóarámon is használható ledeket lehet kapni. Mivel a tűlábas foglalatot kétféleképpen is be lehet dugni, ezért a DC verzióban is van egy diódahíd minimum (izzónak meg mindegy), de a jobb fajtákban azért egy komplett driver van.
Hogy előrébb is jussunk, kipróbáltad már, hogy menet közben kiveszed mellőle a halogént? Ha igen mi lett az eredmény?
Jó lenne az elszívó pontos típusa, illetve ha lehet pár kép a vezérlésről is. Átverni mindenképp át lehet, a kérdés hogyan. Én legutolsó megoldásnak sem használnám a teljesítmény ellenállást.
Egyébként érdekes, mi miatt kell a kiégésfigyelő, hiszen ha kiég az izzó, akkor az szakadás, tehát plusz terhelést nem jelent. Na, de minél több adat lesz az elszívóról, annál könnyebb lesz segíteni :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!