Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » A mobilklíma milyen elven...

A mobilklíma milyen elven működik? Ér valamit? Mik a tapasztalatok vele?

Figyelt kérdés

Lehetőségem van most jó áron venni ismerőstől mobilklímát. Ő azt mondta nekem, hogy beszereltek egy nagyobb teljesítményűt, így már nincs rá szükség azért adja el, de agyba-főbe dícsérte, hogy a nyaralójának manzárd szobájában milyen jól lehűtötte a levegőt.


Nem vagyok egy elektrotechnikus, de valamennyit konyítok hozzá. Eddig úgy tudtam, hogy a klíma azon az elven működik, hogy a kültéri egység adja le a hőt, amit a beltéri egység elektromos energiával lehűt.


A mobilklímánál nincs kültéri egység. A hőnek viszont ki kell jönnie valahol. Hogyan képes lehűteni valamit?



2015. nov. 28. 22:58
 1/2 anonim ***** válasza:

A mobilklíma egy flexibilis csövön keresztül nyomja ki a szabadba a meleg levegőt. Két csöves rendszer esetén ez nem akkora gond, mert a 2. csövön beszívott levegővel cseréli a kifújt levegőt.

Az egy csöves mobilklíma csak kifelé dolgozik, és a kinyomott levegőt a lakás résein pótolja (rossz esetben) a kültérről beszívott meleg levegővel. A manzárdnál jó lehetett, ha az alsó szint is klimatizált, és hideg levegővel pótolta a kifújt mennyiséget.

2015. nov. 28. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%
Iszonyú sokat fogyaszt és rettenetesen zajos. Aludni nem lehet mellette. A készülék által termelt meleg (pontosabban forró) levegőt egy nagy átmérőjű flexibilis csövön át fújja ki a szabadba, azaz falon vagy az ablakon kivágott kör alakú nyíláson át. Az illeszkedésnek persze tökéletesnek kell lennie, különben a kinti meleg levegő fog szabadon közlekedni a szobalevegővel. Ilyenkor télen mit csinálsz vele ? A felépítése persze olyan, mint ahogyan leírod a split klímaberendezésre vonatkozóan, azzal a különbséggel, hogy itt a hűtőkompresszor (kültéri egység) és a ventilátoros beltéri egység egyetlen készülékben van egyesítve, azaz két motor működik benne: innen a nagy zaj. Mivel a hűtőkompesszor által termelt hőt a szobalevegő egy részével fújja ki, ezért ennek a szobalevegőnek a pótlására a helyiség különböző résein át a külvilágból szívja be a helyiségbe (ahogyan azt előző válaszoló leírja). Azaz működése lényegesen gazdaságtalanabb, mint a split klímaberendezésé. És még egy fontos szempont, amit ki szoktak hagyni a kedves rábeszélők: a kondenzvíz. A készülékben lehűl a szobalevegő, de kicsapódik a benne levő vízpára a hideg hűtőcsövezetre, így naponta akár több liter kondenzvíz keletkezik. Ezt a legtöbb kis készülék egy kis tartálykában összegyűjti ugyan (a készülék aljánál levő lapos tál-szerű tartályba, de a tartályt többször kell naponta cserélni. Persze el lehet vezetni ezt egy műanyag vagy gumicsövön át is valahová, de hová ? Mivel a vizet csak gravitációval érdemes elvezetni, márpedig ez a berendezés aljától vezet ki, ezért megemelni nem lehet a csövet. Vagyis visszakapcsolva a legelejére: a mobil klímaberendezést valami megfelelő vizesblokk közelében érdemes elhelyezni (ahová a kondenzvizet vezető csövet át lehet vezetni) és ráadásul valami emelvényre érdemes feltenni, hogy működhessen a közlekedőedény elv. Mivel az utcára, járókelők fejére nem szeretik kivezetni a csövet, sokszor esetleg kültéri nyílt talajfelületnél nincs is gond (pl. nyaralóban), néha megpróbálkoznak esővíz levezető függőleges ejtőcsőbe becsatlakozni. Társasházban ez ritkán kivihető.
2015. nov. 28. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!