Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Minimális külső hőmérséklet...

Gyikjoe kérdése:

Minimális külső hőmérséklet fagyasztóládának. Mennyire komoly?

Figyelt kérdés

Fagyasztóládák (és -szekrények) estében elő van írva egy normális külső hőmérséklet, általában minimum +10 - +18 °C.

Nem túlzó ez? Mi történik ha ennél hidegebben (pl. télen csak 2-3 °C-os pincében) üzemeltetem?

Ha gáz, megoldás-e a hőcserélő részleges letakarása?



2014. febr. 4. 14:02
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
60%
Ne takard le.
2014. febr. 4. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
52%

komoly! (nem hiába kötelező feltüntetni minden készüléken.)

"Mi történik ha ennél hidegebben (pl. télen csak 2-3 °C-os pincében) üzemeltetem?"

pl.

1. állandóan üzemelni fog, (energiatakarékosnak ekkor még véletlenül sem nevezhető)

2. a belső hőmérséklet a megadott fagyasztási határérték FÖLÉ! is emelkedhet...., (nem hogy hűtene, hanem felmelegszik, kiolvadhat a benne tárolt termék)

Szakirodalom:

Hűtők/Fagyasztók

Klímaosztályok: – azt a környezeti hőmérséklet-tartományt jelölik meg, amelyben a hűtőgép, energiatakarékosan és biztonságosan üzemeltethető.

- SN +10 és + 32 fok között

- N +16 és +32 fok között

- ST +18 és +38 fok között

- T +18 és +43 fok között

[link]

(20. oldal)


A hűtőkészülékek klímaosztálya

A készülékeken jelölik a klímaosztályt, vagyis hogy milyen hőmérsékletű helyiségben érdemes tárolni a készüléket ahhoz, hogy a legkevesebb energiaráfordítással a legjobban hűtsön.

Vásárlás előtt, mindenképpen érdemes felmérni otthonunkat, hogy milyen átlag-hőmérsékletű helyre kerül a gép.


A klímaosztályok jelölése:

Bővített mérsékelt (SN) +10 °C-tól, +32 °C-ig, terjedő külső hőmérséklet

Mérsékelt (N) +16 °C-tól, +32 °C- ig, terjedő külső hőmérséklet

Szubtrópusi (ST) +16 °C-tól, +38 °C- ig, terjedő külső hőmérséklet

Trópusi (T) +16 °C-tól, +43 °C- ig, terjedő külső hőmérséklet

kombinált megjelölés:

pl. (SN-ST) +10 °C-tól, +38 °C-ig, terjedő külső hőmérsékleten működik gazdaságosan és tartja a belső térben, a gyártáskor beállított, a típusra jellemző szabványban rögzített hőmérsékleteket.

[link]

2014. febr. 5. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

A klímaosztályokról természetesen tudok, ez a kérdésből kiderül, nem mondtál újat azzal hogy elvileg be kéne tartani ami le van írva :)

Csak mivel nincs olyan klímaosztály amit én keresek, viszont tudok róla hogy szoktak házak alatti pincében fagyasztót üzemeltetni (ami ugye télen lehűlhet eléggé ha nincs kazán), felmerül a kérdés, hogy a határok átlépése mekkora működési zavart okoz.

Van olyan elektronikai eszközöm, amire rá van írva hogy csak +5 fok felett üzemeltethető, mégis működik -10 °C-on is. Erre vonatkozott a kérdésem, hogy mennyire komoly pl. a legalább 10 °C legyen a hőmérséklet? Nyilván nem lesz semmi baj ha 9,5 °C van, a kérdés nem felhívás a formális előírások sulykolására, hanem a határok feszegetése.


A működési háttere érdekelne a dolognak...

Feltételezem a hűtőfolyadék elpárolgás-lecsapódás ciklusából az elpárolgás nem történik meg maradéktalanul, ha lényegesen alacsonyabb a hőmérséklet mint az előírt, ez csökkenti hatásfokot. Nyilván van olyan szint, ahol ez csak annyit jelent hogy nem tudja teljesíteni az A++ minősítést, csak A-t, meg van olyan szint is ahol megy folyamatosan mégis leolvad... Kérdés pl. hogy pl. a +3 fok az előbbi vagy az utóbbi szintet képviseli?

Ha csak a hűtőfolyadék túlhűléséről van szó, akkor szerintem igenis releváns kérdés az is, hogy a hőcserélő részleges takarásával ellensúlyozható-e a probléma... (ahogy ócskább, délebbi klímára tervezett kocsiknál szokás takarni a hűtőrács felét a téli túlhűlés ellen)

2014. febr. 5. 13:50
 4/14 anonim ***** válasza:
65%

a lényeg:

működni fog, de az energia fogyasztása, nem a besorolása, megfelelő lesz.

...sőt fenn áll a veszélye annak, hogy a kompresszorban lévő olaj (ami a kenést biztosítja) a hosszú üzemszünetek miatt, megdermed, ezáltal induláskor nagyobb áramfelvétele lesz a motornak ("szorul") és ekkor az áramkorlátozó relé kiold, (elindul, zúg, leáll, és ezt ismétli mindaddig, míg le nem ég a kompresszor motorja). Ezt meggátolandó, a kompresszort KELL HŐSZIGETELŐ közeggel körbevenni! és nem a párologtató felületet...!

2014. febr. 6. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Van tudomásod (neked vagy másnak) arról, hogy pontosan milyen anyagot használnak kenésre?

Azt gondolnám (csak érzésre, semmi konkrétum), hogy olajos kenőanyagok érdemi dermedést jóval 0 °C alatt produkálnak csak.

Ha csak hatásfok változásáról van szó és nem működésképtelenségről, tudom majd mérni a fogyasztást, így ki tud alakulni, hogy mit mennyire kell takargatni.


Nem csak azért szeretném a pincébe rakni, mert a hőszigetelést nagyban javítja az alacsonyabb külső hőmérséklet, hanem azért is mert 4-500 literes fagyasztó túl sok helyet venne el a lakótérből.

2014. febr. 9. 05:33
 6/14 anonim ***** válasza:
75%

"Van tudomásod (neked vagy másnak) arról, hogy pontosan milyen anyagot használnak kenésre?"

... talán elképzelhető, ha háztartási-hűtőgép szerelő a szakmám! (és rendszeres továbbképzéseken veszek részt az Electrolux szervezésében, ahol ehhez hasonló "kényes" témákat is feszegetnek....

De hajrá, csináld úgy ahogy akarod!

(Téged úgy tűnik úgy sem lehet meggyőzni arról, hogy nem helyesen cselekszel! ....csak azt nem értem, hogy akkor miért tetted itt fel ezt a kérdésed?)

2014. febr. 9. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

>>"Van tudomásod (neked vagy másnak) arról, hogy pontosan milyen anyagot használnak kenésre?"

... talán elképzelhető, ha háztartási-hűtőgép szerelő a szakmám!<<

És el is árulod? :)

Esetleg a felhasznált anyag hidegtűrése tekintetében ismert-e különbség az egyes márkák között?


Ne vedd személyes sértésnek az érdeklődésem, az általad említett problémák valódiságát mind elismrem és ebben hasznosak a válaszaid, csak a pontos határokat nem látom a válaszaidból... hogy melyik "rizikófaktor" milyen külső hőmérséklet mellett mekkora mértékű... Persze az egyszerű lenne megnézni, hogy mi van leírva a használatiban, és azt betartani, de ahhoz nem kellett volna itt kérdést feltenni. Leírtam, hogy tapasztalatom szerint a hivatalos határértékek általában túlbiztosítottak, és azt is leírtam, miért lenne fontos számomra, hogy a korlátozások lényegét ismrve, valamilyen trükkel elérni, hog ypár fokkal hidegebben is biztonságosan üzemeljen.

2014. febr. 10. 04:53
 8/14 Trafó1 ***** válasza:
100%
Kint van a hűtőládám évek óta a melléképületben, 2-3 fok van állandóan télen (van egy hősugárzó, hogy ne fagyjon le minden) a hűtőláda rendben működik, a szakmai oldalát meg elmagyarázta az előttem szóló.
2014. febr. 10. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
62%

egy kontinentális klímájú(magyarországi) épület alatti, jól szigetelt(hő és nedvesség) pincében sohasem csökken a hőmérséklet 10 °C alá!

ha, netán a külső hőmérséklet mégis abszurd érték alá süllyedne és egy két fokkal alacsonyabb lenne a hőmérséklet a pincében, attól még a fagyasztó berendezés működni fog.

...de a hőcserélő letakarása nem jó ötlet!

meg fog növekedni a készülék fogyasztása. (mivel nem tudja leadni a készülék belsejéből kivezetett hőt, sokkal több ideig működik a kompresszor ahhoz, hogy az előírt -18 °C alá hűtse a fagyasztó teret). a beépített termosztát úgy van beállítva, hogy ezt az értéket tartsa, tehát ha ennél melegebb a fagyasztótér, akkor rövidre zárja az indító relé behúzótekercsét és indul a kompresszort.

(magyarul, az áramszámládban mutatkozó fogyasztás megnövekedésében, látni fogod a letakarás hatását!)

2014. febr. 10. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

A pince fűtetlen melléképület alatt van, a teteje gyakorlatilag talajszinten, ráadásul túl jól szellőzik, ezért messze vagyok az ideális állapottól, de kisebb felújítás napirenden van.


"mivel nem tudja leadni a készülék belsejéből kivezetett hőt, sokkal több ideig működik a kompresszor ahhoz, hogy az előírt -18 °C alá hűtse a fagyasztó teret"

Igen ez valószínűleg majdnem mindig így van, gond csak akkor lenne ha a kinti hideg miatt a folyadék a külső hőcserélőben túlhűl és így már nem tudja azokat a paramétereket amire gyárilag tervezték... Nem tudom mennyi ennek a realitása, de adott esetben könnyedén, nagyobb kockázat nélkül kimérhető konnektorba dugós fogyasztásmérővel: megnézem a fogyasztást takarás nélkül illetve pl. negyedrészig letakart hőcserélővel. (Idén már nem hiszem, mert mire megveszem a ládát és előkészítem a pincét elég meleg lesz és okafogyott lesz a kérdés jövő télig...)

2014. febr. 11. 02:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!