Mikrohullámú sütőt ki kell dobni, ha csörög benne a telefon? Milyen körzetben árt a sugárzása?
Ur Isten... Mi ez a radioaktiv baromsag? Honnan a fraszbol jonnek ezek az okorsegek. Ertem en, hogy mindenki aggodik az egeszsegert, de ha mar valaki nem ert valamihez, mert a kozepiskolai fizika oran baszott figyelni, az ne pofazzon mar hozza...
Es a telefonnak koze sincs a mikrohoz...
1, A mikrósütő 1450 Mhz-en sugároz ezen a frekin melegíti a vizet ezáltal az ételt is. A készülék ajtaja 1500 Mhz frekire van méretezve (faraday) az ennél magasabb frekik átmennek rajta pl a telefon 1800 Mhz frekije. Amúgy elektromágneses rezgéseket sugároz és nem rádióaktívat.
Másfelől a telefonod amit fejedhez nyomsz mikor telózol veszélyesebb! Ha egy méternél nem vagy közelebb a mikróhoz napi 5 órán át nincs különösebb káros hatása!!
1. A mikrohullámú sugárzás nem ionizáló (mint például az UV- vagy a röntgensugárzás), nem radioaktív sugárzás.
2. Mikrohullámú sütőben történő főzés esetén a vízmolekulák közti úgynevezett gyenge hidrogénkötések szétszakadnak (mert ugyebár a mikrohullámú sütő sugárzása pont arra van kitalálva, hogy az ételben levő vízmolekulákat "rezegtesse"), de azok vissza is rendeződnek.
3. A mobiltelefonok 900, 1800, 1900 MHz-en működnek, a mikrohullámú sütő burkolata meg arra van kitalálva, hogy a sütő magnetronja által keltett 2450 MHz-es elektromágneses hullámokat a készüléken belül, illetve az esetlegesen kijutó sugárzás jóval az egészségügyi határérték alatt maradjon.
Szóval summa-summárum: a mikrohullámú sütőt NEM kell kidobni, ha csörög benne a mobiltelefon; illetve a "sugárzása" normális üzemi körülmények között a mikrohullámú sütő burkolatának és ajtajának árnyékoló hatása miatt nem káros.
"Igazából az a kérdésem, hogy a "sima" elektromágneses sugárzás kijut-e a mikróból"
Mivel az elektromágneses sugárzás egy eléggé tág fogalom, ezért arra az válaszolható hogy igen, kijuthat.
A 2450 MHz-es frekvencián és annak környékén, amin a mikrohullámú sütő működik, normális körülmények között csak igen-igen elenyésző mennyiségű - jóval az egészségügyi határértéken alul - juthat ki, mert a berendezés burkolata és rácsos ajtaja - Faraday-kalitkaként - ezt eliminálja. Ráadásul az inverz négyzetes törvény értelmében a sütőtől való távolság négyzetével arányosan csökken az egységnyi felületre jutó sugárzás-intenzitás.
Más frekvenciákon több elektromágneses sugárzás juthat ki (vagy éppenséggel be), mert a burolatnak és az ajtónak csak a sütő magnetronja által keltett 2450 Mhz-es frekvenciájú mikrohullámú sugárzást - ami a vízmolekulák mozgatása révén melegíti az ételt - kell a sütőn belül benntartania, a többi nem lényeges.
"s ha igen, akkor az káros-e."
Normális működési körülmények között nem káros.
Ha esetleg megsérül a sütő burkolata, akkor okozhatna égési sérüléseket (DNS roncsolást aligha, ahhoz túl kicsi a sugárzás energiája - lásd a Planck-törvényt).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!