Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » A villanytűzhely gépészeti...

TaKy99 kérdése:

A villanytűzhely gépészeti berendezésnek számít?

Figyelt kérdés

Albérletben elromlott a villanytűzhely (tönkrement a sütő termosztát).

A szerződés szerint a gépészeti berendezések karbantartása a bérbeadó feladata.


Úgy tudom a tűzhely az gépészeti berendezés, viszont a

bérbeadó szerint a villanytűzhely nem tartozik a lakás gépészeti berendezései közé, azok csak a villany és vízvezetékek, a radiátorok, stb. Azaz, csak ami úgynevezett "közmű" kategóriába esik.


Akkor kinek a feladata (költsége) a villanytűzhely javíttatása?



2013. okt. 29. 15:08
 1/6 anonim ***** válasza:
Az nem épületgép. De mivel a lakás tartozéka, (lakás tartozékai: -ha ninvsközponti víz-bojler, vagy bármilyen más vízmelegítő, kályha-konvektor-cirkó, vagy bármilyen más fűtőeszköz, mosdó, mosogató, kád, vagy zuhanykabin, konyhaszekrény, ajtók, ablakok, víz-villany-gázszerelvények,gáz, vagy elektromos tűzhely.) Ha egy "üres" lakást bérbe vesz valaki, ezekkel rendelkeznie kell, vagy csökkenteni kell a forgalmi bérét a lakásnak.) ezért a javíttatás a tulajdonos dolga. Épületgépeknek a beépített (nem a konyhapultba épített) gépeket nevezzük, mint lift, elszívó, (a konyhai is!)kazán, stb. tehát magába az épületbe telepített gépeket nevezzük annak. A túzhely háztartásigépnek minősül.
2013. okt. 29. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
ninvsközponti víz= nincs központi melegvíz bocs! :)
2013. okt. 29. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

"Az nem épületgép. De mivel a lakás tartozéka,", "ezért a javíttatás a tulajdonos dolga."


Az, hogy a lakás tartozékainak javíttatása a tulajdonos dolga, azt vmi jogszabály írja elő?


A szerződésünkben a következő szerepel: "A lakásban felmerülő karbantartási munkák elvégzése/elvégeztetése a Bérlő feladata, kötelessége. Azok költsége a Bérlőt terhelik. Kivéve az épületen és gépészeti berendezéseken történő nagyobb volumenű karbantartási, felújítási munkák költsége, amik bérbeadót terhelik."


De, ha jól tudom, nem biztos: Ha létezik olyan jogszabály ami egy szerződésben szereplő ügyben rendelkezik, akkor egy szerződésben a vásárlóra/alkalmazottra/stb. (ugye attól függ milyen jogszabályról van szó) nézve csak pozitív jelleggel lehet eltérni. Vagy ez nem általános, csak speciális esetekben igaz? Bár ezt inkább munkajogban szoktam hallani érvként.


Lényeg a lényeg, ha létezik olyan jogszabály amit te említettél, akkor a szerződés ebben a tekintetben érvénytelen?

2013. okt. 30. 08:42
 4/6 anonim ***** válasza:

Szerény véleményem szerint egy készülék javítása nem karbantartási munkának számít.


Jogi háttér:


Ptk:

427. § (1) A dolog fenntartásával járó kisebb kiadásokat a bérlő, a többi kiadást, valamint a dologgal kapcsolatos közterheket a bérbeadó viseli.

(2) A bérlő köteles a bérbeadót értesíteni, ha a bérbeadót terhelő munkálatok szükségessége merül fel, és köteles megengedni, hogy a bérbeadó azokat elvégezze, továbbá a károk elhárításához szükséges intézkedéseket megtegye. Az értesítés elmulasztásából eredő károkért a bérlő felelős.

(3) A bérlő a dologra fordított szükséges kiadásainak megtérítését követelheti; egyéb költségeinek megtérítésére a megbízás nélküli ügyvitel szabályai szerint tarthat igényt.


Dolog fogalma(Wiki):


A magyar polgári törvénykönyv nem tartalmazza a dolog fogalmát, kikerüli ezt a kérdést, csak a tulajdonjog kapcsán említi: „minden birtokba vehető dolog tulajdonjog tárgya lehet.”[3] Így a magyar jogban fontos kritérium a birtokba vehetőség és ezzel összefüggésben az, hogy a tárgy fizikai léttel bírjon. Ezen kívül dologként kell még kezelni a pénzre és értékpapírra, valamint a dolog módjára hasznosítható természeti erőkre.[4] Előbbi kettő azért különleges, mert nem a testi mivoltukban van jelentőségük, hanem az általuk hordozott értékben, utóbbin pedig főleg az elektromos áramot érti a jogalkotó, de ide tartozik a napfény, víz, szél stb. is.


[link]


Mindenesetre azt tudom javasolni, hogy javíttasd meg (mivel neked van rá szükséged), kérj róla számlát, és aztán rendezd a bérbeadóval.

2013. okt. 30. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

#3: Lakástörvény:


"13. § (1) A lakás burkolatainak, ajtóinak, ablakainak és a lakás berendezéseinek karbantartásával, felújításával, illetőleg azok pótlásával, cseréjével kapcsolatos költségek viselésére a bérbeadó és a bérlő megállapodása az irányadó; megállapodás hiányában a karbantartással és felújítással kapcsolatos költségek a bérlőt, a pótlással és cserével kapcsolatos költségek a bérbeadót terhelik."


Ezzel egybevág a bérleti szerződés. Amit javítani vagy karbantartani kell, az a te költséged, amit pótolni vagy cserélni kell, az a bérbeadó költsége. Az épületet meg mindenképpen a tulajdonos tartja karban.


A bérleti szerződésben két egyenrangú fél van. Nincs olyan, hogy az egyik vagy a másik előnyére el kell térni a szabálytól.

2013. okt. 30. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Oké, köszönöm mindenkinek a választ!

Ment a zöld pacsi. ;)

2013. okt. 30. 13:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!