Villanybojler vs. átfolyós vízmelegítő hosszútávon? Fürdésre, mosogatásra, melyik jobb, gazdaságosabb?
A lenti fürdőnkben van villanybojler. 80 literes Hajdú. De állandóan kifogy belőle a melegvíz, két ember zuhanyzását épp hogy kibírja. Ha csutkára felveszem, több óra mire felfűti a vizet, és az is hipp-hopp kifogy, nem lehet sokáig fürödni a vízben, ha kihűl, már nem lehet után melegíteni (nem úgy mint a panelban) szóval a fürdés egy kellemetlen élmény, amit gyorsan le kell tudni, nem lehet gyertyafényes kikapcsolódós fürdőzést élvezni. Ha maximumon megy, volt hogy 60 ezer ft-os villanyszámlát csinált nekem, így csak épp hogy egyesen tartom, és így meg tényleg alig elég a meleg víz valamire.
Most csináljuk fent a fürdőt, és ezt problémát szeretném kiküszöbölni. Kisbaba is lesz, és ráadásul nem szeretnék két bojlert is fűteni, az alsót valószínűleg lezárva fogom tartani. van valami olyan szerkezet, ami áramról megy, és folyamatos melegvizet ad, relatíve "olcsón"?
Az átfolyós vízmelegítők mire képesek? Van valami olyan típus ami kiküszöböli ezt a problémát, és folyamatosan tud adni melegvizet, akár egy kád feltöltése után, hogy után melegítsen, ha kihűlt a víz?
Vagy van ilyen másik szerekezet, ami erre alkalmas?
mit tanácsoltok? tapasztalatok, szakértelem sokat segítene!
köszi a válaszokat!
80 liter tökéletesen elég a tisztálkodási célú zuhanyzásra. Ha wellness-pancsolni akarsz arra mást kell kitalálni. Gáz nincs? azzal olcsóbb lenne. Másik, nagy boyler / több boyler meg "éjszakai" áram? az átfolyós vízmelegítő nem gazdaságos és kevés a vízhozama. Gondolj bele egy kombi gázkazán 20-25KW és tud 10-12 liter/perc vizet. Akkor egy holmi konnektorba dugható 2-3KW-os vacak mennyit tudhat?
Jut eszembe még egy. Ha sokáig szeretnél zuhanyozni és kevés melegvízzel nézd meg a perlátoros zuhanyrózsákat, ezek lényege 60% körüli vízmegtakarítás és azonos "élmény" azáltal, hogy a víz mellé szív levegőt és porlasztva zuhanyoztat.
Hogy átfolyós vagy tárolós rendszert alkalmazunk, az legföképpen az igényektöl függ. Mindkettönek megvan az elönye és a hátránya is. Az, hogy a Ti igényeitekhez melyik passzol jobban, nektek kell eldöntenetek. Egy pár pro és kontra:
Tárolós: nagyobb víznyomás, egyidöben több ponton lehet vételezni a melegvizet...
Àtfolyós: kisebb nyomás, korlátlan melegvíz mennyiség, egyidöben csak egy ponton lehet vételezni, a kinyitáskor van egy pár mp.-nyi hidegvizes tartomány, hömérséklet kevésbé szabályozható...
ezeken felül még ezer meg ezer pro és kontra van a két rendszerhez.
Létezik átfolyós elektromos vízmelegítö is...teljesítménye 20kW (!) körüli, tehát oda igen komoly áramerösség kell (3 fázisssal).
Az látszik, hogy neked X mennyiségű melegvízre van szükséged. A bejövő vízhőfok annyi, amennyi, a fürdéshez ennél Z fokkal melegebb víz kell. Ezek a követelmények. Havonta adott köbméter víz hőmérsékletét meg kell emelni nyáron kevesebb, télen több fokkal. A víz fajhője adott, ettől kezdve adott mennyiségű víz felmelegítéséhez mindenképpen szükséged lesz annyi energiára, amennyi a hőfokkülönbségből, vízmennyiségből adódik. Ha nincs lehetőség gázbojlerre, megpróbálkoznék az éjszakai (pontosabban ma már vezéreltnek hívják) árammal, és egy nagyobb bojlerral.
Egy 200 literes Hajdu bojlerre gondolnék, indirekt fűtésű villamos pótfűtésű forróvíztárolóra, amiben az elektromos fűtőszálon kívül van egy napkollektorra köthető csőkígyó is. A napkollektor nem olcsó, de nem kötelező most megvenni, viszont jó ha a bojler alkalmas a fogadására. Nyáron alig kell fűtenie a fűtőszálnak, télen meg marad az éjszakai áram.
Napkollektort nem lehet felszereni?
Nálunk napos időben rendelkezésre áll 500 liter melegvíz.
Arról kap meleget a mosó-mosogatógép is.
Emellett egy 50 literes villanybojlerünk van éjszakai villanyra kötve. Ha nem süt a nap sokáig (ami ritka) akkor is elegendő hármunknak. (Igaz, ilyenkor nem pancsolhatunk sokat)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!