Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Olyan mikro, ami UV fénnyel...

Olyan mikro, ami UV fénnyel rendelkezik, az valóban sterilizál is? Tehát cumisüveg, cumi, egyéb babadolgokra megfelelő? Nem kell külön sterilizálót vennem, ha ez benne van a mikrómban?

Figyelt kérdés
2012. ápr. 27. 11:13
 1/6 anonim ***** válasza:

A mikró alapból sterilizál, mivel a részecske ütköztetés elvén működik.


Azt meg nem túlzottan díjjazza egyetlen élő organizmus sem.

2012. ápr. 27. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"... részecske ütköztetés elvén működik."


Hehe, elég érdekes lenne.

De szerencsére nem.

Elektromágneses hullámokat kelt, ami a vízmolekula rezgési frekvenciáján működik. Működése közben a vízmolekulákat készteti rezgésre, ami hőfejlődéssel jár. Ezért nem lehet olyan cuccot melegíteni benne aminek nincs víztartalma, illtve a buktában emiatt lesz forró a lekvár. a meleg részek normál hőátadással terjesztik tovább a herjesztett hőt.


Az UV lámpás természetesen csíramentesít, de csak azokon a felületeken, ahol a fény éri, ezért vízbe kell meríteni a fertőtleníteni kívánt testet, a víz vezeti a fényt, az UV fényt is. Így oda is eljut ahová víz reflexió nélkül nem. (a víz is csíramentesítve lesz, így ez a közeg nem jelent veszélyt az eredményre nézve).


Amúgy mindenképpen a forróvizes kifőzést javaslom illetve részesítem előnyben ha érdekel a véleményem.


Hogy működik az UV-fertőtlenítés?


Az UV-C a fény azon része, mely az az elektromágneses spektrumban a látható fény és a röntgensugarak között helyezkedik el. A speciális része, az UV-spektrumnak a 200-400 nanométer (nm-es) közötti, mely erős fertőtlenítő hatású. A speciálisan erre a célra kifejlesztett lámpák 265 nanométeren sugároznak és ez a hullámhosszú UV-C fény elpusztítja a mikroorganizmusokat, roncsolja, károsítja a sejt membránokat és a DNS-t és más belső celluláris molekulákat, így nem képesek tovább szaporodni.


A különböző UV-osztályok a következők:


· Vákuum UV: 100-200 nm (nanométer)


· UV-C területe: 200-280 nm --


· UV-B területe: 280-315 nm --


· UV-A területe: 315-400 nm --


UV lámpa technológia


Egy tipikus UV fertőtlenítő rendszer tartalmaz egy UV-lámpát, elhelyezve egy kvarc védő üveg hüvelyben. Ez bele szerelve egy rozsdamentes acél, vagy műanyag kamrába. A kezelendő víz vagy szennyvíz belép az egyik végén, áthalad az un.reaktorkamrán és kilép a másik végén. A lámpáknak két fő típusa van. Az alacsony nyomású és közepes nyomású. Alacsony nyomású lámpák egy monokromatikus UV-kimenetű (csak egy hullámhosszon, 254nm, míg a közepes nyomású lámpák egy többszínű UV-kimenet (185-400nm között) sugároznak.



Az alacsony nyomású amalgám lámpa:


Előnyei:



Ř Hosszú élettartamú, akár 8-16 000 üzemóra lámpatípustól függően


Ř Kedvezőbb berendezés ár


Ř Jelentősen olcsóbb ÜZEMELTETÉSI költségek (80%)


Ř Nagyon hatékony,célzott fertőtlenítő hatás


Ř Nem érzékeny a normál környezeti hőmérsékletre (+4' C, - +60' C-ig.)


Akár 38%-ban hasznosuló bevitt teljesítmény

150 W lámpa kb.:37 W UV-C(265nm) képes kibocsátani

1000W összteljesítményű cserelámpa költség: kb.:6-800 Euro/év

Még az élettartam végén (16000h) is a kezdeti teljesítmény 80% adja.


Hátrányok?


Ř Nagyméretű lámpa hossz (akár 2000 mm), hosszú reaktor kamra


ami lehetővé teszi a hosszú besugárzási időt.Ennek akkor van jelentősége, mikor a víz optikai átlátszósága változó.A hosszú kamrában létrejövő örvénylés biztosítja,hogy a kezelendő folyadék mindíg közvetlen és közeli kapcsolatba kerüljön az UV sugárzással.


Közepes nyomású lámpa:


Előnyei:



Ř Kisméretű lámpa hossz, rövidebb reaktor kamra


Ř Igény szerint változtatható a fény intenzitása


Ř Széles hőmérséklet tartományban üzemeltethető (-20 'C-, +80' C-ig.)


Hátrányok


Ř Rövidebb élettartamú lámpa (1-8000 üzemóra) nő a szervíz költség.


Ř Drága ÜZEMELTETÉSI költségek, költséges lámpa csere.


Ř Magas energiafogyasztás,magas üzemi hőmérséklet.


Csak 8-10 %-ban hasznosuló bevitt teljesítmény

400 W lámpa ,kb. 32 W UV-C (265nm) fényt képes kibocsátani.

Magas üzeni hőmérséklet miatt a kvarc csövön lerakódások keletkeznek

ami miatt, szükséges a költséges törlő mechanizmus beépítése.


1000 W összteljesítményű cserelámpa költség: 1-1500 Euro/év



Az UV-és a mikroorganizmusok


A mikroorganizmusok DNS-ei elnyelik az UV fényt és elpusztulnak. A maximális felszívódás 265nm-en következik be. Az 265 nanométeren az UV-C fény intenzíven roncsolja a DNS-molekulák "gerincét", a ribóz és a foszfát elemeit. A 265 nanométernél az UV abszorpció főleg a nukleotid bázisok, így az adenin, guanin, citozin, timin és uracil az RNS esetében jelentős. A leggyakoribb hatás az UV sugárzás hatására a timin dimerek károsodása, Amikor két szomszédos timin sérül, a mikroorganizmusok képtelenek tovább szaporodni. Amellett, hogy a DNS-t és RNS-t károsítja az UV fény, fotokémiai reakciók is létrejönnek a fehérjékben, enzimekben és egyéb molekulákban a sejten belül. A fehérjékben az abszorpciós csúcsok közelében 280nm-en a peptid kötések (-CONH-) erősen lazulnak. Egyéb biológiai molekulák telítetlen kötései is érzékenyek az UV fényre, például a koenzimek, a hormonok és elektronközvetítők. Ez a tulajdonság, hogy az UV fény befolyásolja a molekulák különböző DNS-és RNS részeit, még abban az esetben is hatásos ,ahol az UV fény nem képes behatolni egyes mikroorganizmusokba, gombákba, protozoonokba és az algákba. Mégis halálosan káros hatással van a molekulákra.


Milyen paraméterek befolyásolják az UV hatásfokát



UV dózis kombinációja UV lámpa teljesítmény és az expozíciós, vagy besugárzási idő. A lámpa teljesítmény a mért UV-intenzitás (mW / cm2). Függ a lámpa közvetlen felületén mért UV-intenzitás és a lámpától mért távolságtól. A gyakorlatban, az UV-intenzitása nagymértékben függ a víz minőségétől, amit befolyásolnak az UV-elnyelő vegyületek a vízben. Ezen kívül a víz mennyiségét kell számításba venni, és a víz sebessége, tömegárama határozza meg a szükséges teljesítményt és UV expozíciós idöt az UV reaktorban. Az UV-intenzitás összege szorozva az expozíciós idővel = UV Dózis.


1 - UV Dózis (adag)


Az UV-fénynek Eltérő hatása van a különböző összetevők így a különböző mikroorganizmusoknak, az mind megvan a maguk sajátos érzékenysége az UV-fényben. A baktériumok például, sokkal érzékenyebbek az UV fényre, mint a penész vagy alga. Az érzékenységet fejezi ki a D10-értéket, ami azt mutatja, milyen UV-Dózis szükséges 90%, illetve 99%-os-os megsemmisítéshez az adott mikroorganizmus esetében.

2012. ápr. 27. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Kedves válaszoló: nem tudtam végigolvasni sajnos az expozédat, ugyanis csak egy pici cumit...ugye megértesz.
2012. ápr. 27. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem nagyon izgat a cumid.


Ha nem tudsz elolvasni 8 sort akkor minek kérdezel egyáltalán?

2012. ápr. 28. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
Ha a mikró leírásában az áll, hogy sterilizálási célból van benne UV, akkor jó lesz. Egyébként, ugye első baba? A második gyerek cumiját, ha leejti, a mama a kendőjébe szokta törölni, a harmadik gyereknél pedig füttyent a kutyának, hogy hozza vissza... :-) Évente minden gyerek megeszik egy kiló koszt, ha nem, az immunrendszere bánja.
2012. ápr. 29. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Amúgy tényleg túlzás ez a nagy sterilizálás dolog.
2012. ápr. 30. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!