Mi az a nulla vezető? Mi a szerepe? és miért jó? És ha van nulla vezető az miert jó, hogyha ez mellett még földelés is van? (pl konnektor)
A nulla vezető üzemszerűen vezeti az áramot, a védővezető pedig csak a hiba(zárlati) áramot vezeti el, attól függetlenül hogy egy potenciálon vannak.Szóval a fázis vezetőn érkezik az áram, munkát végez a fogyasztón majd a nullán távozik.A mi hálózatunkon másodpercenként 50x.A védővezetőn ami általában a készülék házra van kötve zárlatkor folyik áram ami működteti az fi relét avagy a kismegszakítót.
Remélem érthető voltam.
Villszer
Sokféle üzemi oka van annak, hogy az jó, ha az üzemi vezető potenciáljait rögzítjük. Az egyiket a földhöz - a többit meg ehhez képest értelmezzük. Ez az egyik a nullavezető.
Védővezető csak akkor van külön, ha a vezetékek vékonyak.
Remélem egyikőtök sem villanyszerelő :D
1. A fi relé az fi relé, nem pedig kismegszakító.
2. Védővezető mindenhol van, hiszen a fogyasztóhoz a PEN vezető megy, ahol szét választják Védőföldre (PE) és Nullára (N).
A PE-et összekötik az un. alátámasztó földeléssel.
A nullavezető a csillagponthoz csatlakozó és a hálózathoz tartozó vezeték, amelyben csak az egyes fázisok egyenlőtlen terheléséből származó kiegyenlítő áramok folynak. A transzformátor csillagpontja.
Remélem, te nem vagy az. Mert marhára nem szerencsés félreolvasni egy feliratot a villamos berendezésen. Egyet sem. De mindet... :D
1. Mit olvashatunk nálam? Nem azt, hogy van, amikor nincs védővezető. :D Hanem azt, hogy csak a vékony vezetékeknél van KÜLÖN védővezető.
2. Mit olvashatunk #1-nél? Nem azt, hogy a fi relé az kismegszakító. :D Hanem azt, hogy testzárlat esetén vagy egyik, vagy másik működni fog.
3. Ha nem ismerted fel, hogy #1 és én a mi? mi a szerepe? miért jó? kérdésekre válaszoltunk egy-egy nézőpontból, hát akkor tényleg vissza kéne menned az iskolapadba.
4. "Remélem egyikőtök sem villanyszerelő" Hát mi olvasható #1 hozzászólásának a végén? Na? Na mi? :D
Hát ezt nem tudom honnan szedted: "csak a vékony vezetékeknél van KÜLÖN védővezető."
Abban igazad, van hogy az elosztói hálózaton nem használnak védővezetőt. De valószínű senkinek a házába nincs bekötve a 120KV os kábel.
Szerintem te nem vagy tisztában az olyan alapvető különbségekkel, hogy mi a TN-C, TN-C-S, TN-S hálózat közötti különbség.
A TN-C Rendszernél csak PEN vezető volt, de ezt ma már nem használják. Ma már kötelező különválasztani a PE és N vezetőket a kismegszakító előtt.
A vezeték keresztmetszetek pontosan meg vannak határozva, hogy mekkora üzemi áramnál mekkora keresztmetszetű védővezetőt kell használni.
A lakásban ki kell alakítani az EPH hálózatot is, aminek a lényege,hogy minden nagyobb kiterjedésű fém tárgyat a védővezetővel, egyen potenciálra kell hozni.
Hát ezt nem tudom honnan szedted: "csak a vékony vezetékeknél van KÜLÖN védővezető."
A szabványból, te félsejtű...
Ja. A kérdés a konnektorokra vonatkozott, hogy a nulla mellett van-e védővezető. Erre írtam, hogy a vékonynál külön van védővezető is. Nem kívánt általános érvényű megállapításokat hallani, ott van, hogy villamosmérnöki szakszavak nélküli magyarázatot kíván.
"a nulla üzemszerűen nem vezet áramot" Érdekes megállapítás. Kevés olyan ember van, aki még életében nem használt egyfázisú készülékeket, sőt, még el sem tudja képzelni. Hát ott bizony pont annyi folyik vissza a nullán, mint ami befele a fázison...
Ez nem igaz. Ha a nullára lakatfogót raksz akkor 0 ampert fogsz mérni, ebből kiindúlva feszültséget sem mérsz rajta. Ha a nullán áramot mérsz az igen csak baj, nem szimetrikus a terhelés, ami nem üzemszerű. De bemásolok neked egy idézetet egy szakkönyvből. "A feszültségtartást biztosítja és a két csillagpont közötti feszültségeltolódást akadályozza meg, ha a két
csillagpontot egy negyedik vezetékkel összekötjük. Ez az úgynevezett nullavezeték. Rajta szimmetrikus esetben
nem folyik áram. Aszimmetria esetén viszont szinuszos kiegyenlítő áram alakul ki benne. A kiegyenlítő áram
biztosítja a fázisáramok kívánt aszimmetriáját, mely utóbbi pedig lehetővé teszi, hogy fázisonként eltérő terhelő
impedanciák ellenére a fázisfeszültségek azonosak maradjanak." (dr Hodossy László-Elektrotechnika c.)
"Ez nem igaz."
Senki sem úgy született, hogy mindent tudjon. A baj a tudás hiányával az, hogy ha nagy pofával jár együtt. Mert Hodossy mit mond a következőbekezdésben? Azt, hogy:
"A nullavezetéknek a lakásokba, irodákba bevezetett szakasza természetesen az energiaellátáshoz szükséges teljes áramot vezeti, árammentessége szimmetria esetén csak a háromfázisú szakaszra érvényes."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!