Az áramszünet okozhat ilyet?
Ez még hagyományos kompresszoros.
Kb 2 éves Beko hűtő.
De utánaolvastam, állítólag ha meleg a kompresszor, nem biztos hogy újra tud indulni ha áramkimaradás van.
A kompresszorban egy fázisú aszinkron motor van.
Az ilyen motor indításához segédfázis kell, amit 1-2 mp-re kell kapnia indításkor.
A segédfázis kapcsolását PTV-vel szokták megoldani, ami egy hőfüggő ellenállás (hidegen kicsi, melegen nagy az ellenállása). Ezt a motor árama melegíti. A PTC szerepe az, hogy indításkor, amikor a PTC még hideg, vezessen és adjon segédfázist a motornak. Üzem közben a PTC meleg marad a rajta átfolyó üzemi áram miatt, így nem ad segédfázist a motornak.
A megoldásnak van egy következménye: Ha a kompresszor üzemel és a PTC meleg, elmegy az áramellátás a kompresszor leáll, de az áramellátás visszatér, akkor a még mindig meleg PTC miatt a motor nem kap indításhoz szükséges segédfázist, kihűlni meg nem tud, mert áram folyik rajta.
Segédfázis nélkül az álló motor viszont tartósan nagy áramot vesz fel, amitől durván melegszik. A motor leégését egy bimetálos kapcsoló akadályozza meg, ami szintén felmelegszik a túláramtól és kikapcsol. Kikapcsolva azonban kihűl és visszakapcsol. Ha megint nem tud elindulni akkor megint túlmelegszik és ezt ismételgeti.
Ennek a kattogását hallod.
Bár a többszörös védelem ilyen "paraszt módon" ugyan, de megoldja a problémát. Ha legközelebb ilyet veszel észre akkor húzd ki a hűtőt 2-3 percre majd dugd vissza. Akkor nem fog szenvedni, egyből indulni fog.
A jelenség előfordult már régen is, az áramrelés segédfázissal működő kompresszoroknál is, amikor PTC-t még nem használtak ilyen célra.
Amikor gép már beállt ilyen állapotba (hátán a radiátor átmelegedett, belül a párologtató lehűlt), a rendszerben olyan nyomásviszonyok alakulnak ki, hogy áramszünet esetén a kompresszornak sokkal nehezebb újraindulni, illetve ahhoz erősebbre kellene tervezni, amit nyilván spórolás miatt nem tesznek meg.
Nyomásviszonyok pontosabb fizikai magyarázatát nem jegyeztem meg, egy hűtős szakmai oldalon olvastam.
Köszönöm a részletes válaszokat, mindenki kapott zöldet.
Ez az állapot nem károsítja valamelyik alkatrészt? Már nem az első eset, de volt amikor kihúztam pár percig, ne szenvedjen.
Ezen a gyakori oldalon is leírta évekkel ezelőtt egy hűtőszerelő, hiába védettek a gépek ilyen ellen, a gyakorlatban néha mégis belepusztulnak egy-egy ilyen esetbe.
Ezért tanácsos kihúzni és megvárni, míg lehűl teljesen.
Ilyen előfordulhat, amikor szándékosan dugdosunk valami hosszabbítót, vagy áramszünet lett a lakásban bármi okból, a hűtőt legjobb kihúzni, hogy ne kínlódjon. Biztos, ami biztos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!