MMA (pálcás) inverteres hegesztőnél miért nincs ív?
Vettem az L-lel kezdődő élelmiszerboltban egy inverteres MMA hegesztőkészüléket (pálcás hegesztő), volt hozzá tartozékként hegesztőpajzs, néhány pálca, salakolókalapács/kefe, meg vettem egy normális salakolókalapácsot, egy rendes hegesztőkesztyűt.
A házunkban száz éves villanyhálózat van, hajszálvékony vacak alukábelekkel, ezeréves kötésekkel. Az egyik körön 10A a másikon 16A kismegszakító van. Normális védőföld vagy fírelé nincs. (Egy jó vastag szigetelő műanyagon állok hegesztéskor, és vastag marhabőr hegesztőkesztyűt használok, ill. nem fogok meg semmit amit nem muszáj.)
Sosem hegesztettem még, nem értek hozzá. Zártszelvényt szeretnék valahogyan összetákolni, egyelőre nem kell szépnek vagy tökéletesnek lennie. A felületet fémtisztára lecsiszoltam.
Az a gond, hogy nem nagyon jön össze az ívgyújtás. Több különböző alkalommal megpróbálkoztam vele, volt hogy sikerült pár pillanatra, utána már nem, máskor viszont egyáltalán nem sikerült. A legutóbbi próbálkozásomnál egyszer szépen meggyulladt az ív, hegesztettem kb. 5 másodpercig, utána pedig már nem sikerült többé (kis pillanatokra sem lett ív).
A biztosítékot egyszer sem csapta le, max. áramerősségre állítva sem.
Szerintem a gép jó, és az lehet a gond, hogy a vezeték a villanyórától a készülékig túl vékony és túl hosszú, így nagy a feszültségesés, és ezért még max. áramerősségre állítva sem képes meggyújtani az ívet. Más szerint is ez lehet az ok?
Valaki tudna mondani valami trükköt / tippet, hogy mit csináljak, hogy sikerüljön az ívgyújtás, és egy kicsit tudjak hegeszteni?
(Az egész villanycuccot cserélni kell az órával, bekötéssel, a házban lévő vezetékekkel meg mindennel együtt, de az valószínűleg nem ma lesz, inkább fél-egy év múlva, és jó lenne ha már előtte is össze tudnék pöttyözni egy-két dolgot.)
Azt hogy mennyire esik le a feszültség a hegesztő körén meg tudod mérni ívgyújtási kísérlet alatt egy multiméterrel, egyébként ekkora esést már nem fog neked mindegyik fogyasztód eltűrni, amik azon a körön vannak, így azok viselkedéséből is feltűnhet a nagya arányú feszültség esés.
A kapcsolóüzemű táppal ellátott berendezések egyébként elég nagymértékben toleránsak a hálózati feszültség változására, a csökkenést is igen jól tudják kompenzálni, nyilván megvan az a határ, ami alatt már nem vagy bizonytalanul működnek.
Persze lehet akkora feszültségesésed hogy leáll, majd újraindul a hegesztő, de ez azért már elég nagy probléma, mert ebben az esetben valószínűleg nagy átmeneti ellenállású csatlakozók is közrejátszhatnak, nem csak a vezeték ellenállása.
Ez már tűzveszélyt is hordoz magában.
Próbáld ki azért azt a hegesztőt olyan betápon is amiről biztosan tudod hogy jó.
Elektróda megfelelően száraz-e, testcsipesz érintkezése rendben van-e, elektródafogó és testkábel csatlakozásai jók-e!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!