A sarokszelepeket mennyire kell eltekerni?
A mosógépnél és a wc tartálynál is egy-egy sarokszrleppel lehet elzárni vagy megnyitni a vizet.
A wc tartálynál próbálgattam egyelőre mert majd szeretném kitisztítani, de jobbra is és balra is tudtam tekerni, szóval teljesen nem volt megnyitva sem.
Ezeket mennyire kell ütközésig tekerni? Gondolom ha el akarom zárni a vizet, akkor órajárással azonosan kell ütközésig tekernem, ugye? Ha megengedem, akkor is ütközesig? Vagy elég csak úgy félúton valahol? Ilyenkor csak "részlegesen zár"?
Bocsi, ha túl evidens amit kérdezek, de nálunk otthon nem ilyen tekerős volt és egyáltalán nem ertek ezeknek a szelepeknek a pontos működéséhez.
Elzárni ütközésig.
Kinyitni tetszés szerint, amíg megfelelő az áramlás. Én pl ezzel korlátozom hogy a wc tarály csöndesebben töltsön.
Ha csak résnyire van byitva, az hosszú távon azt kockáztatja, hogy elmossa a szelepületet, és nem fog zárni mukor kellene.
Kétféle van. Az egyiken több fordulatot lehet tekerni (ez ténylegesen szelep), a másikon pedig kevesebb mint 1 fordulatot lehet csak fordítani (ez technikailag csap). A felhasználó szempontjából mindegy melyik van beépítve, mert az elzárt állapot csak egy ponton van. Ha kicsit nyitsz rajta, akkor már szivárogni fog. A wc tartálynál ürítsd le és amikor elkezdi tölteni akkor tekergest és látni fogod hogyan változik a kifolyó víz mennyisége és mikor záródik el.
Én azt mondom, hogy legyen kinyitva a mosógépnél és a tartálynál is teljesen (főleg ha csap) mert részlegesennyitott állapotban a víz csúnyán áramlik, kavitál, zúg, zavaró hangot ad (amit a csövek elvisznek messzire). Mosógépnél meg elnyújtja a programot. Be kell engedni minél előbb a vizet, had dolgozzon vele. Azzal nem lehet spórolni ha csak félig nyitod ki, mert úgyis annyig enged amennyi kell neki. Tartálynál szintén. Ott az úszóval lehet a szintet állítani.
Arra ügyelni kell, hogy nem szabad rommá tépni elzárt állapotban ezeket, mert a tömítő felületeket megkínzod és hamar el fog kezdeni ereszteni zárt állapotban is. Addig kell tekerni amig érzel kis ellenállást a tekerentyűn. Vársz egy picit amig a csőben maradt víz kifolyik és figyeled hogy folyik-e utána. Ha nem, akkor el van zárva. Sokan ott rontják el, hogy addig tekerik, tépik amig folyik a víz. Közben már rég el van zárva és csak a csőből csepeg már csak ki a maradék.
A tartály tisztításával óvatosan! Ne engedd le a csövön a sok koszt, lepattogott vízkődarabokat, mert felakadhat valahol és akkor lehet nekiállni dugulást elhárítani.
Sajnos tekerős mindkettő. Jóval egyszerűbb lenne egy csappal.
Akkor a lényeg, hogy ha elzárom, akkor teljesen zárjam el, de ha nyitom, akkor hagyjak meg egy-két menetet.
Szedtem már szét olyan sarokszelepet, amelyik láthatóan úgy volt tervezve, hogy a nyitott állapotában, a tengely mentén történő szivárgás elzárásához pont ütközésig kellett kitekerni, így zárt tökéletesen, az a része. De ez régi fajtánál van inkább, ha jól tudom.
Egyébként én is szoktam használni a sarokszelepet részleges fojtásra, hogy a felső kerámia szelepet teljesen megnyitva kellemesebben (gyengébben) jöjjön a víz.
Viszont nem árt néha átmozgatni, megtörni benne a vízkövet, nyitott felső szelep mellett kifolyatva. Vagy néha szét is szedem tisztításra.
Más esetben viszont kitekerem ütközésig, nyilván csak érzéssel.
Egyébként a "csap" fogalmát onnan lehet beazonosítani, hogy volt régen a boroshordó és hasonló megoldások, ami egy átfúrt csap és 90° elfordítással működött.
Ilyen a golyós, hengeres stb. csapok.
Viszont a fogalmak keverednek is, mert sarokszelep is lehet golyós csap, vagy a csaptelep is lehet csap nélküli (szelepes).
Úgy lehet a legegyszerűbben megkülönböztetni, hogy
- a csapban a záróelem az áramlás irányára merőlegesen mozdul, fordul el
- a szelepben pedig az áramlás irányával megegyezően mozog a szeleptányér
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!