Ezek a megszakítók,lekapcsolnak maguktól, ha pl véletlen megrázna az áram?
A kismegszakítónak a túláramvédelem a feladata.
A fi relének az életvédelem.
Nem cserélhetők fel és mindkettőre szükség van.
A hagyományos kismegszakító KIZÁRÓLAG a rajta átfolyó túlárám hatására kapcsol le. Nem meg ha lekapcsolják kézzel. Szóval magától akkor old le ha rövidzárlati, vagy túlterhelés van az áramkörében.
Igen. Ha motor pl megszorul, akkor sokkal nagyobb áramot vesz fel mint kellene. Ha kosmegszakitó jól van méretezve akkor egy idő után lekapcsol, ezzel a motort is megvédi.
Áramütésre nem old le, mert ott ritkán folyik akkora áram ami leoldaná. Még a halálos áramütés is sokkal kevesebb áramot igényel mint hogy a kosmegszakítót lecsapja.
Áramütés kivédésére az FI relé kell. Ez azt érzékeli, hogy az áram "elfolyik" valahol. Tehát ami "kimegy" a fázison, nem "jön" teljesen vissza nulla vezetőn. És nagyon érzékenyek, már 20-30mA-t észrevesznek (ez kb akkora mint egy pici LED lámpa árama). Ha ezt a pici áram különbséget érzékeli, akkor iszonyat gyorsan lekapcsol. Az "elfolyás" pedig akkor keletkezik amikor megráz az áram pl. Mert a testeden keresztül egy kevés a földbe folyik el. Így véd életet.
De vannak kombi kismegszakátók. Ami kinézetre majdnem olyan mint a hagyományos. És mindkét védelmet tartalmazza.
Hát ez itt két téma:
1. A kismegszakító ugyan nem védi meg a motort. Ha búgattad egy rövid ideig, nagy valószínűséggel már le is égett - de ez meg a harmadik téma.
2.Áramütés kivédésére védővezető kell (pontosabb neve ennek már 10 éve védőföldelő-vezető), amelyen a földzárlat esetén áthaladó áram hatására VAGY a kismegszakító, VAGY a FI relé lekapcsol (ez méretezés kérdése, a kismegszakító lehet, hogy nem kapcsol le megfelelő gyorsasággal, a FI-relé az igen)
Tudjuk, hogy te vagy a motoros, akinek a motor betáplálásán nincs védővezető, csak fázis-nulla, és azt szeretnéd valahogy kisakkozni, hogy ne kelljen, de hát kell, mint az normális ember számára az előző kérdésekre adott válaszokból már hatvanszor kiderült. :D
"Tehát ha egy villanymotor nem indul, csak búg, a kismegszakító lekapcsol 1 idő után?" Nem, mert egészen másra való. Motorvédelemre a motorvédő való. Azon be lehet állítani precízen a termikus határáramot a motor adattábla szerint és akkor a motor tulterhelésére le fog oldani. A kismegszakítónak a karakterisztikája meg a célja egészen más. Jellemzően a lakások/családi házak (ide értve még az irodákat is) szereléseknél a kismegszakító vezeték védő szerepben van, és alapvetően a vezetékhez vannak választva. Nem feladata a fogyasztó védelme.
Az, hogy "véletlen megrázna az áram?" egy egészen más kérdéskör. Nagyon-nagyon leegyszerűsítve (nem egyetemi vizsgakérdés szintjén tárgyalva) NEFH (és azon alapuló rendszerekben) esetén a kismegszakító valóban betölt szerepet az áramütés elleni védelemben is, de alapvetően a kismegszakító túláram (túlterhelés) védelmi eszköz. Az egy "bónusz" szolgáltatás, hogy jól kiépített védővezetős érintésvédelem esetén egy a készülék fém burkolata és a fázisvezető között kialakuló zárlat esetén kialakul egy olyan zárlati áram amelyik a kismegszakító leoldási tartományában van. És a megfelelő földelés biztosítja, hogy az ilyenkor kialakuló érintési feszültség ne okozzon áramütést. Miután ez nem 100%-os a vonatkozó szabványok előírják ún. kiegészítő védelem beépítését is, ami ez esetben áramvédő kapcsoló (népszerű néven fi relé), amelyik hibaáramra sokkal érzékenyebb, és hibaáram esetén leold.
Ha azt akarod, hogy szerelés közben ne vágjon agyon az áram akkor arra csak a fi relé (és annak megfelelően kialakított hálózat) ad megfelelő védelmet.
A fotón szereplő Bakony kismegszakítók még új korukban sem voltak 100%-os megbízhatóságukról híresek, de miután a gyártó cég a rendszerváltás környékén megszűnt így ezek a készülékek már legalább 25-30 évesek. Régen selejtezni kellett volna őket. Egyes "pletykák szerint" /leírva sehol nem láttam, de tanáraim mindig mondták/ a tervezési élettartamuk 15 év volt. Ezt nagyjából kétszer lépték túl. Régen kuka mind.
"tanáraim mindig mondták"
Annyi idő alatt a műanyag nem esik szét - nem is esett szét azóta sem, ilyen jelenségről senki sem számolt be. A villamos élettartam meg tízezer kapcsolás volt névleges áramerősségen. Egy háztartásban az bőven sok. A tapasztalat azt mutatta, hogy 10-20 év múlva elég sok esetben (még mindig a vagy igen, vagy nem kategóriában) a túlterhelésvédelem az elvárt idő/áram kombinációnál hamarabb kapcsolt ki. Mondjuk, ebben a 15 lakásos társasházban, a többnyire három fázisú nappali és egyfázisú éjszakai mérők kismegszakítóiból 1981 óta összesen négy darabot cseréltetett a megfelelő lakástulajdonos eme bosszantó új tulajdonság miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!