Viszonylag új indesit hűtő áramszünet után nem indul, mi lehet a baj?
Kérdező: 1. azt akarta mondani, hogy szerelő nélkül soha nem fogod megtudni. Az is lehet, hogy párezer forintból javítható, meg az is, hogy bármennyire is új a hűtő, érdemesebb lecserélni, mert ami tönkrement benne, azt költségesebb pótolni (vagy majdnem ugyanakkora költség), hogy már annyiért veszel, vagy majdnem veszel egy vadiúj hűtőt.
Egyszó, mint száz: innen senki nem fogja tudni látatlanban megmondani, mi a hiba, mekkora a baj vele, szóval hívj egy szerelőt, az majd megmondja.
Lehet van benne olyan elektronika ami áramkimaradás esetén nem indítja újból a motort azonnal, mert az nem tesz jót neki. Nem tudom mi a pontos műszaki oka ennek, de hűtőknél nem egészséges, ha gyorsan van ki-be kapcsolgatva. Lehet ez ellen van benne védelem.
Szerintem fölösleges azon aggódni, hogy kattog, vagy hogy milyen a hőmérséklete, mert nem tudod, hogy milyen a normális üzemi hőmérséklete, és hogy áramkimaradás esetén milyen hang a normális. Az, hogy felforrósodik, teljesen normális, mert hőcserélés elvén működik, és a magas nyomású oldalon nagyon forró benne a gáz. A kattogás pedig lehet egy relé, ami szintén kattoghat normális működés során. Vagy a hőtágulás is okozhat kattogó hangot.
Az, hogy nem hűt, szintén nem irányadó, mert nem tudod, hogy mi a normális előírt működés, és mennyi idő alatt kell érzékelhető hideget leadnia. Ez sok mindentől függhet, pl. motor mérete, gáz mennyisége, hűtőfelület nagysága stb.
Én azt javaslom, hogy ne húzd ki! Áramkimaradás után hagyd bedugva, és figyeld meg mi történik. Ha stabil áramellátás esetén 3-4 óra múltán is azt tapasztalod hogy még nem hűt, akkor feltételezhető, hogy baja van. De ha hagyod, hogy végezze a dolgát, akkor lehet kiderül, hogy semmi baja nincsen, csak túlparázod.
Ha garanciális, akkor én egyáltalán nem aggódnék, mert legrosszabb esetben garanciális hibajavítás lesz. Ha nem garanciális, akkor is kicsi esélyt látok rá, hogy további károkat okoznál azzal, ha bedugva hagyod. Komolyabb meghibásodás esetén úgyis magától lekapcsol. Valószínű van benne túlmelegedés védelem. Legrosszabb esetben pedig, ha valami nagy baja van, legfeljebb leveri a biztosítékot.
Most egyenlőre elindult.
Rádugtam egy fogyasztásmérőt, először brutális, 800wattos telj.felvétel volt, mostanra leesett 120 wattra, egyelőre működik a hűtőkör(hallatszik a gázáramlás)
Amikor nekem először csinált ilyet, én is be voltam sz@rva.
Nem jó egyből visszadugni, hagyni kell állni, és ha be is dugom, vagy fél óra is kell neki mire beindítja a hűtést. Nekem egy LG kétajtós lineáris kompresszoros van.
Soha ne dugjátok, soha ne kapcsoljátok be a hűtőt leállása/leállítása után 10 percen belül. (Nem kattogtatjuk se kívül, se belül a ki-be kapcsolót)
Megszólal ugyan benne egy védelem (lásd brutális 800W teljesítmény felvétel), de nem szereti a sok beszédet, néhányszor még "szól", de megunja, ha nem hallgatnak rá, csöndben marad, sorsára hagyja a gépet.
Felmelegedve olyan nyomásviszonyok alakulnak ki a rendszerben, amitől nem bír újraindulni a kompresszor. Túlmelegszik, majd lekapcsol a hőkioldó, annak kattanását hallod.
Lehűl, a hőkioldó visszakapcsol, de ha ekkor sem bír elindulni, megint felforrósodik a kompresszor és így tovább.
Legjobb ilyenkor nem kínozni, rögtön ki kell húzni, hűljön le rendesen.
Van a hűtőkben egy bimetál kapcsoló (a kompresszort védi), ami korlátozza a bekapcsolások közötti időt. Kb. 20 percnek el kell telnie az utolsó kikapcsolástól (áramszünettől) mire újból bekapcsol a hűtő.
Persze ha éppen nem kér hideget a termosztát, akkor ez a 20 perc több is lehet.
A bimetálos hőkapcsolót magam is említettem, de az nem korlátozza a bekapcsolások közötti időt.
Olyannyira nem, hogy engedi ismét bekapcsolni. Csak ekkor már nem (mindig) bír újraindulni a kompresszor.
Beáll, emiatt elkezd melegedni. Amikor jól felfűti magát, csak akkor szakítja meg az áramkört a bimetálos hőkioldó. Ha az ember ekkor nem segít rajta (nem húzza ki) eltelik egy idő, lehűl. Ekkor ismét visszakapcsol. Ekkor vagy elbír indulni, vagy nem. Ha nem, akkor megint fűtés, kikapcs.
Hányszor kell még elmagyarázni...
Az indítórelé kattan, azt halljátok. Ha a kompresszor túlmelegszik persze hogy lekapcsol, ez a természetes állapot, máskülönben leégne a motor tekercselése (ilyen is előfordul, tipikusan ha az indítórelé érintkezői beégnek).
A másik amit tudni érdemes, a termosztát gyakorlatilag egy hiszteréziskapcsoló. Ha megy a kompresszor, de már igen közeli az elérendő hőmérséklet, és ilyenkor megszünik a tápfesz, majd ismét lesz, akkor nem fog azonnal bekapcsolni, mert csak akkor kapcsol, ha a hiszterézisnek megfelelő hőmérsékletre "visszamelegedett".
Régebbi hűtőszekrényeknél a kompresszor tesztelhető, azokon van plusz egy olyan kapcsoló, ami a termosztátot kiiktatja, állandójárású üzemre kapcsolva a kompresszort. (Előhűtésként szokták használni ezt a kapcsolót, hogy a szekrény hőtehetetlenségéből kifolyván "hűtési tartalék" halmozódjék föl).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!