Led fényforrások meddig fognak még fejlődni? Philips led izzó most láttam 4 watt fogyasztás mellett 840 lumen fényárammal 210 lumen/watt. Valaha eléri a led fényforrás 650 lumen/watt fényhasznosítást?
Nemrég vettem led izzót 8 watt/806 lumen fényárammal 370 forint /db áron.
Ez a Philips izzó viszont 3990 forint 1 db 4 watt megtakarítás miatt nem fogom lecserélni az izzókat nem éri meg szerintem. De mondjuk 10 év múlva ha 1 watt/800 lunem hatékonyágú izzók lennének akkor meggondolnám meg az árak is stabilizálódnának. Fizikusok szerint 1 wattból hány lumen fényáramot lehet csinálni elméletileg? Vagy ez a 210 lumen/watt már a fizikai határokat súrolja?
A hűtés nagyon sokat számít! Ha lehet intenzíven hűteni a fényforrást, akkor sokkal-sokkal több lument mint 200akárhány lumen ki lehet belőle csiholni.
Csak hát egy 4 kilós alaménejum hűtőborda elég hülyén néz ki az olvasólámpán és a rajta lévő 5000-et forgó ventillátor vonyítása sem biztos, hogy elősegíti a nyugodt pihenést.
Épp a hűtés hiánya miatt van az is, hogy a jobbágy megveszi az obiban a nevesincs ledes lámpát, hazaviszi, betekeri abba a lámpába amit egy bányába is fel lehetne szerelni olyan zárt és csodálkozik hogy hamar megpusztul szegény fényforrás.
Én a világítástechnikában dolgozom. Tapasztalatom szerint nem értük még el a fizikai határokat, láttam már 210lm/W fölött is lámpát/fényforrást, érdeklődve várjuk mit tudnak még kihozni a fejlesztők.
Ami egyébként a lecserélést illeti, a helyedben már cserélném is le mindet. Gyorsan megtérül, és pont mostani időkben nem mindegy mennyit fogyasztassz.
"Ami egyébként a lecserélést illeti, a helyedben már cserélném is le mindet. Gyorsan megtérül, és pont mostani időkben nem mindegy mennyit fogyasztassz."
Nekem meg pont fordított a tapasztalatom. Voltak a legelején elég gyenge minőségűek, aztán kezdte megtalálni a helyét a piac. Majd amikor elkeztdett telítődni a felvevő réteg, valamit lépni kellett. Ekkor mentek el a nagyobb fény felé. Amivel önmagában nincs is lenne gond, de a minőség, pontosabban a tartósság rovására.
Én nem a gyártásuk, hanem a felhasználásuk szemszögéből látom, és ott sajnos egyre több gyártó szalad bele abba, hogy az egységsugarú felhasználó csak azt nézi, hogy a pénzéért minél fényesebben világítson a portéka. Cserébe forró minden. Azok a fényforrások, amelyek a mennyezetre vagy zárt helyre kerülnek, eleve meg van pecsételve a sorsuk.
Számos ügyfelem ragaszkodott a rejtett spotos világításhoz, annak ellenére hogy próbáltam lebeszélni róla. És később sokan igazat adtak, hogy nem a költség miatt, hanem a rendszeres fényforrás csere miatt, valóban problémás sokszor a helyzet.
Nem mondom azt hogy minden rossz, de pengeélen táncol a dolog.
Az elekktronika alkatrészei nagyon kis helyre zsúfolódnak, egymást melegítve fokozzák az amortizációjukat. A kondik főleg rosszul bírják ezt. Ez tudatos is valahol, hiszen ha egy-egy ilyen darab mondjuk 10 évig szolgálna hibátlanul, addig nem vennénk helyette másikat. Ezért el kell romlania. És el fog ...
Éppen ezért nincs jelentősége a legújabb fényes cuccokra váltani csak azért, mert havi szinten 50 forintot spórolna nekünk egy átlagos lakás rezsijében.
AZt nem tudom hogy ezek meddig birják.
De én az energia takarékos égőből vettem régen kb 2500 ft-ért és még mindíg működik. Pedig ez már több mint 20 éve.
EZ 32 wattos kb 100 watt hagyományosnak megfelelő fényt ad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!