Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Klímával fűtés hogy lehet...

Klímával fűtés hogy lehet hatékonyabb mint a sima elektromos fűtés?

Figyelt kérdés

Elektromos berendezések hatékonysága azt jelenti, hogy a felvett energia mekkora része lesz arra fordítva amire használjuk. Fűtésnél ez 100%. Hogy lehet valami a 100%nál hatékonyabb és csinál többet a bevitt energiából? Ez nekem ilyen free energy átverésnek hangzik.


Ahogy utána néztem, egy klíma a felvett energia 4-5szörösét is le tudja adni, hőt árammá pedig kb 30%os hatékonysággal tudunk alakítani. Ez esetben pl 1kw felvett és 4kw leadott energiával számolva meg tudnánk oldni egy rövid kezdeti energia betáplálásával, hogy 4kw*30%=1.2kw áramot termeljünk vagyis a rendszer saját magát fenn tudná tartani, a 70% "veszteség" fűtené a házunkat, és van 0.2kw ingyen energiánk fölöslegesen. Szerintem ez nagyon ellent mond a fizika törvényeinek. De persze valószínűleg valamiben tévedek.



2022. júl. 25. 01:06
 1/4 anonim ***** válasza:
95%

Úgy hogy nem az elektromos energiát alakítja hőenergiává.

Hanem a kinti levegőtől hőt von el és a házba szállítja.


A hűtőszekrény is ezt csinálja, csak fordítva. Ott a hűtő belsejéből vonja el a hőt és a külvilágot melegíti.

2022. júl. 25. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A klíma egy hőszivattyú, ami hűtéskor bentről von el hőt és kint adja le, fűtéskor fordítva.

Ha fűtéskor odamész a kültéri egységhez, akkor érezni fogod, hogy hideget fúj, hidegebbet mint a környezet.


A megadott kb. 4-es szorzó valós, nincs benne átverés.

2022. júl. 25. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A hőszivattyú és a klímás fűtés nem elektromos fűtés. Elektromos fűtés a hőtárolós kályha, az olajradiátor, a villany konvektor, sőt a hajszárító. Az elektromos fűtésnél valóban 100 % alatti a hatékonyság. A hőszivattyú és a klíma nem az elektromos áram ellenálláson alapuló hőhatását használja a melegítésre, hanem csak a kompresszor stb. működik villanyárammal. A hőenergiát a levegő belső energiájából (hőmérsékletéből) nyeri, ezért is számít megújuló energiának, mert gyakorlatilag nem tud elfogyni. Csak pl. -20 C fok külső hőmérséklet alatt már nem annyira hatékony fűtésre.
2022. aug. 13. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Leegyszerűsítve, a csak elektromos fűtés egy, vagy több ellenállást fűt. Az infra fűtés is egy ellenállás (ebben az ellenállás szerepét a grafitmassza tölti be). Ezeknél az elektromos áram közvetlenül alakul át hővé. Mindegyik esetben a betáplált elektromos áramnál kicsit kevesebb hőenergia keletkezik.


A hőszivattyús (vagy klímás) fűtésnél az elektromos áram a szivattyút (a kompresszorét) és a ventilátorokat működteti. Ezek működtetéséhez sokkal kevesebb elektromos áram kell. Azt használja ki, hogy egy tárolóból (vagy tartályból) gyorsan kiáramló gáz hőt von el, nagyon gyorsan (próbáld ki, egy spray-ből fújjál ki sokat és hideg lesz a palack) és ezt a hőt át lehet adni a levegőnek a klíma rendszerének másik végén. Ez nagyon hatékony hőátvitelt tesz lehetővé.

A gyors áramlást a klímakompresszor biztosítja és a szűkítő a csőben, ahol a gáz áramlik. A ventilátorok a meleg oldalt hűtik és a hideg oldalt melegítik.



Van még egy nem nagyon elterjedt, de még jobb fűtés, ami a talaj hőjét hasznosítja (geotermikus) légáramlás segítségével, ezért még olcsóbb (mert csak a ventilátorok fogyasztanak áramot), de csak alacsonyabb alap hőmérsékletre lehet fűteni vele.

Ez úgy működik, hogy mélyen a talajba nagy átmérőjű (általában 10-20cm belső átmérő), hosszú csőrendszert helyeznek el és ezen keresztül áramoltatják a levegőt.

Ez azt használja ki, hogy a talaj mélyén még a legzordabb téli hidegben is fagypont felett van a hőmérséklet. Minél mélyebben van elhelyezve a csőhálózat, annál melegebb. A fagyhatár a föld alatt Magyarországon 80cm és 1m között van, ha 2 - 2.5 méter mélyre teszik a csöveket, akkor már több fok nyerhető.

Az ilyen rendszert úgy szokták használni, hogy a földben előmelegített levegőt fűtik tovább, vagy szellőztetéshez is ideális, mert télen nem rögtön a fagyos levegő érkezik be az épületbe. A föld alól a csövekből jön mondjuk 10 fokos levegő és már csak ezt kell tovább fűteni 10 fokkal, hogy 20 fokos levegőt kapjunk. Vagy 15 fokosra már csak 5 fokot kell ráfűteni.

Ugyanez a rendszer nyáron is jó szolgálatot tesz, mert akkor meg hűvös levegőt lehet belőle nyerni, mert nyáron a nappali 30 fok esetén a föld alatt csak 10-18 fok van, mélységtől függően lehet még hidegebb.

[link]


Ugyanez megoldható levegő helyett víz keringetésével is vékonyabb csőrendszerben, ehhez már kellhet szivattyú is ha gyorsabb keringést akarunk (magától is kering benne lassan a víz).


Nem függ attól, hogy éppen süt-e a nap, éjjel is kinyerhető a hő a földből.


Előnye, hogy házilag, olcsón megoldható, de mélyen föl kell ásni hozzá a kertet, vagy függőlegesen kell lefúratni (ez lehet extra költség, ami még mindig jelentősen alacsonyabb egyszeri költség pl. a napelemhez képest).

2022. aug. 28. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!