Nedves helyiségek (WC, fürdő) áramköreinél szűkséges-e hogy 102-es fázist-nullát szakító kapcsolót alkalmazzak vagygy jó a sima 101-es?
Régen volt szokás és szabvány hogy nedves helyiségben 102-es kapcsolót használjunk de úgy a 90-es évektől szinte sehol sem alkalmazzuk ezt a módszert, a kétpólusú kismegszakító pedig egyáltalán nem szükséges háztartási környezetben azt inkább ipari installációkban használjuk. egyes gázszolgáltató területeken kérik a gázkazánokhoz csak itt szoktuk használni máskor nem.
Viszont az új szabvány szerint és a legújabb gyakorlatok szerint Fi relével kell védeni nem csak a nedves helyiségek de minden dugalj áramkört 32A-ig(világítási áramkört nem kötelező). Tehát összefoglalva Fi relé+101-es kapcsoló
"természetesen azt tudom hogy az áramköreit kétpólusú kismegszakítóval kell védeni"
Nem kell.
"Viszont az új szabvány szerint és a legújabb gyakorlatok szerint Fi relével kell védeni "
Kb. 30 éve.
Ne vagdalkozzunk már. :)
Közép- és felsőkorú szakemberek számára a "nedves" az a régi magyar szabvány szerinti kategória volt, és oda kellett leválasztó kapcsoló. A lakások fürdőszobája viszont nem a "nedves", hanem az "időszakosan nedves" szabványlap alá tartozott, oda meg sosem kellett leválasztó kapcsoló. Ma meg ugye nincs se ilyen, se olyan kategória, a normál lakás normál fürdőszobájára a 701-es szabványlap vonatkozik, melynek címe egyszerűen Helyiségek fürdőkáddal vagy zuhannyal.
Ebbe a 701-esben ("MSZ HD 60364-7 sorozat") viszont szó szerint egy szó nem esik leválasztásról, sem kapcsoló, sem kismegszakító tekintetében.
Ami az áramkörök leválasztását illeti, TN rendszerben nem kell két pólusban leválasztani, de ehhez kell a dokumentált tudás, vagy a szolgáltató nyilatkozata, vagy földelési ellenállás mérési papír formájában. Egyéb esetben a nullát is le kell tudni választani, de nem kötelező az a megoldás, hogy túláramvédelem működése két pólusban válasszon le, megfelel e célra az is, hogy a nullavezetőt a sorkapocsból kiemelik. Természetesen sokkal praktikusabb egy kétpólusú kismegszakító, mint sok minden más.
Ami meg a FI-relét illeti, itt a " Helyiségek fürdőkáddal vagy zuhannyal"-ban valóban kell mindenre, kivéve a forróvíztároló, mely egy Magyarországra vonatkozó felmentés (oda is javasolt, sőt). Mivel ennek a szabványnak nem volt elődje, ez meg 2007-től érvényes, hát a 30 éves kiszólás elég megalapozatlan.
" ez meg 2007-től érvényes, hát a 30 éves kiszólás elég megalapozatlan."
Előtte ajánlott volt. Szóval nem megalapozatlan.
Dehogynem, hát ezt írtad:
'"Viszont az új szabvány szerint és a legújabb gyakorlatok szerint Fi relével kell védeni "
Kb. 30 éve.'
A kell az nem az ajánlás. Amellett harminc éve még alig volt FI relé, az ajánlás - ami nem volt - csak üres szlogen lett volna. Ezt már hiába szépíted. Férfiasabb lenne bevallani, hogy igen, ez nem volt egy jó megállapítás. Na de ki férfias manapság? :D
"Amellett harminc éve még alig volt FI relé, az ajánlás - ami nem volt - csak üres szlogen lett volna. "
Jó, akkor 40 év, nem 30.
8/1981.(XII.27.) IpM rendelet 6. §
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!