A vasaló lecsapja az áramot?
A FI relét nyomja le, vagy a kismegszakítót?
Ha a relét akkor szar a vasaló, kérj kölcsön egyet és azzal is teszteld le.
Ha a kismegszakítót akkor viszont egyszerűen túlterheled a hálózatodat és nincs elég áram (kapcsold ki a mosógépet, vízmelegítőt, porszívót, indukcuós főzőt, elektromos sütőt, mikrosütőt.
A kismegszakítónak két kioldója van, az egyik a zárlati, a másik a túlterhelési. A zárlati azonnal lecsapja, de annak a működéséhez nagy túláram kell. (Innen kapta a nevét: a zárlat szokott a névlegesnél jóval nagyobb áramelvételt okozni.) A túlterhelési az nem azonnal "szólal meg", hanem szép lassan felmelegszik, aztán egyszercsak eléri a kioldási hőmérsékletet, és leold.
Azt kevesen tudják, hogy a legtöbb kismegszakítót úgy méretezik, hogy a névleges (vagyis a ráírt) terhelőáram 1,2-szeresét még akármeddig kibírják (szobahőmérsékleten). Tehát egy 10 A-es kismegszakító 12 A-től még nem kapcsol le, bár jól felelegszik tőle. Vagy mondjuk egy 2 A-es bírja a 2,4 A-t is.
Szóval az az gyanúm, hogy ha tényleg nincs semmi baja a vasalódnak (tehát időszakos zárlat sincs, mondjuk a kábelében; vagy nem szivárog be a víz valahová, ahová nem kéne), akkor valószínűleg összejött azon a kismegszakítón a névleges árama több, mint 1,2-szerese, de nem sokkal, csak picivel, és ennyi idő kell neki, hogy leoldjon a túláramvédelme. Figyeld meg, hogy ha hagyod rendesen lehűlni, akkor utána megint hosszabb idő után kapcsol-e le, ha meg azonnal visszakapcsolod és visszadugod a vasalót, akkor hamarabb. (Azért ez nem ilyen egyszerű a gyakorlatban, hiszen a vasalód hőfokszabályozója is ki-be kapcsolgatja a vasaló fűtőszálját.)
Esetleg meg kéne nézni, hogy milyen fogyasztók mennek még ugyanarról a kismegszakítóról, és kikapcsolni őket a vasalás idejére. Legalább egy próba erejéig.
Csúnya is lenne, ha a megszakító a névleges árama fölött szakítana.
Mindent nem kell elhinni.
Ellenben vannak gyorsabban és lassabban reagálok. Neked ez épp mindegy, mert a lassú sem 10-15 perces.
Viszont az elképzelhető, hogy a megszakító már nem az igazi.
Ezért már a névleges árama alatt is leoldhat a melegedéstől.
Nálunk a bejövő 16 A-es után van még 3 megszakító a helységekre. Ezek elvileg gyorsabbak.
A mosogatógép a konyhában mégis ezt a 16-osat vágta le.
Olyan forró volt, hogy megfogni alig lehetett.
Aztán elkezdett sercegni is.
Apám ekkor hívta az E-On-t.
Lecseréltek, azóta nem volt gond.
"Csúnya is lenne, ha a megszakító a névleges árama fölött szakítana."
????
Te nem tanultad ezeket a jelleggörbéket?
A megszakító NEM szakítja meg a névleges áramát, végtelen idő alatt sem.
Az általam írt 1,2-es szorzót fiatalkoromban ökölszabályként tanultuk, de rákerestem, és kénytelen vagyok pontosítani: például a Hager-eknél ez a szorzó 1,13:
"amikor az áram elmegy, olyankor a konyhában is"
Ezt nem értem, hogy tudsz egyszerre két helyen vasalni?
A szerelő szerint az egész házat át kell huzalozni mert alumínium kábel van behúzva mindenhová és valami védő huzal sincs, szerinte ez okozza a problémát! Most kitalálta azt is, hogy minden szobának külön kört kell csinálni, mert így optimális (nem értek hozzá), de ahhoz szét kell vésni a falakat.
Erről mit gondoltok??? Szerintem életveszély ahogy most kinéz, örüljek neki, hogy csak a vasalóval van gondom... Én ezt nem akarom elhinni, szerintem csak pénzt akar kicsikarni a munkából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!