Új mosógépemnek nem ér el a vezeték a konektorig. Azt írja hogy hosszabbítót ne használjunk. Miért?
Gondolom azért, hogy jogilag le legyenek védve, ha valaki a vizes fürdőszobapadlón vizet kapott elosztó miatt szenved áramütést.
Műszakilag semmi nem indokolja, egy fűtés közben 8-10 ampert fogyasztó mosógépet egy rendes 3x1,5-ös hosszabbítónak el kell bírnia.
Nálunk is hosszabbítóból kapja az áramot, igaz, kétoldalas 3M ragasztóval fel van nyalva a csempére. Kapcsolós elosztó, mert rühellem, hogy az ilyen modern, érintős kezelőszervekkel rendelkező mosógép folyamatosan feszültség alatt lenne egyébként.
Amellett, hogy vizet is kaphat, hosszabbító használata esetén a védőföld útjába kerül még egy bontható kontaktus, ami újabb hibaforrás, azaz ronthatja a védelem működésének esélyét, amennyiben feszültség kerülne a mosógép házára.
Most más kérdés, hogy a FI-relé attól még ugyanúgy működik, de az nincs mindenhol.
Nem véletlenül előírás az is, hogy a védővezetőt kapcsolóval megszakítani tilos. Igaz, hogy minek is tennénk, nem is életszerű, csak a szemléletesség kedvéért említem, hogy a védővezető folytonossága igen lényeges szempont. Hosszabbítók láncolása viszont pont ebben rontja az esélyeket.
A régi kis lakásomban csak úgy fért el a mosógép, hogy távol volt a konnektor. A plafonig csempézett fürdőt nem akartam szétbarmolni falban véséssel, igy egy villanyszerelő minőségi kábelből (méretét egyéb tulajdonságát nem tudom) készített egy kb. 2 méteres hosszabbítót, aminek a végére kapcsolós elosztót szerelt, ebbe van dugva a mosógép, az elosztó kábelkötegelővel a falon a mosógép mellett futó gázcsőre volt rögzítve.
Azt mondta a szerelő, hogy ha nem megy a mosógép, áramtalanítsam az elosztón levő kapcsolóval, jobb a mosógépnek ha nincs áram alatt állandóan. Úgy is szoktam használni, semmi gondom nem volt.
Családi házban most van egy mosógépes beugróm, itt a falban levő konnektort úgy csináltattam meg villanyszerelővel, hogy a mellette levő villanykapcsolóval tudom áramtalanítani + ennek a körnek saját biztosítéka van a biztosítéktáblában. Közben lett a mosógép mellé egy mosó-szárító gép is, igy a fali konnektorba egy masszív 'T' elosztót dugtam, erre van kötve a két mosógép, amit mindig áramtalanítok a villanykapcsolós kapcsolóval, ha nem mennek. Azt mondta a szerelő, hogy ez jó lesz igy, csak a két mosógépet lehetőleg egyszerre ne járassam.
Elvileg az a jó, ha nincsenek egymásba dugdosva elosztók, minél kevesebb dugalj, megbontás legyen a rendszerben, de egy elosztó még nem szokott gondot okozni.
#2-nek: "a védőföld útjába kerül még egy bontható kontaktus, ami újabb hibaforrás, azaz ronthatja a védelem működésének esélyét, amennyiben feszültség kerülne a mosógép házára"
Elvileg logikus a megjegyzés, de egy mosógép legtöbbször egy normál, földelt dugaljba csatlakozik, a dugalj áramköre pedig nem direktben csatlakozik a mérőszekrénybe, hanem legtöbbször az épület csatlakozó (elosztó) dobozaiban akár többször is elágazhat. Ezért a felvetett probléma (inkább csak) elvi, műszakilag nincs jelentősége.
5.
Bontható (manuálisan dugdosható) kontaktusról beszéltem.
Megjegyzem, volt már olyan eset (kacat jellegű hosszabbítóval), hogy az ember bedugta nagy lendülettel, nagy villanás, összeért a fázis és a védővezető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!