Mikró trafóhoz mindegy milyen biztosítékot teszek?
amit egy kisbaba belerakott, és utána meg is lett forgatva a mikró a motor felé, beterítette a motort az égett repceolaj..
, Véletlek kitéptem a trafó kiszedésenél a biztosítékot, az izzója meg ki volt égve. Plusz letéptem egy vezeték végét, de rábuheráltam a kitépett biztosítékét..Izzó: K.E.I Korea 240V25W T170
, Biztositék: F70mA L5KV THV 06 OTN ORISEL
, Gondolom izzó bármelyik ugyan ilyen felfüggesztésű és fejű 240volt 25 watt jó bele, de biztosíték?
Az a nagyfeszültségű biztosíték, amit mikrosütőkhöz forgalmaznak is a szaküzletek. Vagy eBay stb.
Normál biztosítékot nem tehetsz be helyette, mert a nagyfeszültséget nem tudja megszakítani, ívet húzna.
Annál még az is jobb, ha próbaképp rövdzárral helyettesíted. Vannak régebbi mikrosütők, ahol ez a biztosíték gyárilag nincs beépítve. Azaz nem létfeltétel, de azért jó, ha van.
Ha tudja a paramétereket, akkor mindegy, továbbá:
THV
T-betű a lomha kioldás jele szokott lenni az olvadóbiztosítékoknál, ezért feltételezem, erre is érvényes.
Többi adja magát: High Voltage.
Többit nem tudom, gyári katalógust lehetne keresni esetleg.
Gyorskioldású (F-jelű / fast), okozhat kellemetlenséget is, ha nem bírja elviselni a tranzienseket, túl gyakran kell cserélni. De kárt legalább nem okoz.
Izzó: direkt kapható E14-es foglalatos mini hosszúkás ("oliva") fejű égő frigóba, mikróba. Annyi a különbség, hogy ezek az égők jobban bírják a hirtelen hőmérséklet változásokat és vibrációkat. Nem sokkal drágábbak egyébként a hagyományos, pl. varrógéphez gyártott égőknél. Ezek a szimbólumok fel is vannak tüntetve az égők csomagolásán. Arra ügyelj, csak hagyományos izzót tegyél mikróba, ledeset ne.
Biztosíték: Legalább két biztosíték van a mikróban.
1., Egyik a primer bizti, (250V-os) ez késleltetett kioldású (timed) T jelölésű, ritkán L-es (long) azaz hoszú kioldású. Ezeknél általában a szál közepén van egy kis ónpaca, ami a hőtehetetlenség növelésével a szál hirtelen elégését lassítja. Egy mikró teljesítménytől függően primer oldalon 5...10A-t is felvehet, azaz 6,3...15A-el szokták biztosítani.
2., A másik bizti szekunder oldalon, vagyis a nagyfeszültségű trafó 2200Voltos oldalán, a magnetronnal, kondenzátorral és egyenirányító diódával sorosan van bekötve. Egy sokkal hosszabb üvegcső bizti, amit a gőzök és az alkalmazott nagyfeszültség miatt egy henger alakú, középen elforgatva nyitható bajonettzáras műanyagházban van. A két oldalon két, csúszósarus nagyfesz kábellel csatlakoztatva az áramkörbe. Felirata 5KV/0,7A. Gyakorlatban 500..800mA-eset láttam, de általában a 700milliset be lehet tenni a legtöbb gépbe.
Ezt házastól tudod cserélni, a boltban is így forgalmazzák.
Primer bizti hiba esetén se kép se hang a mikróban. Szekunder bizti esetén kijelzés van, világít a sütőtér égője menet közben, valamint a tányér is forog. Mindezek ellenére az étel hideg marad. Ilyenkor érdemes rámérni a szekunder biztosítékra és ha az szakadt (esetek 60%-ában), akkor egy cserét még megér az a mikró. Ha az új bizti is kiég, akkor általában a javítás gazdaságtalan és egy másik masina járja...
Ha a mikród nem melegít, de amúgy a biztik jók, akkor meg a csillám lemezt érdemes kicserélni (árulják méretre vágható táblákban)...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!