Ha a google mapot hasznalom a telefonomon navigaciokent, akkor az ablakba kell tegyem, hogy legyen jel, vagy rakhatom ventillatorra is?
Több külön dologról van szó.
A tervezett offline térkép addig jó, amíg el nem térsz tőle. Ha nincs net, nem tudja az útvonaladtól eltérő részek adatait, attól függetlenül, hogy látod a térképnézeten a környéket. Ez ellen az a jó megoldás ha nincs mobilneted, hogy otthon akár egy egész ország, vagy tetszés szerinti kisebb terület térképét lementheted a telefonra, ez a lehetőség 2016 óta él. És az offline térképed ha le van mentve, nincs szükség semmilyen váltásra. Teljesen önálló a működése, azt használja, ami éppen rendelkezésre áll.
A goole térkép egyik előnye, az útvonalinformáció. Az útvonalon fennálló egyéb forgalmi adatok kalkulálásával és előre jelzésével akár sok időt spórolhatunk meg akár. Sajnos ezek nincsenek abban az esetben, ha útközben nincs neted. Ha korábban lemetetted a térképed, akkor az útvonalinfó miatti adatforgalom már csekély lesz a mobilneten. De hosszabb út esetén, mint pl. nyaralni mész, akár az is elegendő, ha a tankolások alkalmával felcsatlakozol az elérhető wifi hálózatokra, hogy az aktuális forgalmi adatokat megkapd.
Eddig volt a navigáció, ami a helymeghatározás adatait felhasználva jelenítette meg a környező térképet az aktuális pozíciód alapján.
A pozíció meghatározása a GPS rendszerre alapul, ami egy műholdas rendszer adatait veszi a készülékbe épített vevő segítségével. Az ismert helyzetű műholdak pozíció adatait felhasználva kimatekozza a saját helyzetét. Ezt az infót használja a navigáció, ha van. Ha nincs, de pl. mobilról navigálsz, számos készülékben elérhető az úgynevezett "AGPS", azaz az Assisted GPS, ami azon alapul, hogy a GSM rendszer amúgyis megállapítja a mobiltelefon hozzávetőleges helyzetét a rádiócellában a tornyok jelei alapján, így kiegészíthetik egymást bizonyos szituációkban. Nyilván, a gyors és pontos navigálás alapja több műhold jelének kielégítő vétele. Azt te tudod kipróbálni, hogy ez működik-e az autó általad kérdezett részén. Odateszed a telód, vagy egyéb eszközöd, és mész vele egy kört, hogy megfelelően működik-e.
A helymeghatározáshoz (GPS-hez) nem kell mobilhálózat vagy internet. Műholdakkal működik, tehát csak szabad rálátás kell az égre. Pl. épületekben nem igazán működik, de az autók kasztnija nem szokott gondot okozni, tehát mindegy, hogy hol van a telefon az autón belül. Offline és online navigációhoz is szükséges ez.
(cellaadatokból és wifi jelekből is valamennyire meg tudja határozni a helyzetet, de ez a navigációhoz túl pontatlan.)
Ha offline navigációt használsz, ahhoz csak annyi kell, hogy előre letöltöd a teljes terület (pl. egy ország) térképet. És aztán a telefonod csinálja az útvonaltervezést.
Online navigációnál mindig csak a szükséges térkép részleteket tölti le. (Pl. a tervezett útvonalat és környékét, a helyzeted környékét részletesen, aztán ahogy távolodsz már csak a főbb utakat). Ha út közben megszakad az internetkapcsolat, akkor csak annyi lesz, hogy az addig letöltött térképrészleteken tud tovább navigálni. Ez általában elég is szokott lenni, ameddig nem térsz le a tervezett útvonalról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!