A drónhoz kell engedély?
Nem.
Ahhoz kell engedély hogy röptesd.
Autót is vehetsz, ahhoz se kell engedély.
A vezetéséhez már igen.
Kivéve ha:
-nem tud 50 méternél távolabbra menni magától
-a súlya nem haladja meg a 25 dekát
-magánterület fölött repteted (nem a szomszédé fölött hanem a sajátod)
A szomszéd sem veheti el ha nála zuhan le, mert talált tárgyként kell kezelnie.
Nah meg nem mindegy, hogy hol.
Pl más területén büntetendő.
Én pl seprűnyéllel ledobtam azt a drónt (majd lefutottam érte a ház elé és élő közvetítésbe bevittem rendőrségre) amivel nem egyszer személyi jogaimat sértették, KUKKOLTAK...
Neked mi célból kell?
Ma ahhoz, hogy pilóta nélküli légijárművet (azaz drónt, repülőgép-modelleket stb.) reptessen valaki Magyarországon, eseti légteret kell igényelnie, melyhez legalább 30 nappal a tervezett igénybevétel előtt be kell nyújtani a kérelmet a Honvédelmi Minisztérium felé. Sokkal korábban nem is éri meg elkezdeni az ügyintézést, mert a tapasztalatok szerint a 60 napnál későbbi kezdődátummal igényelt eseti légtereket a hatóság elutasítja azzal az indoklással, hogy a légtérszerkezetre gyakorolt hatás ilyen időtávra nem vizsgálható.
Amennyiben közterületen szeretnénk forgatni, képeket készíteni, a felsoroltak mellett az illetékes önkormányzattól (magánterület esetén a tulajdonostól) is szükségünk lehet hozzájárulásra. A sport-, valamint magáncélú tevékenység esetén a vállalkozásoknak még egy lépés kötelező: az eseti légtér igénylésén felül a tevékenységet be kell jelenteni az Innovációs és Technológiai Minisztérium részére.
Kell hozzá légtérhasználati engedély, amit 30 nappal repülés előtt kell igényelni és úgysem kapsz, jogosítvány ami nem létezik, biztosítás, engedély a területek tulajdonosától amik felett akarsz repülni, a drónra kell, hogy rálátásod legyen, nem repülhetsz 120 méternél feljebb (ez érthető mondjuk...), utak, emberek, állatok és épületek felett, ezen kívül kell hozzá egy unikornisszarv, 3 szál koboldszőr és egy szűz lány vére. Ha pénzt is akarsz kérni a felvételeidért, akkor még kell munkavégzési engedély.
Szóval röviden ja, kell engedély, egy csomó, amiket lehetetlen elintézni. A hadügyminisztérium például nem is válaszol a 30 nappal repülés előtt benyújtott kérvényekre, van annál fontosabb dolguk is.
Siralmas, de lehetetlen legálisan drónozni kicsiny országunkban. Amíg nincs normális szabályozás, nem is csoda, hogy senki nem tartsa be a lehetetlent. Mert lehetetlen.
Ha körültekintő vagy, és nem élsz vissza senki személyes jogaival, nem csinálsz butaságot, és van józan ítélőképességed, hogy hol lehet és hol nem lehet drónozni, akkor szerintem saját felhasználásra nyugodtan lehet.
A DJI Sparkot, vagy a Mavic Prot ajánlom a kerettől függően, lehetőleg használtan. És Youtuben van rengeteg jó oktatóvideó a drónozással kapcsolatban (például a Tomstechtime csatornán), érdemes kicsit nézelődni e téren mielőtt belevágsz a dologba.
#3-as rosszul tudja, a jelenlegi szabályozásban egyáltalán nincs nincs semmilyen kivétel. sem repülési magasság, sem tömeg, sem egyéb tényezőtől nem függ. minden drónrepülésre egyaránt szükséges a repülési engedély, illetve biztosítás is.
amit #4-es ír az nem teljesen alaptalan, de jóval összetettebb ennél a jogi helyzet.
ha az engedélye nélkül készítenek valakiről felvételt (nem csak drónnal), az lehet a személyiségi jogok megsértése, de ez elég sok tényezőtől függ és majd a felvétel alapján a bíróság fogja eldönteni, hogy megtörtént-e a jogsértés és azért milyen sérelemdíj illet meg téged. a rendőrség legfeljebb igazolgathatja az elkövetőt és az adatait majd kiadja a bíróságnak, ha polgári pert indítasz. feljelentésre a rendőrségnek nincs intézkedési lehetősége a személyiségi jogok megsértése, vagy akár kukkolás miatt sem.
a drónos szabályok betartását ellenőrizheti a rendőrség, illetve továbbítják az ügyet kivizsgálásra a légügyi hatóságnak, de ha van valakinek légtér használati engedélye, akkor a drón használata miatt nem lesz sok gondja.
hogy más magánterületén van-e a drón, az megintcsak egy összetett kérdés. ha pár méter/ablak magasságban berepül a kertedbe, ahhoz kell tőled engedély. de ha sokkal magasabban átrepül felette egy drón (vagy akár repülő) ahhoz már nem kell az engedélyed. persze ezeket mind csak az adott esetet utólag hónapok alatt kivizsgáló hatóságok és bíróságok fogják majd eldönteni, hogyan is voltak.
viszont ha söprűnyéllel, vagy bármi mással kárt teszel más drónjában (akár jogsértés közben is), az attól még garázdaság, vagyoni károkozás, illetve önbíráskodás és egy komolyabb drón esetén jó eséllyel neekd nagyobb kártérítést kell majd fizetned a károkozás miatt, mint amennyi sérelemdíjat a bíróság megítél majd neked a személyiségi jogaid megsértése miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!