Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Tényleg ront a fényképező...

Tényleg ront a fényképező élettartamán a timelapse készítés?

Figyelt kérdés
Valahol olvastam róla, hogy a timelapse hamarabb tönkre teheti a DSLR gépet a sok expo miatt. Igaz ez? Vagy ez a dolog csak a nagyon nagy mennyiségű timelapse gyártásánál fordulhat elő? Egyébként ha nem szeretnék sokat költeni egy távkioldódó/intervalometerre érdemes kipróbálni egy kb 4000 forintos ebay-es verziót? Konkrétan a Jintu intervalometerre gondolok.

2018. márc. 12. 17:32
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Minden egyes kattintás ront a gép élettartamán :D A zárszerkezet minimum élettartama gyártónként, típusonként változó exposzám 50-100-150 ezer amatőr vázaknál és 200-300 ezer profiknál. Ez nem jelenti azt hogy nem szabad timelapseket készíteni soha az életben, csak azt hogy fejben kell tartani ezt az exposzámot, mert a záradnak ez a minimum élettartama ideális körülmények között :) A Jintu kioldója jó választás lehet ha nem akarsz sokat költeni!
2018. márc. 12. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
ha teheted a timelapse-okat csináld mobillal vagy öreg kompakttal
2018. márc. 12. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Egy DSLR géped élettartama nagy valószínűséggel 100 ezer expo.


Ki tudod számolni hogy a TimeLapse-hoz hány expora van szükséged és így már azt is tudod hogy mibe fog az neked kerülni.

Ha van egy 170ezer forintos DSLR-ed, akkor egy 1000 expozíciós TimeLapse nagyjából 1700 forintba fog kerülni. Fajlagosan számolva persze. Mert ha nem vagy egy expo-gyilkos fotós és így se úgy se mész el 50ezer expozícióig a géped élettartama során és így nem kell számolnod még egy redőnyzár cserével sem, akkor igyér' vót....


De a kérdésre válaszolva a gép élettartamán nem ront. Az élettartam adott de véges! Így egy hosszabb TimeLapse videó jelentősen elhasználja az ellőhető exposzámot.

2018. márc. 13. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Az előzőkhöz még csak annyit fűznék hozzá, hogy egyes gépek azért képesek arra, hogy a mechanikus zár kihagyásával, közvetlenül a szenzorról olvassák be az adatokat, pontosan ahogy videofelvétel során történik. Ez direkt arra lett kitalálva, hogy egy-egy hosszabb timelapse készítése ne rövidítse drasztikusan az élettartamot. Ha rendszeresen készítesz timelapse-eket, a helyedben elsődlegesen ilyen gépek között nézelődnék.
2018. márc. 13. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

#4


Így van. A DSLRek nagy hátránya pont az, hogy nem lehet kikapcsolni a redőnyzárat, holott van elektronikus zár is.


Igaz a MILCek esetében sem adott ez a lehetőség minden modellnél.

2018. márc. 13. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

ahogy a többiek is írták, a DSLR-eknél van egy (eléggé elméleti, de nagyságrendileg tervezhető) élettartama a zárszerkezetnek, mint leginkább kopó alkatrésznek. minden egyes expózíciód beárazható, hogy mennyibe kerül, mert (nagyjából) bizonyos értékenként viheted a gépet szervizbe javíttatni, vagy vehetsz újat, hogy ezt elkerüld, de az elhasznált exposzám csökkenti a géped használt értékét is, ha el akarod adni, szóval mindenképpen te fizeted meg ilyen vagy olyan formában.


a típusokhoz fűződő expószámot egyébként nem szabad túl komolyan venni, mert egyrészt van egy gyártási szórása is, szóval attól, hogy a gyári adat szerint bír a géped 100 vagy profi gépnél akár 300 ezer expót is, attól még az sem lehetetlen, hogy akár egy-kétmillióig is elmegy (találkoztam személyesen is ilyen géppel), de az is ugyanígy előfordulhat (és ez a valószínűbb), hogy már 60-80 ezernél meg fog állni (ilyen gépem nekem is volt) és ilyenkor nem a hivatalos adat számít, hanem a vásárlás időpontja. ha benne vagy a garancia időben, akkor ingyen cserélik, ha nem vagy benne a gari időben, akkor mindegy hogx hány expónál ment tönkre, ugyanúgy fizetsz érte...

[link]

2018. márc. 13. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

a time lapse csak annyiban rongálja jobban a zárat, hogy egy timelapse rengeteg fotóból áll össze, szóval egyszerre csinálsz miatta egy rakás képet, ami sokszor több annál az expo mennyiségnél, amennyit ugyanarról készített egy-egy fotóval elhasználnál és még annál is jóval több, amennyit egy több snittből álló videóval elhasználnál.


a DSLR-eknél általában lehetőség sincs a csak elektronikus zár használatára (én még egy gépnél sem találkoztam vele), ezért a live view szokta legjobban igénybevenni a zárat, mert az élő képhez felnyitod a zárat (ez egy fél expo), aztán exponáláskor becsukja a zárat (ez a másik fel az expónak), viszont magához az exponáláshoz újra kinyitja, majd visszazárja a redőnyzárat (ez egy második expó) és utána újra kinyitja az előképhez, amit egy újabb expónál vagy az élőkép használatának befejezésekor visszazársz. tehát élőképnél három expót használsz a zárad élettartamához, miközben egy képet készítesz.

videónál annyival jobb a helyzet, hogy a zár egy élőképnyi felnyitásával több video snittet is fel tudsz venn a zár visszacsukása nélkül, így nem minden egyes videó csökkenti a zár élettartamát.

egyesek szerint a videó rosszabb hatással van az élettartamra, sőt már olyat is hallottam, hogy ezt külön számolja a gép, de egyrészt ilyenről nem tudok és szerintem nem is logikus. a zárnak mindegy, hogy milyen okból nyitják/zárják, vagy hogy mennyi ideig van nyitva. csak az veszi igénybe a zárat, hogy mennyiszer nyitják/csukják.


egyébként a tükör mechanikának is van egy élettartama és ennek a cseréje jóval (2-3x) drágább, mint a redőnyzáré, csak mivel a tükör mechanika általában 3-4x annyit bír, ezért 3-4 zárcserét is kibír egy vázban a tükör, így jóval ritkábban szokott előfordulni (én pl. elhasználtam már egy pár gépet és gépenként is néhány zárat, de tükörszerkezet cseréje még azoknak sem volt soha, akiknek a használt gépeimet eladtam)


MILC-eknél ugyanúgy van zárszerkezet és fotózásnál a legtöbb ugyanúgy használja is! tehát az expószám és a zár élettartama ugyanúgy véges a MILC-eknél is, csak tükör nincsen.

némelyik MILC-nél ki lehet kapcsolni a mechanikus zárat, hogy csak elektronikusan exponáljon (mint a kompaktok, bridge gépek és a telefonok), viszont úgy tudom, hogy ilyenkor általában korlátozotabbak a gép képességei, mert a nagyon rövid záridőket nem tudják csak elektronikus kiolvasással megoldani, ezért bizonyos záridőnél rövidebb expókat (nekem 1/250 rémlik, de lehet, hogy csak a vakuszinkron miatt és itt más érték van - meg gépenként is eltérhet) nem tudsz csinálni a MILC-ek csak elektronikus zárával. de az is lehet, hogy ez csak a régebbi MILC-eknél volt így és az újaknál már ez sem így van. minden esetre gépenként utána kell nézni, hogy tud-e ilyet es milyen paraméterekkel... (jó lenne, ha legalabb élőképnél tudnának ilyet a DSLR-ek is, de sajnos nem abba az irányba halad a fejlesztésük...)

2018. márc. 13. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!