Szeretnék fotózni, de nincs lóvém profi gépre. Szerintetek van olyan mobil, amivel közel hasonlóan profi képeket lehet csinálni?
szerintem neked komoly probléméáid vannak a szövegértelmezéssel, és tipikusan a másikat lehúzó, ócsárló, lekezelő ember vagy.
a kérdésem eredetileg is úgy szólt, hogy professzionális szintre szeretnék jtni a fotózásba, és minden lehetőséget megragadni a tanulásra, és mivel nincs pénzem nagygépre, ezért kértem itt tanácsot más alternatívára.
a másik válaszadó tudta értelmezni a kérdésem, rendes volt, és információval látott el.
te viszont csak negatív módon minősítesz, kioktatsz, és kiforgatod a szavaimat.
tanulni, gyakorolni, fejlődni akarok, és egy napő venni egy rendes nagy gépet.
Az a baj, hogy sértődötten szidsz mindent és mindenkit és közben egy szót nem írtál arról mi lenne a célod a géppel. Pl ha linkelnél egy képet ami célnak tekinthető akkor mindenki többet tudna neked mondnai.
A mai telefonok közül szinte bármelyik kiszolgálja az átlag felhasználó igényeit
megoszlanak a vélemények, hogy az olcsóbb kompakt fényképezőgép vagy a mobil képminősége jobb és hogy melyik praktikusabb, jobb váalsztás. ez részben ugyanolyan hitvita, mint az, hogy melyik gyártó a jobb. próbáld ki mindkettőt azonos körülmények közt és döntsd el, melyik mennyivel jobb és hogy megéri-e neked az árkülönbséget.
egyértelmű, hogy technikailag egy jobb fényképezőgép nagyobb méretű és jobb minőségű optikával és érzékelővel rendezlkezik, ezért technikailag jobb minőségű kép készítésére alkalmas, mint egy tűhegynyi optikával és érzékelővel felszerelt telefon. viszont pont az árverseny és eladhatóság miatt nem minden kompakt fényképezőgépbe jut a mobilnál annyival jobb minőségű optika és érzékelő és a képeken sem mindig látszik akkora különbség. ráadászl az is személyenként változik, hogy a minőségből mennyit lát (pláne azután, hogy a Facebook és egyéb képmegosztó oldalak újratömörítései tovább rongálják a képek minőségét).
az mindennképpen a mobillal (is) fotózás mellett szól, hogy még ha csak telefon méretű is a fényképezőgép és semmivel sem nagyobb/nehezebb, akkor is egy külön doboz, külön kell tölteni, külön kell cipelni, foglalkozni vele és ez plussz teher a telefon mellett, amit egyébként is mindig magaddal hordasz. sokan pont a fényképezőgépet hagyják mindig otthon, mert "most nincs kedvem ezt is cipelni", "elfelejtettem feltölteni", "úgyis csak sétálni megyek, most nem akarok annyit fotózni". a telefon meg mindig kéznél van, ezért nagyon sokan (még profik is egyre többen) használtan telefont (is) fotózásra és különleges helyzetek, hangulatok megörökítésére.
helyén kell tudni kezelni technikailag és műfajként is, de a telefon is nagyon hasznos eszköz tud lenni és nem mindenkinek van szüksége többre és jobb minőségre egy telefonnál. tanuláshoz kezdőnek, gyakorlásra meg nagyon hasznos tud lenni bizonyos alapok elsajátításához. aki akar és tesz is érte, hogy fejlődjön, az egy telefonnal is nagyon sokat képes fejlődni.
a döntés és a szempontok kialakításának felelőssége viszont a tiéd. neked kell tudni, hogy mire és hogyan akarod használni, mire van szükséged és mi mennyit ér meg neked. hogy minek mennyire jó (és főleg számodra megfelelő) a min ősége, azt meg ellenőrizd le és döntsd el, hogy neked mi felel meg jobban. végső soron úgyis neked kell megfelelnie, nem nekünk, szóval a te véleményed a döntő, nem a miénk!
komolyabb fényképezőgép vásárlással kapcsolatban én különben is mindenkinek azt tanácsolom, hogy amíg nem tudod, hogy milyen fényképezőgépre volna szükséged ahhoz, amit fotózni akarsz, addig SEMMILYEN gépet ne vegyél. fotózz azzal, ami a kezed ügyébe akad, legyen az egy meglévő fényképezőgép, vagy mobiltelefon és mellette kezdj el minél többet olvasni a fotózás kompozíciós és technikai alapjairól, hogy megismerkedj a fogalmakkal és az alapismeretekkel. egy idő után meg már tudni fogod majd, hogy mi mit jelent, mi miért fontos és érteni fogod, hogy mit miért tanácsolnak neked.
rengeteg jó könyv van kezdőknek az alapoktól magasabb szintekig. érdemes pl. megnézni a National Geographic fotózást oktató sorozatát is, van könyvük a természetfotózástól kezdve a riporton, portrén át mindenféle fotózási területről. ha nem tudsz/akarsz könyvekből tanulni, akkor érdemes lehet elmenned egy tanfolyamra is, ahol megtanítják neked az alapokat és nem csak módszeres tanmenet, felépített tematika van, hanem személyre szabott visszajelzések, ha nem értesz valamit, meg tudod kérdezni.
sokan mondják, hogy olvass utána a neten, ezt is lehet. a neten is fent van a világ minden tudása, csak nem mindenki képes kiszűrni belőle a számára hasznosakat. szóval nem árt, ha valaki hozzáértő módon rendszerezi azt számodra, hogy boldogulni tudj vele. ezért jobbak a könyvek és tanfolyamok (főleg a kettő együtt).
meg persze nézegess nagyon sok képet és az összeolvasott tudás birtokában értelmezd, hogy hogyan készülhetett, miért pont úgy fényképezte le a fotós, stb.
más nem tudja megmondani, hogy neked mi lesz majd a jó, mert más nem tudja, hogy te mit és hogyan fogsz majd akarni a gépeddel, ha lesz egyszer. hiszen még te sem tudod, hogy mit és hogyan akarsz majd csinálni vele, mert még nem tartasz ott. neked kell végigjárni a fejlődés útját és kitapasztalni, hogy neked mire van szükséged.
miközben olvasol a fotózásról, kezdj el azzal fotózni, ami a kezed ügyébe kerül. ha van kamerás telefonod, azzal fotózz többet, fejleszd ezzel a tudásodat, figyelj oda jobban a telefonnal fotózás közben és nézd meg, hogy mások milyen csodákat képesek alkotni akár telefonnal is. attól, hogy lesz egy jobb géped, még nem lesznek feltétlenül sokkal jobbak a képeid. az odafigyeléstől, tanulástól, tőled lesznek jobbak a képeid. szóval saját magadat már egy telefonnal is elkezdheted fejleszteni.
igazából szerintem szinte teljesen mindegy, mivel kezdesz el fényképezni, mert az első géped úgysem lesz jó sok mindenre - főleg nem igazán komoly fotózásra. az első géped csak arra lesz jó, hogy a kompozíciós és látásmódbeli alapokat megtanuld vele és kitapasztald, hogy mire miért nem jó és ezzel már elkezded érezni, hogy milyen irányba kell majd továbbmenned. a második géped valószínűleg majd más dolgokban nem lesz jó egy idő után és aztán azt is lecseréled majd, de talán harmadik-negyedikre már sikerül eltalálnod, hogy mire is van szükséged és onnantól sikerülni fog viszonylag állandó döntéseket hoznod - főleg akkor, ha azt is megtanulod addigra, hogy nem a gépen múlik, hogy milyenek a képeid, hanem hogy te mit tudsz és hogyan tudod használni azt a bármilyen gépet, ami a kezedben van. ha pedig mégsem nagyobbak az igényeid, mint amit az első géped tud, akkor nem kell második gépet venned, de emiatt nem érdemes túl komoly beruházást eszközölni az első gép vásárlásakor. ne tedd túl magasra a lécet, mert könnyen túllőhetsz a célon.
léteznek fényképezőgép kölcsönzéssel foglalkozó cégek is, meg boltok, ahol kipróbálhatod, sőt vannak fotóklubok, fotó tanfolyamok is, ahol valószínűleg tudsz kipróbálásra gépet kölcsönkérni. nem feltétlenül szükséges elsőre beleugranod a vásárlásba. próbálgass gépeket, ismerkedj velük és aztán azt vedd meg, amelyik a legszimpatikusabb, használd minél többet, aztán cseréld le, ha már nem felel meg. de közben azért tartsd észben, hogy a fotózás ugyanúgy nem az eszközről szól, ahogyan a festészet, filmművészet és az irodalom sem. a legnagyobb fotósokat ugyanúgy nem arról ismerjük, hogy milyen géppel/objektívvel fényképeztek, ahogy a legnagyobb festőkre sem az ecseteik és festékeik, filmesekre sem a kamerájuk és írókra, költőkre sem a tolluk, vagy az írógépük miatt emlékszünk, hanem amit ezekkel az eszközökkel alkottak...
Utólagosan. Nem hinném hogy jobb. Már akkor is megirták hogy nem váltja le a profi gépeket egy telefon.
De viszont én is meglepődtem milyen baró képeket lehet vele lőni. Főleg hogy minden manuálisan állitható. Sötétben is jó képet csinál, ami a telóknak nem épp az erőssége. Tehát hobbi fotózásra bőven jó a G4. És meglepő eredményeket tud produkálni fotózás terén ha tudod hogyan kell használni. Én is lőttem vele gyönyörű képeket. itt egy link: Félreértés ne essék Nem az Iphone ellen akarom ellenpéldaként felhozni. Csak most hirtelen ezt találtam. Ahol vannak képek amik G4-gyel készültek [link]
"G4-gyel lehet RAW-ban fotózni, ami annyit jelent hogy utólagosan veszteségmentesen állítható az expozíció stb."
Előre tudom, hogy le leszek szólva, de azért elmondom a saját véleményemet.
Hiába a raw formátum, hiába az ügyes fotós, egy hatszor három milliméteres szenzor soha az életben nem fogja megköüzelíteni még az aps-c szintjét sem sem zajkezelésben, sem részletgazdagságban, sem mélységélességben - márpedig ezek csupa olyan szempontok, amik nagyon sokat nyomnak a latban, amikor PROFESSZIONÁLIS fotózásról van szó. Olyannyira, hogy sokan csak ezek miatt - és nulla érzékel, tehetséggel - lehetnek profik, miközben te hiába vagy veszettül tehetséges, a mobil meg a kompakt a légypiszoknyi szenzor miatt örökre bekorlátoz, és nem fogsz tudni kiteljesedni. Már ha tényleg tehetséges vagy.
Egy szó mint száz: nincs olyan mobil, amivel meg lehet közelíteni egy dslr képminőségét TECHNIKAILAG.
Nem leszel leszólva, Mert egyetértek veled.
Nekem sincs 300 000Ft-om profi gépre. Gondolkoztam annak idején használ gépeken, de rájöttem hogy azért mert néha napján csinálok 1-2 képet nem fogok ennyiért fényképezőt venni. Nekem amire kell bőven megteszi. Baromi jó képeket csináltam vele. Van egy régebbi Nikon Coolpix kompakt gépem. De a G4 nyomába sem ér fotózás terén. pocsék képeket csinál. Bár ez csak mellékes. de hobbi fotózásra bőven jó az LG G4. Aki meg profi, nem telefonnal fog fotózni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!