Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Instax mini esetében mindenkép...

Instax mini esetében mindenképp a hozzá gyártott fotópapírt kell használni?

Figyelt kérdés
Maga a 10 vagy 20as csomag 4000 forint. Arra gondoltam sima fotópapírt méretre vágnék. Azzal működhet, vagy csak a drágábbikkal?

2018. jan. 31. 21:25
 1/4 anonim ***** válasza:

síma fotópapírral biztosan nem fog működni. az instant kamerák, így a Fuji Instax gépei és a Polaroidok is egy különleges filmet használnak, amin egyben van a hagyományos fotózásban használt film és a fotópapír, illetve a kémiai előhívást végző vegyianyag is. ezért lehetséges, hogy a fényképezés után a kép rögzül a filmen, rövid idő alatt "rögtön" elő is hívódik és aztán nem is fog eltűnni jó sokáig.

erre csak az ugyanilyen megoldással előállított filmek képesek. elképzelhető, hogy az instant gépekhez is lehet találni utángyártott filmet, de azoknak mindenképpen az adott gép típushoz való filmnek kell lennie és ez valószínűleg rá is írják. én nem tudok róla, hogy lenne utángyártott film hozzájuk. viszont ha létezik sem biztos, hogy megéri spórolni rajta, mert a minősége nem biztos, hogy ugyanolyan. a minőségnél meg nem biztos, hogy azonnal látod a különbséget. lehet, hogy most úgy néz ki, de azt már nem tudod, hogy meddig fogja megtartani a képet és mikor tűnik el róla amiatt, hogy silányabb a minősége.

mivel fényérzékeny anyagról van szó, mindenképpen tökéletesen fénymentesen kell tárolni, kezelni. így vagy a gyártó által az adott géphez/rendszerhez tervezett kazettában kell megvenned, vagy sötétkamrában kell otthon áttöltened egy már kiürült kazettába. ha pedig a minősége gyengébb a filmnek, akkor lehet, hogy fény hatására egy idő után el fog tűnni a képed.

2018. febr. 1. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

a "síma fotópapír" kifejezés egyébként eleve nem jelent semmit, ugyanis több féle fotópapír létezik. hagyományosan a fotózásban a fotópapír azt jelenti, hogy a papír egyik oldala fényérzékeny, ezért fénytől elzárva kell tárolni és csak sötétkamrában lehet kinyitni, amikor a megfelelő vegyszerekkel előhívott filmről rávetítik a fotót. ezt hívják nagyításnak. az első fény, amit egy fényérzékeny fotópapír kaphat a fotó képe lehet, amit aztán a megfelelő vegyi anyagokkal rögzítenek rajta, hogy megszűnjön a fényérzékenység és a kirajzolódott kép állandósuljon a fotópapíron. a vegyianyaggal történt fixálás után válik a korábban fényérzékeny fotópapír hétköznapi fényképpé, amit utána már nem károsít a fény.


a nyomtatók megjelenésével viszont több féle más működésű fotópapír is megjelent, mert más nyomtató fotópapír kell egy tintasugaras nyomtatóba, ami egy festék réteket hord fel a papírra. itt a fotópapír abban tér el a hétköznapi papírtól, hogy más a felülete, máshogyan rögzíti és tartósítja a festéket, kevésbé mosódik el, szebben csillog, vagy éppen hogy matt lesz, stb.

megint más festék anyagot használ, ezért másmilyen fotópapír kell egy lézernyomtatóba, mivel ott a lézernyomtatóban használt festéket kell rögzíteni, nem a tintasugaras nyomtatóknál használt festék folyadékot kell rögzíteni a papíron.

sok féle termoszublimációs megoldást is alkalmaznak egyes fotó nyomtatóknál, itt meg egy hőhatású eljárással színezik el a papírt és rögzítik a fotópapíron a képet. ezekhez a nyomtatókhoz szintén a hozzájuk való, a technológiának megfelelő típusú és tulajdonságú papírra van szükség és bár mindegyik fajta fotópapírt egyszerűsítve csak fotópapírnak hívják, de mindegyik máshogyan működik és jobbára egyáltalán nem helyettesíthetők egymással, vagy ha valamennyire működik is esetleg (pl. tintasugaras és lézeres talán használható keresztben), akkor sem fog ugyanolyan jó minőséget és pláne ugyanolyan tartósságot biztosítani.


hasonló lehet a helyzet az utángyártott fotópapírokkal és filmekkel is. lehet, hogy egy cég le tudja nagyjából másolni a másik cég technológiáját, de ha kifizeti a szükséges díjakat, hogy tényleg pontosan ismerje az adott techhológia működését és szükségleteit, hogy valóban minőségi fotópapírt tudjon gyártani az adott vegyszerek, festékek és gépek képességeinek legjobb kihasználásához, akkor azt a papírt ugyanúgy nem fogja tudni sokkal olcsóbban adni, mint az eredeti gyártó. ha meg nem fizeti ki a megfelelő jogdíjakat, hogy hozzáférjen a gyártó hivatalos technológiáihoz, akkor csak maga kíséreltezik valamivel, ami vagy működik, vagy nem. az olcsóbb fotópapíroknál jellemzően nem olyan jó a festék felszívódás, nagyobb az elmosódás, jobban fakulnak,nem tartják olyan jól és sokáig a képet. ez akár már napok-hetek-hónapok alatt is jelentkezhet, de ha egy fényképet az örökkévalóságnka szánsz, akkor az sem mindegy, hogy vajon csak 1-2 évig marad jó a kép és aztán elkezd fakulni, vagy akár évtizedekig, századokig is megtarthatja a minőségét.


a hagyományos fotó technológiák zöme az évtizedek, van ami századok alatt is bizonyított már. ott is előfordultak ingadozó minőségek úgy filmnél, mint fotópapírnál. a minőségibb fotópapír (és a nyomtató fotópapír) gyártók mindenféle technológiákkal tesztelik a termékeiket és a drágább fotópapírokra sokan garantálnak akár több száz éves minőség tartást is. ezek valószínűleg tényleg sokáig tartanak is majd. lehet, hogy nem pont addig, mint amit ráírtak, de az elég valószínű, hogy jóval tovább, mint a sokkal olcsóbb fotópapírok.

2018. febr. 1. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

tipp a film beszerzéshez:

[link]

2018. febr. 1. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi a kimerítő választ!! Ment a zöld! :)
2018. febr. 1. 16:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!