Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Hogy kell égő gyertyát fotózni...

Hogy kell égő gyertyát fotózni digitális géppel, hogy látszódjon a láng is?

Figyelt kérdés

Egyszerű digitális gép. Vakut nem szabad használni a helyen, ahol fényképeznék. És olyan gyertyafényes félhomály van, bár kicsit világosabbat lehet csinálni.


Amit próbálkoztam, azokon a láng egyáltalán nem látszik, de van hogy a gyertya se!

Mit tehetnék?

Gyertyafény üzemmód nem vált be, túl sárgít, és homályosít. De a többi sem igazán.


Mire állítsam?



2017. dec. 3. 17:46
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Vedd le a kupakot az objektívről, gyájtsd meg a gyertyát, kapcsold be a fényképezőgépet.


Ha ezek megvannak, akkor látszani fog a gyertya lángja.

2017. dec. 3. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Milyen kupakot, ne viccelj már! Nincs ennek semmiféle levehető alkatrésze. Bekapcsolom és be van kapcsolva...A legegyszerűbb, majd a legolcsóbb digitális gép.


Inkább az a kérdés, melyik funkcióját és hogy válasszam ki.


A kép sötétsége/világossága állítható pl, vagy hogy napsütés, felhő, neon, stb megvilágítás van.. Az a gyanúm ezeket kéne valamerre módosítani, de ötletem sincs merre.


Valaki esetleg?

2017. dec. 3. 17:56
 3/12 A kérdező kommentje:
(Amúgy a láng helyett egy nagy fény látható inkább a próbálkozásaimon. Nagyon kivilágosodva, egyáltalán nem lángnak néz ki.)
2017. dec. 3. 17:58
 4/12 anonim ***** válasza:
Mutass egy példát, mert el nem tudom képzelni, hogy hogy nem látszik a gyertya lángja, ha ég a gyertya és felé fordítod a gépet.
2017. dec. 3. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Hát akkor talán állítsd sötétebbre (akármit jelentsen is ez).
2017. dec. 3. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Géped márkája, típúsa? Mert ez így nagyon nehéz.

A "gyertyafény üzemmód" gondolom valami előre választható téma-mód, szerintem ezek mind felejtősek. Gondolom se P A S M tárcsa, se semmi egyéb nincs a gépen, szóval állítsd inkább a gépet "programra", vagy "auto"-ra, géptől függ, hol hogy hívják a legtöbb beállítást megengedő módot.


A "napsütés, felhő, neon, stb megvilágítás"-sal nem a fényértéket, hanem a fehéregyensúlyt állítod be. Általában még a legalapabb kompakt gépnél is van lehetőség kézi fehéregyensúly-állításra, ilyenkor keresel egy viszonylag fehér felületet, és a gép az alapján fogja a színhőmérsékletet betájolni. Ha szerencséd van, lehet, hogy te magad is be tudod állítani a színhőmérsékletet, mondjuk 2500 K-re.


A blendével gondolom nem tudsz kísérletezni, de szintén alapfunkció még az alap kompakt gépeknél is az ISO beállítása. Érdemes lehet ISO 100, 200, 400-as érzékenységekkel próbálkozni. Ha tippelnem kell, ez egy templom belseje lesz, nem? Csak mert ilyen kis szenzorú gépeknél még csutkára felhúzott ISO-val sem fog sok minden látszani a templomból, max. egy zajtenger, akkor viszont már inkább a gyertyaláng legyen meg.


De a legpraktikusabb tényleg az, hogy fogsz egy gyertyát és otthon kísérletezel, mert vakon és látatlanban gyakorlatilag lehetetlen a te géped beállításaiban turkálnunk.

2017. dec. 3. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Ezen egy valódi infraszűrő segítene. Tehát egy átlátszó lap, ami nem engedi át az infravörös tartományt. Még ha dob is a színeken, az a hiba már utólag sokkal jobban kezelhető, mint a kiégett nagy foltok.


Persze mivel így még gyengébb megvilágítottságot lát a gép, választás előtt állsz: zajos képeket fogsz lődözni, vagy hosszan exponált beállítottakat elmosódó emberekkel és gyertyalángokkal, vagy sokkal nagyobb objektívű gépre váltasz, esetleg (tádámm) megvilágítod a FÉNYképed témáját...

2017. dec. 3. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Sötétben nem működött az autofókusz


manuális fókusszal tudsz kísérletezni ha van olyanod

vagy az autófókusz kis keresőnégyzetét állítsd a gyertya láng kontúrjára és ne a közepére mert a közepén nem talál élesíteni valót magának a szoftver :)

2017. dec. 4. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

a rövid megoldás, hogy add fel, nem fog menni. a hosszabbat elolvashatod alább.


az elmondásod alapján úgy tűnik, hogy a hely nagyon sötét, a gyertya és annak fénye meg nagyon világos. ezt egy automata géppel nem fogod tudni rendesen megoldani, mert nem képes a fényerő különbéget áthidalni. vagy a gyertyát fogja helyesen exponálni, hogy ne csak egy fényes folt legyen, de akkor a környezet lesz alulexponált, vagy a környezetet próbálja meg kiexponálni, hogy kivehető legyen a környezet, de akkor meg a gyertya lesz nagyon fényes. ezt sehogy nem fogod megoldani, pláne automata géppel nem.

vakuval valamennyire lehetne a dolgot kezelni, mert a vaku fénye megpróbálná közel annyira megvilágítani a környezetet, hogy ne legyen akkora fénykülönbség a gyertyafény és a környezet között. viszont az automata gépek általában a vakuzással se nagyon bánnak jól és nagyobb teret eleve nehéz bevillantaniuk a kis teljesítményű vakujukkal. derítő vakuásra meg csak komolyabb gépek képesek és mint írtad, egyébként is tilos ott vakuzni, tehát ez sehogy nem megoldás a problémádra.


a gyertya üzemmód azért homályos, mert hosszú záridővel próbálja a sötét részeket kiexponálni, de mivel (gondolom) kézben tartod, bemozdul a gép és elmosódik a látvány. próbáld meg letenni a gépet asztalra, földre, állványra, stb. akkor valamivel jobb lesz az eredmény, de a mozgó dolgok, így az emberek is ugyanúgy be fognak mozdulni.


ha nem egy olcsó kompakt géppel próbálod, hanem agy minél nagyobb méretű érzékelővel rendelzekő és lehetőleg minél kisebb pixelsűrűségű (lehetőleg full frame) géppel próbálkozol, akkor a zaj mértéke csökkenthető és a sötét részek kiexponálására is jobb esélyed van. tovább javíthatja az esélyeidet, ha egy nagyobb fényerejű objektívet tudsz a gépre tenni, hogy minél több fényt eresszen át. az sem árt, ha a gép érzékelőjének a dinamika átfogása minél nagyobb, mert a nagyon fényes és a nagyon sötét részek közti kontraszt különbség még a legdrágább gépeknél is képes problémát okozni, amit nem könnyű megoldani. automata módban meg szinte lehetetlen. főleg, ha nem ismered a gépet és nem értesz a fotózáshoz.


legjobb esélyed arra, hogy a gyertya lángjáról is, meg az emberekről is jól sikerült képed legyen, hogy HDR (High Dynamic Range - nagy dinamika tartományú) képet készítesz, vagy a géppel, ha van benne ilyen üzemmód, vagy megtanulod hogyan kell és külön képeket készítve utólag összerakod őket valamilyen erre képes programban. a HDR fotó lényege, hogy csinálsz külön egy képet a csúcsfényekre exponálva, hogy a gyertya és a lángja legyen szép a fotón és abból a képből csak ezt a részt használod, aztán csinálsz egy másik képet ugyanazzal a kompozícióval, amin a környezet sötét részeit exponálod ki, hogy azok nézzenek jól és nem baj, hogy a gyertya ezen túl fényes, mert azt a részt a másik képről fogod használni. aztán fosz egy harmadik képet a középső tartományról, amia két véglet között van és a közepesen megvilágított dolgok vannak rajta, aztán a megfelelő HDR kép készítő programmal ezt a három képet egybe gyúrod és lesz egy többé-kevésbé jól kinéző képed.

ehhez persze érteni kell a fotózáshoz, hogy a különféle expozíciójú képeket is el tudd készíteni, meg nem árt érteni a HDR programokhoz és a képszerkesztéshez is, hogy kellően jól meg tudd csinálni a végeredméyt - főleg, ha azt akarod, hogy természetesen is nézzen ki, mert sajnos a HDR képek jó része képes iszonyatosan természetellenesen kinézni. főleg akkor, ha valaki nem tudja a technikát jól alkalmazni.

2017. dec. 4. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Huh, komoly amit írtatok, mivel kb. semmit nem értek a fényképezéshez, és nem is nagyon akarok beletanulni, mert tudom, hogy nincs tehetségem hozzá, így sokminden érthetetlen a fentiekből, de próbálom felfogni, hálás köszönet az infókért!

Egyszer régen sikerült otthon sötétben egy gyertyás cuccot lefotóznom, olyan szépen, látszottak a láng kontúrjai. Nem találom már a képet, de tudom jó volt, ugyanezzel a géppel, valami Olympos nem tudom miféle olcsó darabbal. Azt hittem meg tudom ismételni máshol hasonló fényviszonyok között, de semmi jó... Ha a láng jó, a többi nagyon morbid színű. Ha a színek jók, a láng olyan, mint a tűző nap.


Érdekes ez a fehéregyensúly dolog. Napfényes szabadtéri képeknél ha azt az értéket módosítottam, sokkal jobb képek sikerültek, mint alapban, és csúnyultak a színek.

De beltéren, pláne gyertyafényes szituban meg nagyon elszürkíti a színeket.


Na mindegy, próbálkozom majd néha, és legközelebb megpróbálom jegyzetelni, ha valami mégis sikerül. :)


Érdekes még az is, hogy csinálok egy képet és ott a kütyü kijelzőjén tök szép élénkek a színek, gépre töltve meg már egyből nagyon látszanak a hibák, és míg a fotógépen majdnem minden kép jónak tűnik (a homályosokat ki tudom szűrni már ott is), addig a számítógépre töltve alig találok benne jót... :) Mármint ha ilyen bonyolultabbakkal kísérletezem.

2017. dec. 5. 10:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!