Hogy tanuljak meg fotózni?
Meg szeretnék tanulni fotózni. Nem akarok vérprofi lenni, de nem is a vasárnapi ebédet akarom megörökíteni nagyanyámnál.
Kaptam egy Nikon P900-at, de hallottam már hogy egy kezdőnek nagy falat ez a gép. Valóban nem igazán tudok még boldogulni vele.
Hogyan tanuljak meg hobbi szinten szépen fotózni?
Fotózni, az technikai tudás és esztétikai ismeretek.
Mindkettőnek bőséges irodalma van, akár a neten is.
Majd idővel rájössz, hogy a zoom óriási, csak éppen a szenzor kicsi. Videózáshoz tökéletes, fotózáshoz viszont hozza a "kommersz" minőséget. Később majd szenzort kell "váltani", hogy igazán tudj élvezhető képeket is lőni....
Sajnos azt kell mondjam, hogy ennyi pénzért már " rendes " fényképezőgépet is lehet kapni....:(
Nem hinném, hogy nagy falat lenne, sőt. Ez tipikusan az a gép, amit a kezdők szeretni szoktak, mert "minden egyben van" és "megcsinál mindent a fotós helyett". Éppen ezek a tulajdonságok lesznek, amik majd a gép határait fogják jelenteni egyszer, de szerintem egyelőre nem a gép határaival kell foglalkoznod. A gépnek én egyelőre egyetlen negatívumát látom számodra azt, hogy a fotós tanfolyamok ragaszkodni szoktak a DSLR-hez. Ha DSLR géped lenne, a "Hogyan tanuljak meg fotózni?" kérdésre egyszerűen azt tanácsolnám, hogy iratkozz be egy fotó tanfolyamra, mert sokkal gyorsabban lehet előrejutni, mint önképzéssel.
De azért egyedül sem lehetetlen.
1. Elsősorban fotózz sokat, és tudatosan. A tudatosság azt jelenti, hogy próbáld meg gondolatban megkomponálni, hogy mit szeretnél látni a képen.
2. Vegyél egy fotózásról szóló alapkönyvet. Nem tudom mik vannak most a piacon, nem vagyok naprakész, valami olyan kellene, amiben az alapfogalmakat leírják
3. Használd az Internetet, pl. iratkozz fel a 101fototipp.hu -ra. Nagyjából hetente emailben küldenek egy-egy tippet, amit javasolnak kipróbálásra. Határozottan hasznos dolgok vannak köztük, legalább is nekem tetszik. Mindenesetre az alapfogalmakkal tisztába kell jönnöd valahogy: záridő, blende, ISO, mélységélesség, stb
3. Ismerd meg a géped. Tudd minden funkcióról, hogy mit csinál, mire lehet használni. Ha valamit nem értesz a gép kézikönyvében, keress rá a Google-ben. Annak a funkciónak is nézz utána, amiről úgy gondolod, hogy sosem fogod használni
4. Használd és tapasztald ki a motívum programokat. Profi vagy profinak tűnni akaró fotósok azt szokták tanácsolni, hogy csak A, S vagy M módban (majd nézz utána, ezek mit jelentenek) szabad fotózni, mert úgy lehet kézben tartani a képet. A Te gépednek a motívum programok az erősségei, egy csomó dolgot a gép megcsinál helyetted, érdemes ezt kihasználni!
5. Amikor az exponáló gombot lenyomtad, azzal nincs kész a kép, ezután még bőven lehet és kell változtatni rajta. Ezt hívjuk utómunkának. Ehhez vannak egyszerűbb és bonyolultabb szoftverek (a Photoshop-ról biztos Te is hallottál). A kép elkészülte után, óhatatlanul kellhet még rajta változtatni. Nincs, értsd szó szerint NINCS olyan kép a nyomtatott sajtóban, vagy a profi Internet oldalakon, amely egy az egyben úgy készült volna el a fényképezőgéppel, ahogyan azt látod. Valamilyen egyszerű fotó szerkesztő, nézegető programra már a kezdetektől szükséged lesz. (pl. Faststone image viewer)
6. Nézegess képeket, és próbálj meg rájönni, hogy miért tetszik. Ha már többet fényképeztél, és van némi gyakorlatod, gondolkodj el rajta, hogyan tudnád Te elkészíteni az adott képet. Ezzel a géppel is nagyon sok dolgot meg lehet csinálni, amit egy DSLR-rel, csak esetleg több munkával, vagy nem olyan minőségben.
7. Ennek a gépnek legnagyobb előnye a hatalmas zoom átfogás, és a nagy teleobjektív (közel lehet hozni vele a távoli témákat). Ezt kihasználni csak állvánnyal tudod, így majd szükséged lesz egy állványra is.
Szép fényeket :)
Irodalom olvasása mellett először kezdd el teljes automatikán próbálgatni a kompozíciót és blende előválasztáson a mélységélesség állítását. Ha ez a kettő megy akkor gyere vissza :))))
Amúgy ez a gép egyáltalán nem egy nagy falat...
Húúú
Ennyi pénzért már egész jó bridge-et is lehet kapni.
Sőt 4/3-ot és DSLR-t is. Egyeztetni kellett volna az ajándékozóval, mert ennél a gépnél azt fizeted meg hogy a tengerparti szállodaszobából monokinis csajokat tudsz vele kukkolni. Ezt leszámítva 80ezerrel kevesebbet ér a gép.
Na még egy utolsó megjegyzés, szóval ez a gép egy olyan videókamera ami már rendelkezik a kommersz fényképezőgépek képalkotó tulajdonságaival. A piac azon igényét elégítik ki ezzel a géppel , hogy a videózáson túl még fényképezni is lehessen vele. A gépet elláták a lehető legnagyobb zoom objektívvel ami tulajdonkép egyetlen extrája is egyben. Aki ilyet vesz az inkább fényképezni tudó videókamerát lát benne és nem a fotós képességei miatt választja.
A fotós képességeinek nem a zoom fog határokat szabni, hanem a szenzor nagysága, és az objektív fényereje.
A fotózás terén a gyártók nagyon élesen meghúzták a minőségi határokat. Ezen túl patika mérlegen mérve adagolják a szolgáltatásaikat is.
Az 1/2.3"-as szenzornál húzták meg a minőségi határt. A fotózás iránt érdeklődők hamar rájönnek ennek a szenzornak a hátrányaira. Ugyanis rém zajos képeket produkál gyengébb fényviszonyok között, és ezen még a beépített vaku sem segít sokat.
Viszont az átlag fogyasztóknak elég, akiknek nincs különösebb minőségi elvárásuk. Ezt a réteget a nagy zoommal lehet elkápráztatni, na meg a megapixelek számával. Ezeket adják 100ezer alatt. Ehhez a réteghez tartoztam én is 4-5 évig. Lőttem a rengeteg családi fotót hétköznap, nyaraláskor, karácsonykor....stb. De mindig is zavart az a "zajtenger" ami a fotókon jelentkezett nagyításkor.
Összehasonlításnak ha megnézzük a Pana FZ1000-ret aminek 200ezer az ára. Láthatjuk hogy itt már 1"-os a szenzor ami kommersz gépekéhez képest pontosan 4 -szerese, és még kapunk egy 16 -szoros zoom objektívet is.Hol van ez a Te gépedhez képest, mégis többe kerül. Miért is?
Mert itt már a fotózás terén minőségi ugrás van a kommersz gépekhez képest.
De ami még érdekesebb az a Pana LX100. szintén 200ezer az ára. De nézzük csak, 3 -szoros a zoom. Mi van???
A szenzor 4/3-as(!). Még nagyobb mint az FZ1000-nek van.
A fényereje 1.7-2.8 . És még bónusznak tudja a 4K-át. Mindezt kompakt méretben.
Láthatjuk, hogy a gyártó ugyan annyi pénzért két teljesen különböző tudású gépet ad. Ki ki eldöntheti hogy mit tart fontosnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!