Nikon D3300 vázhoz, két különböző optika. Mi a különbség?
Adott egy Nikon D3300 váz, azt lehet 18-105mm VR és 18-55mm VR optikával vásárolni. Mi a különbség a két optika közt? A zoomolási lehetőség? Egy másik kérdés, vannak kb 80 ezerért olyan gépek, amikben 60x, 40x-ként van feltüntetve a zoom, az miben különbözik az említett nikontól? Valaki elmagyarázná részletesen?
Köszönöm a választ!
Az 1. többet tud zoomolni
de a többi adat is lényeges lehet
60x os zoom nyilván sokkal jobb nagyítás mint a 40x
Nikonnál 1.5 a crop szorzó. Ezért ennyivel kell szorozni az objektíven szereplő zoomtartományt meghatározó két fókusztávolságot.
Ezért az egyik objektíved: 27mm-157,5mm -es zoom tartományú, míg a másik csak 27mm-82,5mm .
Azok a gépek amelyek 60,40 szerez zoom tartományúak azoknak kis méretű 1/2.3"-as (6,17mmX4,55mm)szenzoruk van.
Ezzel szemben a Nikonnak APS-C (23,6mmX 15,6mm) szenzora van.
Minél kisebb a képalkotó szenzor annál rosszabb minőségű képeket kapunk, megnő a képek úgynevezett "zajossága" ami maszatos jelleget ad a képeknek.De ez inkább a nagyításnál szembetűnő. Kis felbontásban nem venni úgy észre.
Így a fényképek minőségét tekintve nem lehet egy lapon említeni ezt a két kategóriát.
Mivel a kis szenzorokhoz viszonylag olcsón lehet nagy zoomátfogású objektíveket alkotni ezért a gyártók a gyengébb képminőséget produkáló gépeket a nagy zoomobjektívekkel teszik csábítóvá az amatőr vásárlók körében.
De ahogy haladunk a magasabb minőségű fényképeket készítő gépek felé úgy nő a szenzorok mérete ami magával hozza a kisebb zoomátfogású objektíveket is , mivel értelem szerűen a nagyobb szenzorok nagyobb objektíveket követelnek meg ez árdrágító tényező.
Innentől kezdve, a vásárló dönti el, hogy mit akar kapni a pénzéért. Több szolgáltatást gyengébb képminőséggel, vagy fordítva.
De rengeteg fotós oldal van ahol ezeknek bővebben lehet utána olvasni.....
Mint már máshol mondtam ne ugorj be a számoknak a 40xes és a 60xos zoommal készült képek katasztrofális minőségűek.
Persze előfordulhat olyan alkalmazás ahol mindegy a képminőség csak a nagyítás meg legyen. Na oda megfelelő lehet az ilyesmi bridge minőség
A szorzó önmagában nem értelmezhető.
Ha van 2db objektív, és mindkettő 5x zoomal rendelkezik az semmit nem mond, ha az egyik egy 10-50 a másik egy 100-500mm-es üveg.
A zoomo sorzót ugyanis úgy kapod meg, hogy elosztod a nagyobb számot a kisebbel, így a 50/10=5x és az 500/100=5x is ugyanaz a szorzó lesz.
A valóságban pedig a 10-50 egy relatív nagylátószögű objektív, tehát inkább tájkép jellegű képeket fogsz tudni fotózni, de ami messze van arra nem tudsz ráközelíteni, egy 100-500 pedig elég ahhoz, hogy egy macska szemét lefotózd 10 méterről, de egy tájképet nem fogsz tudni csinálni, mert gyakorlatilag egy hegy is alig fog beleférni (az viszont jó közel lesz :))
A nagyon nagy zoom átfogás (értsd szorzó) azért rossz, mert nem létezik olyan optika, ami közelre, és távolra is tökéletes képet csinál. A cserélhető optikás gépeken éppen ezért nem 1db 60x-os zoomot csinálnak, ami a tájképtől a távoli dolgokig jó, hanem átlag 5-10x zoom közötti objektíveket, amikből mindig azt teheted fel amire szükséged van, egyet közelre, egyet a közepesebb dolgokhoz, és egyet a nagyon távoliakhoz. Így persze több objektív kell (de ugye pont ezért veszel cserélhető objektívest), viszont 1-1 objektívnek csak 1-1 feladatban kell helytállnia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!