Kezdőként milyen fényképezőgépet vegyek?
Valamilyen bridge-gépet.
Több, mint a kompakt, de nem annyira komoly, mint egy tükörreflexes. Vannak rajta teljesen automatikus programok, de van manuális is (bár az tény, hogy szűkösebb lehetőségekkel, mint egy tükörreflexes esetében, viszont kezdőként jobb a bridge, később fejleszthetsz egy komolyabbra).
Tükörreflexes eleve hatszámjegyű újonnan.
Ha 20-30 ezret szánnál rá, akkor azt mondanám, tök mindegy, válaszd akármelyiket. De 60 ezer már olyan összeg, amit vétek elkúrni egy rossz választásra. Ha kezdőként ennyit szánsz fotózásra, akkor gyűjtögessél még év vegyél 80-100 körül egy MILC gépet. Azt nem fogod megbánni manualitás terén - legalábbis nehezebben mint a 60 ezres kompaktokat.
Ennyiért a következő lehetőségeid vannak:
- veszel 40-50 ezerért egy alibi-bridge gépet, ami első ránézésre rekesz és záridő előválasztást is ad, valójában azonban nincs bennük valódi rekesz szabályozás, csak egy ND szűrő, úgyhogy a bejutó fényt igen, a mélységélességet nem befolyásolják. Ezeken mindig két értéket állíthatsz, egy kisebbet és egy nagyobbat. A nagyobbnál bevág egy szürke szűrőt és 2-3 fényértékkel módosul az expozíció. Megsütheted a teljes manualitást, mert a rekeszállítás valódi értelme elveszik. Ezekben általában kézi élességállítási lehetőség sincs úgyhogy teljes manualitás kilőve. Amit valóban állíthatsz az a záridő, az érzékenység és társaik. Ilyenek pl. az olcsóbb Fujifilm FinePix S gépek.
- Veszel egy teljesen manuális kompaktot. Ez kb. a Canon SX270-től indul ami úgy 55 ezer környékén kapható. Ebben van valódi rekeszállítás, de...egyrészt olyan kicsi a gyújtótávolságod, hogy igazi értelme nincs is a mélységélességgel játszani és a rekeszt állítgatni. Jórészt minden éles lesz a képen, vagy nem olyan mértékben elmosott, hogy szép lenne. Esetleg makróban lehet majd sikerélményed. Másrészt a kis szenzor és nagy pixelsűrűség miatt a diffrakció sokkal hamarabb kezdi ki a képminőséget, mint egy nagy érzékelős gépnél. Ez az átlagos kompakt 1/2,3"-os érzékelőjénél valahol F5,0 fölött van. E fölé állítva a rekeszt egyre jobban romlik a képminőség. Ez általában azt jelenti, hogy a valódi manuális kis szenzoros kompaktok/bridge-ek nem is merészkednek F8 rekeszérték fölé, mert már itt is elég lágy képet adnak. Az említett SX270 tele állásban 1:6,8 fényerejű, úgyhogy F6,8 a legtágabb rekesz F8 a legszűkebb. Mindössze 1/2 fényértéket állíthatsz. Óriási szabadság.
Ezzel szemben egy MILC kompakt 1" vagy 4/3"-os, de többnyire APS szenzorméretet használ, aminél már van értelme rekeszelni, játszani a mélységélességgel. Arról nem is beszélve, hogy 20-30 ezerrel többért ezek sokkal jobb képminőséget adnak bármelyik kis szenzoros kompaktnál vagy bridge-nél.
Vagy veszel használtan egy MILC-et vagy DSLR-t, 60-ból.
De nagyon röviden összefoglalva, ár szerint:
A legolcsóbb (kb.) teljes manualitást adó kompakt gép: Canon SX270 ~55ezer
A legolcsóbb majdnem bridge, teljes manualitással: Canon SX510 ~70ezer
A legolcsóbb bridge, teljes manualitással: Panasonic FZ72 ~75ezer
MILC gépek: 70-80 ezertől, de inkább 100 körül érdemes nézelődni.
DSLR gépek: 90-100-tól.
Még hozzátenném:
A legolcsóbb (kvázi) bridge, részleges manualitással (valódi rekeszállítás és manuális élesség nincs): Fujifilm FinePix S8600 ~40ezer
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!