Létezik olyan előtétlencse féleség amit a szűrő helyére kell felcsavarni és annyi a lényege, hogy megnöveli az optikába jutó fény mennyiségét? Nagyon egyszerű lenne a dolog mert csak két lencse kellene hozzá.
Ha lehetne, nem építené be minden gyártó az objektivekbe?
Fényerőnövelő előtét nincs.
Hogyne lenne ilyen! Házilag is elkészíthető, csak egy napellenző kell, és rászigszalagozol egy zseblámpát, ami befelé világít.
Tetszőlegesen növelheted vele az optikába jutó fény mennyiségét.
Van egy jó hírem és egy rossz!
A jó hírem, hogy léteznek ilyen megoldások
A rossz, hogy a fotózásban ezek nem használhatóak mert:
- vagy annyira kevéssé növeli a bejutó fény mennyiségét, hogy gyakorlatilag semmi értelmük nincs, maximum némi CA-t, és torzítást visznek a képbe
- vagy például léteznek prizmás fénygyűjtő rendszerek, ezeknek már lehet egészen jó a hatásfoka, csak éppen fényképezni nem lehet rajtuk keresztül, mivel nem arra készültek
:) egy szó mint száz, csábító, hogy veszel egy f4-es objektívet, rácsavarsz egy lencsét, és hipp-hopp, f2.8-at kapsz (gondolom amúgy mindezt üveggyöngy árban szeretnéd), de azt a fránya fénytant nem lehet ilyen könnyen megerőszakolni.
Úgy gondoltam h van két lencse: az egyik egy 150mm átmérőjű domború, a másik kisebb a szűrő méretével megegyező méretű és ugyanannyira homorú lencse egymástól bizonyos távolságra.
Ebbe nem LEHET hiba, mert egyszerűen csak annyit csinál h több fényt terel az optikába, viszont érthető h miért nem gyártanak ilyet...
mellesleg megmondanátok akkor h ennek az űrteleszkópnak miért is ekkora az első lencse mérete??
Egy röpke 1700mm-es fókusztávolságú telóról van szó szintén elhanyagolható 20 000 000 Ft ért le gyártanak bárkinek egy ilyet.
Kérdező: az űrteleszkópos példád nagyon nem jó. Nézz meg egy például Canon 50mm f1.2, 1.4, 1.8 sorozatot. Ahogy nő a fényerő, úgy nő az objektív mérete és általában a frontlencse is.
Viszont ezt az objektív tervezésekor döntötték el, és az egész lencse rendszer minden eleme ehhez lett tervezve. Te viszont utólag akarsz rátenni valamit az objektívre, ami hirtelen megnöveli a fényerőt. Na ez az, ami lehetetlen.
Ha fényerős optikára vágysz, akkor meg kell venni azt, nem fog működni, hogy a 20 ezres kitobira rácsavarsz egy előtétet, és máris 300k-s 2.8-as objektívet kapsz.
Nem, nem létezik ilyen.
A te elképzelésed az, hogy fogsz egy gyűjtő lencsét, ami nagy felületen összegyűjti a fénysugarakat, lefókuszálja, majd egy szórólencsével úgy szeretnéd ezeket "visszaállítani", hogy a sugármenetek összességében ugyanolyan alakúak legyenek, csak sűrűbben helyezkedjenek el, azaz ugyanazt látod, csak fényesebben.
Bizonyítható is, de ha leülsz és saccra felrajzolod a két nevezetes sugármenetet (optikai középponton áthaladó és párhuzamos), akkor is látszik, hogy két lehetőséged van.
- Vagy a párhuzamos sugarakat be tudod sűríteni, tehát fényesebb lesz a kép, de ekkor elromlik a leképezés (a széttartó sugarak szögei változnak), vagy a széttartó sugármenetek ugyanolyanok, de a párhuzamosak nem sűrűsödnek be.
Azaz ha fényerős optikát akarsz, nem tudsz egy előtétet rátenni, ami az optika többi részétől függetlenül növeli a fényerőt a leképezés geometriai tulajdonságait hasonlóan tartva. Az egész rendszert fényerősre (nagyra) kell csinálnod, ami nehézzé és drágává teszi az optikát. Ezért kerül sokba és ezért nagy egy fényerős objektív.
Pl. a Metabones gép és optika közé tehető konvertereivel megoldható a fényerő növelése, de mivel ez kihuzat növelő is, ezért nem minden gépen (MILC-eken). Ezek a konverterek csökkentik a gyújtótávolságot a belépő pupilla méretének megtartása mellett, így növekszik a fényerő.
Már ha ez volt a kérdés.
Az optikába jutó fénymennyiség miért növekedne, amikor adott ezpozícióhoz mindig ugyanannyira van szükség?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!