Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Hogyan tudom előhívás előtt a...

Hogyan tudom előhívás előtt a "valós" képet megnézni?

Figyelt kérdés
Szóval többektől hallottam, hogy az előhívott kép nem feltétlenül fog úgy kinézni, mint ahogyan én a monitoromon látom és ezt már tapasztaltam is. Mi erre a megoldás? Hallottam, hogy vannak erre a célra kifejlesztett speciális monitorok, de állítólag létezik valami program is, ami jobban visszaadja milyen is lenne előhívva az adott kép. Előre is köszönöm a válaszaitokat!

2014. okt. 8. 18:49
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia. Ha komolyan szeretnél foglalkozni a fotózással érdemes beszerezned egy IPS paneles monitort. Az IPS panel szebben adja vissza a színeket, és jóval nagyobb a betekintési szöge mint a TN panelnek, tehát nem befolyásolja a fotószerkesztésedet hogy éppen mennyire van megdöntve a monitor.

A monitor még nem elég, le is kell kalibrálnod hogy színhelyes legyen. Vagy veszel egy kalibrátort (X-rite, Spyder, stb.), vagy elviszed kalibráltatni. Előbbi sajnos 40.000-60.000Ft, utóbbi viszont csak 5000Ft.

Mindenképp HDMI-n keresztül használd, ne VGA-val.

Érdemes leszedned a gépedről minden olyan vezérlőszoftvert amit a videokártyádhoz kaptál, csak a driver legyen fenn hogy más szoftver ne befolyásolja a képet. Kalibrálásnál kapsz egy .icm kiterjesztésű fájlt, ezt be kell tenned a színprofilok közé az operációs rendszeredben. Innentől elvileg valós színeket kapsz, bár befolyásolja a színtér is, hogy mit használsz a fényképezőn és hogy mented el, sRGB-ben vagy AdobeRGB-ben.

2014. okt. 8. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ez amiatt van, hogy a kép több színtér konverzión megy át, mire eljut a papírig és ha ezeket nem tudatosan végzed, akkor a végeredmény nem szándékolt irányba "torzul". Emiatt szokták már a történet legelején (a fényképezőgépen) AdobeRGB színtérbe tenni a képeket, ebben a "konténerben" végigvinni, majd a végén ebből nyomtatni, mivel praktikus célokra ez a legnagyobb színtér. A fenti válasz egyébként jó volt, annyival bővíteném, hogy miután mindez megvan, ki lehet próbálni, hogy kb. hogy fog kinézni a nyomtatott anyag, mivel a kinyomtatott kép jóval kisebb színteret tud, mint a monitor. Ezt hívják soft-proofnak, részleteket itt találsz róla: [link]

Ha pedig kupálódni szeretnél e téren, a pigmenta rendszeresen tart tanfolyamokat erről, érdemes elmenni.


Összegezve: ha profi megoldást akarsz, akkor AdobeRGB mentés, színhelyes IPS monitoron feldolgozás, AdobeRGB-ben nyomdába leadás, ott a nyomda ict profiljával kiteszteled soft-proof-al a nyomtatot, ez a helyes út. De mindez csak akkor javasolt, ha megérted a lépéseket, egyébként elég egy színhelyes monitor és az ima :-).

2014. okt. 9. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Mindkettőtöknek nagyon köszönöm!
2014. okt. 9. 19:35

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!