Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Miért nem tudnak (vagy akarnak...

Miért nem tudnak (vagy akarnak) a kameragyártók alacsonyabb érzékenységű érzékelőket gyártani, mint ISO 100 (néha ISO 50)?

Figyelt kérdés
Én hasznosnak tartanám, ha ISO 10-től indulna a kamerák érzékenysége, mert feleslegessé tennék a szürkeszűrőket. Különösen, ha szelektiven is lehetne érzékenységet állitani a világosabb részekre, mint ahogy az átmenetes szűrőket használjuk.

2013. nov. 25. 23:18
 1/4 anonim ***** válasza:

Az érzékelőnek van egy natív érzékenysége, amit erősítés nélkül is tud produkálni. Ez technológia függő, de ISO 100-160 körül van. Tehát ha nem csinálsz semmit a jellel, akkor is ilyen érzékenységnek megfelelő amplitúdóval fog kijönni. Ezt lehetne lejjebb vinni, de ha megteszed, a magas ISO látja kárát, amire pedig sokkal nagyobb igény van. Vagy lehetne 1-nél kisebb erősítésű kiolvasóköröket csinálni, de ez szintén drága és macerás a haszonhoz képest.

Emiatt már az ISO 50 sem valódi beállítás, hanem egy általában ISO 100-on ellőtt kép, amit szoftveresen utánkompenzál a fényképező. Így pl. a csúcsfények sokkal jobban be is buknak.

2013. nov. 25. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Még az előző (nagyon jó) választ annyival bővíteném, hogy az általad igényelt funkció egyébként létezik (épp ISO10-nek megfelelő érzékenység), csak rossz helyen keresed :-).


Nem az érzékenységet csökkentik, hanem beépítenek egy (vagy több) ND szűrőt a gépbe. Ez egyébként egy optikai szűrő, nem elektronikusan oldják meg, többnyire a lencse része. A Canon a G sorozatba G3-tól beteszi, a G12/G15-ben is benne van, S100-ban is, de a Fujinak is van ilyen gépe (gondolom sok más gyártónak is). És láss csodát, pl. a G15-ben ez 3 rekeszt jelent és mivel ott ISO80 az alap, így ISO40 - ISO20 - ISO10 - épp azt tudja, amit Te keresel , ilyen okos ez a Canon :-).


DSLR-ekben még nem jelent meg, nem tudom, miért. Profi filmes kamerákban viszont elég általános a beépített ND filter (enélkül ugye filmes világban élni sem tudsz, mivel ott a záridő megváltozása masszívan belenyúl a képi hatásba, így többnyire ND filterekkel lövik be a fényerőt), amikor ilyeneket nézegettem, szinte mindben láttam, irigykedtem is...


Szóval jót kérdeztél, megoldották már, csak máshogy.

2013. nov. 26. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

A beépitett optikai szűrővel az a baj, hogy nem javitja a kép minőségét, inkább még rontja is egy kicsit. Mindenképp az érzékelő névleges érzékenységét kellene csökkenteni. Az érintőképernyős fényképezők korában még az átmenetes szűrés sem lenne megoldhatatlan.

Hogy van-e rá igény? Nos elég sok cég szépen megél abból, hogy sokan (mint pl. én is) vagyonokat képesek kifizetni azért, hogy leszedesse az AA-szűrőt a szenzor elől, vagy hogy infravörösre vagy monokrómra alakittassa a kameráját. Ezek az emberek jellemzően a profi tájképfotósok, nem pedig azok, akik nagy érzékenységű gépre vágynak (arra valszeg van nekik másik váz). Mivel ezt az egyre növekvő igényt a gyártók is érzékelik, sorba jönnek ki az AA nélküli gépekkel (pl. D800E vagy a legújabb Pentax a kikapcsolható AA-szűrővel). A D800-as eladások negyedéd teszi ki a D800E, tehát ez az igény még csak nem is kicsi. Az igény tehát megvan és érzékelik is, mégsem történik semmi.

2013. nov. 27. 12:37
 4/4 anonim ***** válasza:

Az AA és az infra szűrőt nem keverném ide, teljesen más miatt kerültek bevezetésre és kivezetésre is.


A Si alapú szenzorok nem tudnak ISO 10-et, mert az egy foton hatására generált feszültség még különböző adagolási profilokkal sem nagyon változtatható. Úgy kaphatsz ISO 10-et, ha beépítesz a szenzorba egy Si ND szűrőt, vagy ha kiolvasásnál csökkented a jelet. Utóbbival viszont az a gond, hogy a zajt nem tudja ugyanúgy csökkenteni, így romlik az SNR, vele együtt pedig esik a dinamikai tartomány. Akkor már egy BW ND szűrő, azt le lehet venni, és alig ront a képen. Persze meg kell venni minden objektívre, ami szívás.

2013. nov. 27. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!