Ma lényege a digitális tükörreflexes (DSLR) fényképezőgépeknek?
Mert még az analóg, filmes fényképezőgépeknél értem, hogy mi lenne a lényege. De amikor a ccd-re "vetíti" a képet, akkor mi?
Elnézést a tudatlanságomért. :)
Gondolom a kérdés elsősorban az, hogy minek használjuk a tükröt, ha a kép amúgy is egy érzékelőre vetül, ahonnan ki tudjuk olvasni, és az elektromos keresőben láthatjuk, éppen mit fotózunk.
Az igaz, hogy már ma is olyan felbontású EVF-ek vannak, amik ugyanolyan részletgazdag képet adnak, mintha tükröt és optikai keresőt használnánk. A Sony SLT gépeiben régóta ilyen lakik.
A gond nem is a látvány(bár sokan esküsznek arra, hogy az OLED mátrixkijelző sosm lesz "olyan", mint az optikai kép, illetve nem eléggé "természetes", de ez hasonló, mint a film vs. digitális vita). A probléma, hogy a jelenlegi élőképes (tehát CMOS vagy CCD érzékelőre vetített kép alapján történő) autófókusz állítás sosem lesz olyan gyors, mintha dedikált AF érzékelőt használnánk. Ugyanis utóbbiak nem csak azt tudják megmondani, hogy éles-e a kép de azt is, hogy merre kell állítani, ha életlen (fázis érzékelő AF). Az élőkép viszont nem tudja megmondani, merre indulj, ha élesíteni akarsz.
Emiatt szükség van egy dedikált AF érzékelőre, amit viszont nem tudnak rátenni a nagy CMOS-ra. Így jól jön a tükör, ami az érzékelő helyett az AF modulra vetíti a fényt, miközben te az optikai keresőt használod. Ezért van, hogy az SLT-kben is találsz egy félig áteresztő tükröt, mely a fény egy részét állandóan egy AF szenzorra vetíti, és csak a maradék fényt használhatod a felvételben. Előnye, hogy van EVF (erről később) videózás közben is pontos a követő AF, nem kell tükörfelcsapó mechanika, így a gép tartósabb, hátránya a fényveszteség, és kevés fényben az AF pontatlansága.
Ami paradigma váltást hozhat, az a Canon új, két diódás CMOS szenzora, ami a 70D-ben debütál. A technológia azt ígéri, hogy CMOS szinten lehet majd fázis érzékeny autofókuszt kialakítani. Ez hatalmas dolog lenne, mert gyors, megbízható, videó közben is aktív élőképes autofókuszt biztosít fényveszteség és bármilyen tükör nélkül. Még nem lehet megmondani, ebben mennyi a marketing, és milyen lesz a tényleges használat, de benne van a dologban, hogy 5 év múlva megjelenjenek az első EVF-es profi Canon gépek.
Ez sokat segítene, mert az EVF rengeteg olyan adatot megjeleníthet, amit az optikai kereső nem: beégés, alulexponáltság (zebrakép), hisztogram, szintezési adatok (vízszint), focus peak screen (a képen belül egy nagyított rész, ahol az élesség ellenőrizhető) és még sok más. Ráadásul a kép erősíthető, így nagyon sötét szituációkban is MF-hez elegendően világos és éles képet produkálhat.
Szóval izgalmas lesz, mit hoz a következő pár év, a kérdésed nagyon aktuális.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!