Ilyen képeket hogyan fényképeznek? (bővebben lent)
Nem értem,hogy ilyen és láthatóan nagy felbontású képeket hogyan csinálhatnak egyesek.
Az egy dolog,hogy rá van fókuszálva, de mégis mitől függ,hogy ilyen tiszta és magas minőségű lesz a fénykép?
A felbontástól, vagy a megapixelek számától?
Ez pl. egy nagyon szép kép, 2560x1600 felbontással.
Én hiába állítom erre a gépem felbontását,akkor is ilyen elmosódott,vagy szemcsés képet sikerül csinálni
vagy akár ez is jó példa lehet.:
Tényleg nem tudom,úgyhogy örülnék,ha valaki kielégítő választ írna nekem.
Felbontás = megapixel. A kép technikai minősége nem ettől függ, hanem elsősorban az objektívtől, másodsorban a szenzortól.
Az első példád (leveles kép) szerintem egyáltalán nem jó ilyen szempontból, a fekete részek tömve vannak színzajjal, ezt útómunkával is lehetett volna korrigálni.
A második kép sem élességbajnok, de egy ellenfényes, azaz technikailag nagyon macerás helyzetben készült, amihez képest viszont már határozottan szép, gondolom egy jó minőségű, fix teleobjektívet használtak hozzá.
A harmadik képen csak a jobb oldali kutya arca éles, gondolom ez is fényerős fixszel készült.
Ezekhez a képekhez jellemzően DSLR gép és jó minőségű optika kell. A gépen belüli beállítások használatával sok nehézség kompenzálható, de ha általános esetben úgy ítéled meg, hogy a képeid éles részei nem veszik fel minőségben ezekkel a verseny, akkor új gépre lesz szükség.
Viszont segíthet, ha töltesz fel, vagy küldesz magánban saját képet, úgy könnyebb megítélni, hogy a fényképező, vagy a fényképész fejlesztése a fontosabb.
Első válaszolónak:
akkor ezzel is lehet ilyet készíteni,vagy csak már a nagyon profi gépekkel és profi fotóssal?
Igazából elég soktényezős ez a történet. Az első makrófotó tipikusan rossz példa ilyen szempontból, egy jobb kompakttal valószínűleg jobb makrófelvételeket készíthetsz mint az átlag belépőszintű/fél-profi tükörreflexes+alap makróobi (vagy előtétlencse) kombóval, mivel teljesen mások a képalkotási karakterisztikáik. (Más szenzorméret illetve a szenzor és a lencsék távolsága stb..)
A második kép tipikusan az a kategória ami valószínűleg nagyon messziről (értsd 30-50m) készült, a felszerelést nehéz lenne megmondani, de valószínűleg az objektív, az állvány és a váz ára elérte az 5M Ft-ot (a nagytelék nagyon drágák).
Alapvetően arról van szó, hogy önmagában egy jobb fényképezőgéppel nem mész semmire ha nem tudod azt használni. Technikai oldalról megközelítve a dolgot, igazából a szenzorméret az elsődleges, ami valóban számít a kép minőségének szempontjából. Minél nagyobb a szenzor, annál nagyobb területen terülnek el a pixelek, annál kevésbé melegszik, annál kevésbé termel zajt (akár magas 6400+ ISO mellett is), és annál jobb a (szín)dinamikája (és annál nehezebb vele makrózni, mivel minél nagyobb a szenzor annál kisebb a DOF vagyis a mélységélesség).
Az utolsó kérdésedre a válasz: igen/nem. Az elsőt valószínűleg meg tudod csinálni az általad említett fényképezőgéppel, a másodikat viszont biztosan nem.
Mivel a szarvast nem tudod megvakuzni (illetve megtudod, de nem így fog kinézni, ráadásul a vadászok sem fognak érte szeretni, softbox-al majomkodni meg se időd se lehetőséged nincs terepen) mindenféle derítés nélkül kell úgy lefotóznod, hogy közben ne égjen ki a az ég, de a sötét részeken is kivehetőek legyenek a részletek, ezt pedig leginkább valami modern FullFrame szenzoros dSLR-el (alhangon 6-800ezer ft csak a váz, a kövi lépcső pedig 2MFt) tudod elérni, de valószínűleg még ott is utómunkára lesz szükséged. Kénytelen leszel a sötét részeket felfelé, a világosakat pedig lefelé korrigálni.
Nagyjából ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!