Van gyakorlati haszna a csipogásnak és a segédfénynek fókuszáláskor?
A csipogás azért van, hogy hallgató visszajelzést adjon a kezdő fotósnak, hogy megtalálta a gép az élességet. Amíg valaki még tanulja a gép használatát is meg a fotózást is, addig ez lehet hasznos segítség.
Viszont ha mások is vannak körülötted, pláne egy rendezvényen fotózol, amit mások élveznének, vagy felvennének, akkor az ő felvételükre károsabb, mint amennyire hasznos számodra, ezért ajánlott kikapcsolni, hogy másokat kevésbé zavarj vele (és ne gond annyira magadra a figyelmet)…
Az AF segédfény alapvetően hasznos segítség mindenkinek minden helyzetben. Csak a profik már többet tudnak a fotózásról és több tapasztalatuk van benne, hogyan lehet akar nélküle is boldogulni, mint az amatőröknek - de minimum legalább azt megtanulták, hogy kikapcsolni hogyan lehet.
Viszont mivel az AF segédfény látszik mások fényképein és video felvételein is, ezért az a mások érdekeit is figyelembe vevő megoldás, hogy amikor másokat zavarhat, akkor kikapcsolod. Gondolj bele, hogy ha 50-én fotóznak valamit AF segédfény el, akkor kb folyamatosan pirosra festik egymásnak azt, amit fotóznak és senkinek nem lesz róla normális képe. Persze amíg csak te fontos mások szórakozás az, addig téged nem befolyásol.
Amikor viszont nincs körülötted senki más, így csak téged érint, hogy működik-e, akkor úgy használod, ahogy neked jó.
Alapból meg azért van bekapcsolva, mert ha van egy segítő funkció a gépben, azt általában be szokták kapcsolni, hogy segítse a kezdő felhasználót. Ha már tudja használni és arra is rájön, hogy nincs rá szüksége, akkor azt is megtalálja, hogyan kell kikapcsolni.
Egyes (főleg ázsiai) országokban egyébként kötelező hogy a gép hanggal jelezze, hogy fotóznak/videóznak, mert a törvények tiltják a titkolt felvételek készítését és előírják a gyártóknak, hogy ezt megakadályozzák. Éppen ezért bizonyos telefonok és más kamerák, amik képesek érzékelni, hogy az adott országban vannak (pl van bennük GPS, vagy telefonhoz csatlakoznak, ami átadja nekik a hely információt), hajlamosak le is tiltani a csipogás kikapcsolásának lehetőségét.
"Amíg valaki még tanulja a gép használatát is meg a fotózást is, addig ez lehet hasznos segítség."
Miben? Voltam kezdő én is és soha nem szorultam rá. Ha nem talál fókuszt a váz, akkor eleve nem enged exponálni, plusz a fókuszpont színe és az indikátor is jelzi, hogy nem találta meg a fókuszt. (Most gyári alapbeállításokról van szó.) A keresőbe belenézve is homályos a kép ilyenkor. Nem tudom elképzelni, hogy valaki annyira kezdő legyen, hogy szüksége legyen a csippanásra is.
"Az AF segédfény alapvetően hasznos segítség mindenkinek minden helyzetben. Csak a profik már többet tudnak a fotózásról és több tapasztalatuk van benne, hogyan lehet akar nélküle is boldogulni, mint az amatőröknek - de minimum legalább azt megtanulták, hogy kikapcsolni hogyan lehet."
Ezzel megint nem értek egyet. Miért, hogyan lehet boldogulni segédfény nélkül, amit a profik annyira jól tudnak? Úgy beszélsz, mintha teljesen máshogy kellene olyankor fókuszálni.
"Egyes (főleg ázsiai) országokban egyébként kötelező hogy a gép hanggal jelezze, hogy fotóznak/videóznak, mert a törvények tiltják a titkolt felvételek készítését és előírják a gyártóknak, hogy ezt megakadályozzák."
Na igen, csakhogy a csipogás már a legelső digitális fényképezőgépeken is megvolt, amikor ilyen törvény még egyáltalán nem létezett. :) Egyébként a neves gyártók nem készítenek külön firmware-t az ázsiai országok számára, tehát egész biztos, hogy az ottani DSLR, MILC-ekben is kikapcsolható a csippanás.
"Miért, hogyan lehet boldogulni segédfény nélkül, amit a profik annyira jól tudnak? Úgy beszélsz, mintha teljesen máshogy kellene olyankor fókuszálni."
Aki kissé ismeri a szakirodalmat (vagy a gép kezelési utasítását, az a segédfényt többnyire tudja helyettesíteni. Egyszerűen több időt ad a gépnek. Vagy keres a témán egy olyan vonalat, amit a gép jobban meg tud különböztetni. Vagy áttér manuális fókuszálásra.
A kettes tökjó választ adott, kár cafatokra szedni. És a gyártók nem alapozhatnak arra, hogy a kérdezőhőz hasonló felkészült szakemberek fogják használni a gépüket, hanem a fényképezésről semmit sem tudó személyek, akik kiveszik a dobozból, mindent automatára kapcsolnak és csapatják neki és a gépnek akkor is rendesen kell dolgoznia.
Aki meg kiismerte a gépét, az tudja, hogy a milyen fényviszonyoknál, mekkora rekesznél és milyen kontraszt-tartalmú témánál hogyan viselkedik az af. Az említett nem-tudó személyek meg ezekről a szavakról sem hallottak, de elvárják, hogy a gép jó képet készítsen, és igen, a csipogás és a segédfényt ezt segíti elő.
Szóval megint a tipikus buborékhatás, a világ jóval zűrzavarosabb, mint a te világod :)
"Ha nem talál fókuszt a váz, akkor eleve nem enged exponálni, "
Ugye most a világ összes fényképezőgép tipusáról írsz? Ezek szerint nincs is a világban rosszul fókuszált kép, hisz azok el sem készülhetnek :))
"Aki kissé ismeri a szakirodalmat (vagy a gép kezelési utasítását, az a segédfényt többnyire tudja helyettesíteni."
De épp ez az, hogy minek? Hétköznapi fotózásnál eleve nem kell segédfény, mert a mai vázak az esetek 99%-ban kifókuszálják az alanyt. (Az más kérdés, hogy ha a fotós bemozdítja utána vagy rossz helyre tette a fókuszpontot és attól lesz életlen.) Sok vázon például eleve nincsen segédfény, mert azt a külső vaku adja. Amatőröktől szoktam látni, hogy ott a külső vaku és orrba szájba megy a segédfény, mert elfelejtik kikapcsolni... Na de amit végképp nem értek, hogy stúdiófotózásnál, ahol jók a fények, oda miért használnak segédfényt, ráadásul profi szinten. Teljesen indokolatlannak találom.
"És a gyártók nem alapozhatnak arra, hogy a kérdezőhőz hasonló felkészült szakemberek fogják használni a gépüket"
Tehát ha tegyük fel nem találják fel a csipogó hangot, akkor most úgy nézne ki ez az állítás, hogy a gyártók nem alapoznak a kezdőkre? Mert ezek szerint te azt gondolod, hogy ez kifejezetten a kezdőknek szánták, holott más oka is van a csipogásnak. Például az, hogy manuális fókuszálásnál becsipog, amikor fókuszba ér a gyűrű, ami máris nem kezdőknek való segítség. Csak ezt nem értem, hogy sok vázban manuális módban nem működik a csipogás, pedig pont ott lenne igazán értelme. :)
"Aki meg kiismerte a gépét, az tudja, hogy a milyen fényviszonyoknál, mekkora rekesznél és milyen kontraszt-tartalmú témánál hogyan viselkedik az af."
Soha életemben nem foglalkoztam ezzel. Ha a váz megtalálja a fókuszt, akkor jelzi, ha nem találja meg, akkor nem engedi a képet sem meglőni (alapbeállítás általában)... Még elgondolkodnom sem kell azon, hogy hogyan fog az AF viselkedni, mert törvényszerű, hogy vagy talál fókuszt vagy nem és mindkettőt jelzi is. Ezzel semmilyen tudomány nem kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!