Analóg fényképezővel kapcsolatban segítség!?
Ha olyan jó volt régen, vajon minek fejlesztettek? Minek találtak ki fénymérőt, autófókuszt, zoomot, digitális szenzort?
Segítek: mert így könnyebb, gyorsabb, praktikusabb.
Lehet itt szidni a digitális technikát, csak éppen bohócot csinálsz magadból.
Régen barlangban élt az ember, miért nem mész vissza?
A fenét. Ha nem írod fel, elfelejted. Láttam én sok kispajtást Pajtásokkal szaladgálni fotósszakkörön, tudom.
De nem foglak győzködni. Ha szerinted sokkal jobb a film, legyen. Kívánom, autó helyett is lovaskocsin utazz, központi fűtés helyett gyújts tüzet a szoba sarkában, fürdés szigorúan fél évente egyszer, mert régen is úgy csinálták.
Részemről a vitát ebben a témában lezártnak tekintem, mert látszólag túl begyöpösödött és fanatikus vagy.
"Ha szerinted sokkal jobb a film, legyen."
Ezt ki mondta? Ez csak egy kétségbeesett harákolás. Erről szó nem volt. Nem bírod elviselni, hogy hülyeséget állítottál, aztán harapdálod a világelérhető alkotórészeit, mint kutya a ketrec rácsát. Tényleg olyan hülyékkel jártál fotoszakkörre, akik nem voltak képesek egy jegyzetfüzetet és ceruzát vinni magukkal? :D
Na, ha már így kiemelted, Kérdező...
Tehát, valahogy így néz ki a géped, ha mögé állsz, ugye? [link]
Bal kéz felőli tárcsán van fényérzékenység jelölés: ISO = ASA és DIN felirat. Ezeket a gyártók idióta biztosra tervezik*, tehát nem egyszerű mozgatni. Ha úgy működik, mint a döglött Zenitem: a 2 felirat közötti pici ezüst pöcst nyomod le és az egész tárcsát csúsztatod.
Ezt a filmed ISO-jával megegyezőre állítod.
Fénymérésnél lenne haszna, lásd még: problémák.
"Van rajta B, x-30, 60, 125...500ig." Erre remélem rájöttél, 2,5 hét alatt: záridőtárcsa. AZ x-30 volt a vakuszinkron, a B a bulb (hosszú záridő, addig exponál, amíg nyomod a gombot).
"az "f" értéket hol tudom rajta beállítani?"
Az objektíven.
---------------
PROBLÉMÁK:
Ha nem spórolták ki belőle a fénymérőt, akkor szelénes fénymérő van benne. Azzal az a baj, hogy az anyag elöregszik, kimerül: előbb pontatlan lesz majd teljesen meghal. Tehát:
1. Külső fénymérésre lesz szükséged (akár telefonnal is), vagy Sunny 16 szabályra.
2. A fent leírt ISO állítás maximum annyira lesz hasznos neked, hogy ne felejtsd el milyen film van a gépedben.
3. Mivel teljesen manuális gépről van szó, igazán nem oszt, nem szoroz ez a hiba.
Javítani ezt nem szokták.
Régi technika, ezért lehet több baja is. Tipikusan:
- Elöregedett fényszigetelés
- Nem / hibásan lefutó záridők
- Illetve az én gépemen az objektív is döglött.
Tehát:
- Az objektívet le tudod venni és meg tudod nézni, szépen mozognak-e a lamellái.
- A záridőket vájt fülű fotós simán hallja, de ki is nyithatod a gépet (film nélkül) és meg is nézheted, mit csinál a zár.
Ezek javíthatóak, rosszabb esetben donorgép kell hozzá.
A lényeg, hogy tesztet készítesz: a legolcsóbb, friss filmet teszed bele, amit helyben elő tudnak neked hívni. És egyelőre nem művészkedsz, hanem egy témára blendesort lősz és jegyzetelsz hozzá stb. Itt a jegyzet azért fontos, hogy tudd hol a hiba: pl. nem pontos a 1/500 záridő.
Az elkészített képeket meg kiértékeled. Ha segítség kell, akkor én inkább a facebook csoportokat tudom ajánlani, kevesebb a pályát tévesztett focihuligán.
Hagyok itt neked egy ilyet: [link] meg egy ilyet: [link] utóbbit azért, mert nincs új a nap alatt és ET manualt épp nem találtam, viszont youtube-on van egy csomó videó: https://www.youtube.com/results?search_query=zenit+et
* ha nem tudod mire exponálsz, illetve a géped nem tudja mire exponál (amennyiben van működőképes fénymérője) és nem veszed észre, hogy elállítódott munka közben, akkor szabhatod az egész tekercset.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!