Már jópár éve fotózok és az a helyzet, hogy kicsit kiégtem. Nem találom annyira a témákat, mint régen. Milyen irányba érdemes tovább menni? Milyen irányba kéne szakosodni és csúcsra fejleszteni? Hogyan találjak új témákat?
A témákat nem "találni kell", hanem benned kell megszülessenek, mint egy festőművészben.
Meg kell szülessen A GONDOLAT, amit képben akarsz
megjeleníteni, megkomponálni. Lehet valós és lehet akár szürreális, beállított és / vagy montázs, stb.
Lépj túl a környezet megörökítésén. Állítom neked, hogy
pl. a 70-es években egy Zorkij (SZU) géppel fantáziadúsabb, kifejezetten művészi képeket alkottak, mint most a profi számítógépes gépekkel.
Menj el az OSZK-ba, amikor majd lehetőséged lesz, és kérd ki
a Fotóművészet című havilap évfolyamait. Zseniális, egyéni techikával dolgoztak, és nem csak a gépet tudták remekül kezelni, hanem maguk hívták elő a filmet, a diát és papírképet is.
Fontos, hogy ha már technikában eljutottál egy magasabb szintig, akkor
azt már a saját, egyéni gondolatod kifejezésére használd.
Bocs!
Már régen volt. A címe: Fotó
Nemcsak a profik fotói voltak benne, hanem amatőrök képeit
is megjelentették és véleményezték.
ne csak fotózz, hanem inspirálódj is más dolgokban.
az írás az olvasással kezdődik. ahhoz, hogy mondanivalód legyen, előbb gondolkodni kell. érdemes hozzá inspirálódni mások gondolatai és kifejezésmódjai által.
olvass könyveket. ne csak fotóalbumokat, de azért azt is, sokkal inkább szépirodalmat, filozófiát, történelmet, művészettörténetet. nézz JÓ filmeket, festményeket, szobrokat, épületeket.
Két dolog és egyik miatt sem fogsz szeretni.
1. " Milyen irányba érdemes tovább menni? Milyen irányba kéne szakosodni és csúcsra fejleszteni? Hogyan találjak új témákat?"
Mondhatjuk neked, tanuld ki a víz alatti fotográfiát, ha nincs a környékeden megfelelő medence, semmi affinitásod nincs hozzá és még úszni sem tudsz.
2. Természetes, hogy vannak csendesebb, inaktívabb időszakai az embernek. Ilyenkor lehet fejlődni, tanulni, inspirálódni, ha vannak hiányosságaid, azokat pótolni. Viszont Hármasnak 100%-ig igaza van, bár fotókat nézni is jó és hasznos dolog, a legjobb fotósok más művészetekből is inspirálódnak. (Nem véletlenül szoktak művtörit is tanítani fotós képzéseken, azt most hagyjuk, hogy milyen minőségben.)
Amúgy egyáltalán milyen terület érdekel? Mit csináltál eddig? Ki a kedvenc fotósod?
P.s.: engem a Fotóművészet magazin sokkal jobban leköt, mint a Fotó. És szintén megtalálható interneten.
azt is tegyük hozzá, ha már a jóval szélesebb spektrumon mozgó "általános" fotózás sem szórakoztat és nem találsz hozzá témát, akkor egy szűkebb területe mégjobban bekorlátoz és még nehezebb olyan témát találni benne, ami szórakoztat.
persze ettől még lehet értelme a szakosodásnak és alaposabban elmélyíteni a tudásod egy szűk területen. a tanulás és fejlődés mindig hasznos.
csak a kiégés jellegű problémákat általában pont inkább változatossággal, színesítéssel, pihenéssel, felüdüléssel és megújulással szokás orvosolni, nem azzal, hogy ugyanabból csinálsz kevésbé változatosat, amit már eddig is sikerült megunnod...
Csak azt nem értem, miért vannak ezek a válaszok lepontozva. Mind valid.
#9 No ez az. Ezért kérdeztem, hogy mégis hol tart, mit csinál, mi érdekli. Az sem mindegy, hogy hobbista-e, aki le tudja rakni a gépet vagy a megélhetése függ tőle.
Megélhetési fotós ismerősömnek pl. 1-2 új hobbi oldotta meg a problémáját, mert a fotózást, mint kikapcsolódást elvesztette.
Nekem (hobbista) egy év pihi és váltás analógra (a kihívás és a kézzelfoghatósága miatt).
De a megoldást sajnos mindenkinek magának kell kikaparnia.
(Sean Tucker youtube csatornája még érdekes lehet. Tutorialt nem találtok nála, ő a miérteket boncolgatja.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!