Miért fotóz néhány profi fotós csak fekete-fehérben?
Nem hinném, hogy _csak_ fekete-fehérben.
Amikor olyanja van neki, hogy a művészi mondanivaló átadására azt tartja megfelelőnek, akkor így tesz. Ez csak koncepció kérdése.
Vagy úgy is mondhatnánk, hogy a fekete fehér "színvilág" az maga a nagybetűs MŰVÉSZET...
Egyszerű földhözragadt ember azt már föl sem éri ép ésszel....:)
Sőt, nem csak sima ff, hanem ezüstös ff. Nagyobb mélységélesség, jobb forma kiemelés. A szín nélküli fotókon a forma amúgy is nagyobb szerepet kap, de ezt egy plasztikussággal megtoldod és izgalmas dolgokat kapsz.
Hát az csak egy absztrakció... Másféle látásmód. Eszköz. Bizonyos geometriai fogalmakra sokkal jobban felhívja a figyelmet. Nekem van egy elismert festőművész ismerősöm, ő mondta egyszer egy témára, hogy: és ehhez a fekete-fehér jó választás. Aki öregebb, az eleve úgy tanult látni. Az ilyen érzelmileg túlcsordult kijelentések ("Egyszerű földhözragadt ember azt már föl sem éri ép ésszel.") mögött van valami frusztráció, mondjuk második általánosban megverték, aztán később a verő gyerekből fekete-fehéret preferáló fotoművész lett, vagy egy ilyen elszerette a barátnőjét... Volt egy srác katonáéknál, aranyos haver volt, ő mindent sörön keresztül nézett. Szóba került az olvasás, hát, egy könyvespolc áráért mennyi sört lehetne venni. A fotózás - a felszerelés áráért mennyi sört lehetne venni. De van másféle megközelítés is. :)
Fentiek értelmében, Kérdező, márbocs, de ha meg kellett kérdezned, akkor téged hidegen hagyott ez a fajta megközelítés (nem a sör, hanem az absztrakció), akkor meg kár is volt megkérdezned. :)
első válaszolóra reagálva pl. a Leicának van olyan digitális gépe (ráadásul jó drágán), ami kizárólag fekete-fehér képeket készít. ezzel például, ha akar se képes az ember színes képeket készíteni, pedig technikailag nem lenne nehéz megoldani, de van olyan célközönség, akinek ez többlet szolgáltatás és nem hiányosság. aki ilyet vesz, az kétlem, hogy mellette még egy színes gépet is cipel magával - bár a filmes korszakban is sokan megtették, úgyhogy ez sem teljesen kizárt, de szerintem ma sok százezerért inkább az vesz csak fekete-fehérben fotózó digitális gépet, aki egyáltalán nem akar színesben fotózni.
a kérdést meg szerintem már megválaszolták. bizonyos formák, tónusok, hangulatok fekete-fehérben jobban érvényesülnek, vagy hatásosabbak lehetnek, mint színesben - főleg, ha valaki megfelelően tudja használni ezeket.
hogy valaki fekete-fehérben vagy színesben fotózik az ízlés és szocializáció beli kérdés is lehet, de attól is függhet, hogy mit és hogyan akar kifejezni.
az a vélemény sem teljesen alaptalan, bár van benne némi cinizmus is, hogy sokan úgy gondolják, attól valami már művészi, hogy fekete-fehérben van. hallottam már elismert fotósokat azon ironizálni, hogy "ha van egy rossz képed, akkor vágd meg négyzetre, forgasd el átlóba, tedd át fekete-fehérbe és minden pályázatot megnyersz vele". vannak is, akiknek a képein tényleg ezt lehet érezni, de a fotográfia meglehetősen szubjektív műfaj. nagyon sok féle értelmezés, irányzat és megoldás megfér egymás mellett. a színes vagy fekete-fehér választás is egy ilyen ízlés beli kérdés.
én pléldául inkább hiányolni szoktam a színeket a legtöbb fekete-fehér képen és azt hiszem, hogy vagy 20 éve nem készítettem egyetlen fekete-fehér képet sem és színeset is max véletlenül tettem át fekete-fehérbe. pedig lehet, hogy nekem is vannak olyan képeim, amik fekete-fehérben hatásosabbak lennének, mint színesben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!