Hogy mukodnek a kazzetás videokamerák?
Sziasztok, mindig is vonzottak a kazettára vett videók, van egy bizonyos hangulatuk és szeretnék videókat csinalni az itthoni kamerával ami szerintem viszonylag egy komolyabb kamera volt(Sony Handycam CCD-TRV418E). Azt tudom hogy Hi8-as kazzetára tudok venni vele. 17 éves vagyok és én már a digitalis kamerakkal nottem fel igy vannak dolgok amiket nem értek. A kérdéseim szoval:
-Egy kazettára lehet ujra venni? Hogy lehet "formázni" a kazzettát? Ha felveszek rá honnan tudom hogy mikor kezdi ujrairni a kezzeta elejet?(marha van ilyen)
-Ezeknek a kazzetáknak mi a felbontása? Milyen bitrátát használnak?
-Ha tobbszor olvasok/irok a kazzetára akkor a minosége romlani fog? Ha igen, mennyi ido utan?
-S-Video kábel a jobb átvenni PC-re a videókat, vagy a 3 szines kábel?
Esetleg bármi pluszt tudtok mondani akarmirol azt is megkoszononnem, probalom osszetenni fejben hogy mukodnek ezek és hogy tudnam kihasznalni:)
1. A kazettára annyiszor tudsz felvenni, ahányszor lehetséges... idővel kopik, romlik a minősége, ha már hiányos a hang, a képben vonalak jelennek meg, akkor érdemes lecserélni.
2. Nem kell formázni. Amikor felveszel valamit, az törli a már rajta lévőt. Ez nem digitális, azaz 0-90 perc között ahol épp áll, onnan tudod kezdeni a felvételt, lejátszást, vagy tekerni kell.
-Újraírni nem fogja soha. Ha lejárt, megáll. Visszatekered az elejére vagy ahonnan szeretnéd folytatni a felvételt és onnan indítod ismét.
-A kazettáknak nincs felbontásuk, az csak egy adathordozó, a floppy-kon is a méret csak a hordozó anyag minőségétől függött. Tehát Normál, Chrome, Metal kazetták léteznek, sok különbséget nem veszel észre rajta.
-4:3-as felvételeket készítenek ezek a régi kamerák.
-Mint már írtam, a szalag kopásával romlik a minőség. 100-200 felvételig tökéletes, de pl. gyűrődhet is a szalag, ami inkább jellemzőbb volt a kopással szemben, mint hiba.
-Az S-Video kevésbé színes, inkább kontrasztosabb képet ad, míg a RGB inkább telt színeket. Teszteld és meglátod melyik adja vissza vissza inkább az eredeti képet.
-Ezek a kamerák elég sokat fogyasztanak, így általában jó aksival is 1 vagy max 2 kazettát tudnak csak felvenni.
-A 45-60 perces kazetták szalagja vastagabb, így strapabíróbb is, míg a 90 perces vékonyabb, szakadékonyabb, gyűrődékenyebb, viszont arra ugye ráfér egy hosszabb felvétel.
"Ha felveszek rá honnan tudom hogy mikor kezdi ujrairni a kezzeta elejet?(marha van ilyen)"
Van, a szalagra egy úgynevezett time stamp jelet rögzít, amiről meg tudja mondani hogy az adott felvétel mikor kezdődött, mikor lett rögzítve.
Olyan verzió is van, amikor ezt a felvételbe is bele tudja "égetni".
"Ha felveszek rá honnan tudom hogy mikor kezdi ujrairni a kezzeta elejet?(már ha van ilyen)"
Van, a szalagra egy úgynevezett time stamp jelet rögzít, amiről meg tudja mondani hogy az adott felvétel mikor kezdődött, mikor lett rögzítve.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ez nem a kérdésre adott válasz! A szalagon NINCS timestamp, mivel ez egy analóg rendszer. Egy folyamatos szinusz hullámjel van, amiből tudja a sebességet (EP-LP-SP-XP), ami ha megszakad (pl. megszakítják a felvételt, vagy utólagosan jegyzik be), akkor az egy INDEX jelnek számít, így lehet a FELVÉTELEK ELEJÉT megtalálni videókazettákon, modernebb készülékekkel (index search). Kb. mint a trackváltás CD-n, csak itt a fejen keresztül kell menni ilyenkor a szalagnak, ami plusz kopást és lassabb tekerést eredményez.
Timestamp csak a képre kerülhet rá, ha úgy van beállítva a kamera, a szalagra digitálisan semmilyen formában sem.
1 módon lehet timestamp-ot rájuttatni, de nem kamerával: SP felvételi sebességgel teletextet sugárzó adás rögzítésekor. Bár a teletext nem lesz tökéletes, a dátum és az idő 5-10mp alatt kivehető. Ez kameránál nem lehetséges, hiszen mi olvasná ki ezt a timekódot, ha egyáltalán rögzítene ilyet, főleg extra longplay sebesség mellett.
A kérdés úgy hangzott (amíg azt hitte, hogy úgy működik, mint a digitális technika), hogy amint MEGTELT a kazetta, azután FELÜLÍRJA-E a már meglévő videóanyagot.
De ugye ez digitális technikában lehetséges, hogy LOOP-REC formában állandóan felülírja az anyagot és így egy kisebb tárhely X időintervallumot rögzít tized másodperc kieséssel, majd felülírja a már meglévőt. Pl. safety camera autóban, ahol rögzít 2x 10 percet, majd ha a második 10 perccel végzett, törli az elsőt és annak a helyére rögzíti a következő 10 percet, majd a másodikat törli és ott folytatja és ezt így váltogatja végig.
Ám ez a kamera és egyik analóg (kazettás, VHS) rendszer sem rendelkezik ilyen "tekerj vissza és kezdj újból rögzíteni" funkcióval... maga a tekerés is 1-3 percet igénybe vesz, ha ez megfigyelő kamera lenne, pont akkor kéne betörni. De ez nem megfigyelő. Itt a felhasználó kezeli és neki kell kazettát cserélni, ha tovább szeretné rögzíteni az eseményt, amit épp felvesz, vagy neki kell visszatekerni a szalagot és kezdeni elölről, bár akkor mi értelme rögzíteni, ha 1-1,5 órán belül nyoma se marad.
Tehát ha megtelik egy kazetta, mielőtt megnézné, átvenné máshova, digitalizálná, csekély az esély arra, hogy lemond róla és inkább törli.
Tehát ha megtelt, kazettát cserél.
Ha mondjuk várt egy előadót sok résztvevős koncerten és nem akart lekésni a zene elejéről, akkor elképzelhető, hogy másfél órás felvételt szeretne felülírni, mert neki haszontalan, hiszen az értékes 5-10 perces dalt még nem tudta rögzíteni. Itt tudná visszatekerni és "felülírni" a már rögzített anyagot, ám lehet pont akkor a tekerés alatt lépne fel az énekes. De ezt sem így csinálják, hanem rááldoznak 5-10 percet és rec-pause-rec-pause módokkal a felkonf közben már leállítja a felvételt, ha tudja, hogy nem az az előadó jön be, aki neki kell. Itt pl. visszatekerheti, hiszen pár másodperc alatt végez a tekeréssel és rögzíthet újra ugyanoda.
Szóval vannak szituk, ahol a "felülírás" egy felvétel folyamatába belekerül, de ez ritka.
A kérdező nem ismerte a kamera technikáját, amit kb. a legegyszerűbben úgy lehet elmagyarázni, hogy vesz egy papírtekercset (kéztörlő, wc-papír, faxpapír jellegűre gondolok), az a kazetta, a ceruza és a radír a kamera.
A ceruza teleírja a papírtekercset, de ahhoz, hogy tovább tudjon rá írni (lásd koncertes példa), vissza kell tekernie a tekercset valameddig, majd ott egyik kezével radírozza a már megírt szöveget, a másikkal írja az újat. De amíg visszateker, addig ugye nem tud írni, mert a tekeréssel van elfoglalva.
A papírt nem kell "formázni", csak írni rá. A ceruza előtt mindig halad egy radír is, így bármi is van a lapon, a ceruza előtt 1-2 betűvel törlésre kerül.
Ha sokat írsz, radírozol, egyértelmű, hogy először maszatosodik, majd elkopik a papír (ahogy a szalag is).
Így már a példákkal remélem érthetőbbé vált a dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!