Háztartásba mekkora teljesítményű villanykörtét javasoltok?
Talán először is tisztázni kellene hogy milyen "villanykörtét" akarsz használni?
- Izzó szálas?
- Kompakt fénycső?
- LED?
Nagyon-nagyon nem mindegy!
Tetszőleges.
Ha én azt mondom hogy 25W-os mindenhova, az neked úgysem lesz jó.
Mekkorát javasoljak?
Izzószálast felejtsd el!
A felntebb felsorolt teljesítményeknet kiváltó LED-fényforrásokat válaszd.
Egy apró korrekcióval: olvasni kell a nagy fény, legalább 40 wattosnak megfelelőt válassz.
A színhőmérséklet pedig szokás kérdése, az izzólámpa-színű 2700 K színhőmérsékletű LED-ek van akinek bejönnek, van akinek nem, nekünk itthon túl sápadt fényűnek tűntek, szép lassan kicserélődtek 4000 Kelvinesre (ez a hidegnek mondott, de még csak "semleges" fehér, a hideg a 6000K )
Na igen, inkább ez az, ami útbaigazít, amit már mások is írtak. Izzószálast teljességgel felesleges erőltetni, mert a minőségük egyre katasztrofálisabb, lassan ott tartunk, hogy pár hónapot bírnak csak. (Aki azzal jön, hogy nála évek óta világít egy izzószálas a spájzba, az gondolja végig ezt újra, a mai minőségről beszélek, nem az évekkel ezelőttiről!)
Ahogy más is írta, ha ugyanazt a fényt várod el (meleg fehérnek szokás csúfolni) amit egy hagyományos izzószálas izzó ad, akkor 2700K színhőmérsékletű az, ami számodra a megfelelő, ahogy ez az érték megy feljebb, úgy közelít annak fénye a hideg fehér fény felé. A természetes fehér fény az kb. 4000-4500K között van, ez se nem hideg, se nem meleg fehér fény. Az izzószálas égők, bár ahhoz voltunk szokva, nem adtak természetes fényt, hisz egy épületbe a kintről beszűrődő fény nem sárga! Ezt te is láthatod. De nem is vakító fehér. Ha egy 4000-4500K közötti LED-es fényforrást választasz, az pont olyan fényt fog adni, mint a nappali fény. Konyhába, olyan helyen, ahol húst, zöldséget dolgozol fel, oda mindenképp ilyen fényt ajánlok, mert ez adja vissza a valós színeket, ebben látod jól a színeket. Ugyanígy fürdőszobába tükör fölé, gardróbba, ahol öltözködni szoktál stb. mert hát úgy akarod látni magadat a tükörben, ahogy más is lát majd téged az utcán, nem igaz? Így látod jól az arcod, nők a sminkjüket, a ruha színét, amit felhúzol stb.
Sokan ragaszkodnak a meleg fehér fényhez, nappaliba bevallom őszintén én is jobban kedvelem, így ott az van, 3000K-es.
Aztán fényerőben pedig úgy viszonyíts, (és szerintem ennyi infó pont elég, nem kell végigzongorázzuk) hogy egy hagyományos 100W izzó fénye kb. 1500 lm (lumen). Ha ugyanakkora fényt szeretnél, akkor ilyet kell választani. Minden rajta van a dobozon!
Ha nincs villamossági bolt a közelben, azt javaslom, hogy rendeld meg (anrodiszlec jó árakkal dolgozik), persze ekkor garanciát nem igazán tudod érvényesíteni, mert hát sokszor a posta több, mint az égő ára. Ha van villamossági bolt (élelmiszerboltokat el kell felejteni!) akkor viszont 1-3 éves garanciát kapsz az égőkre, szemben a hagyományossal, ami ha tönkremegy és pár hónap alatt tönkremegy, kidobhatod.
Az viszont tény, hogy a környezetet nem kíméled a LED-essel, ez ilyen süket duma, egy maszlag. Szó nincs energiatakarékosságról otthoni használat esetén oly értelemben, hogy az a környezetünkre pozitív hatással bírna. MERT, 100x nagyobb környezetkárosítás az, hogy ezek a LED-es fényforrások a kukában kötnek ki (fém, műanyag, elektronika), s hiába van rá hulladékkezelési díj, ha mindenki behajítja az ált. kukába, továbbá ezek elektronikája sokszor előbb megy tönkre, mint a bennük lévő LED-ek, (a silány minősége és a rossz hőelvezetés miatt). Ellenben egy hagyományos izzónál mi maradt? Egy kis fém, egy kis üveg, ennyi!
#3, #8-nak:
Ezeken kívűl pedig még hozzáteszem, hogy a LED tagok szándékosan soros kötésben vannak, hogy egyetlen elem kiégése esetén az egész üzemképtelenné váljon.
Semeddig sem tartana párhuzamosan kötni őket, csak éppen avval megsokszoroznák az élettartamot, ami ugyebár nem áll a gyártók érdekében!
A kompakt fénycsövekben pedig az emissziós fűtőszál szintén átqrás! Hozzáértők pontosan tudják, hogy a töltőgáz ionizálásához semmi szükség fűtésre! Az csak azért kell, hogy tönkre tudjon menni.
Ha egy kísérletben megoldod hogy két műterheléssel utánzod a fűtést (ami természetesen szintén soros kötésben van), evvel pedig párhuzamosan kötsz egy fűtetlen csövet, az gond nélkül világítani kezd!
Azért kell a műterhelés, mert az elektronika biztosítja hogy a fűtőáramkör szakadása esetén leálljon a rendszer! Ha ezt nem így tennének, a cső fűtés nélkül is vígan világítana!
A kompakt fénycsövek gyakorlatilag korlátlan élettartamúak lehetnének, a mechanikai sérülést (törés) leszámítva!
Nekem magamnak is van egy ős-öreg elemes lámpám amiben fénycső van, és a fűtőszálat nem használja. Kb 30 éves, Japán gyátmány.
Előző teljesen fogalmatlan. Nem azért vannak sorosan a ledek, hogy a fogyasztóval kiszúrjanak. Hanem azért, mert így meg lehet csinálni, párhuzamosan meg nem. Egy átlagos LED fényforrásban kb. 90V-on kezd nyitni a LED-lapka (Osram CL-A60 első generáció, szétszedtem, tudom), a teljesítménye 10W, a normál fényerőt 100V körül éri el. Ez 100 mA áram. Ha valamennyi LED párhuzamosan lenne kötve, akkor a feszültség 3,8V körül lenne, és 2,6A lenne az áramerősség. Mit könnyebb jobb hatásfokúra készíteni, egy 230AC/100V 100mA DC tápot, vagy egy 230VAV/3,8V 2,6A tápot? AZ utóbbinál rádásul a szekunder egyenirányítón eső 0,4V feszültség (ha Schottky dióda) már egyből elvesz a hatásfokból 10%-ot.
Nem kéne fotelfizikusként okosabbnak akarni látszani mint egy csapat mérnök.
Öt éve minden fényforrás LED a lakásunkban, és egy-két garanciális csrén kívül már sok ezer üzemórája gond nélkül működnek.
A kompakt fénycsőben higany van, csak a hülye nevezi környezetbarátabbnak mint a LED.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!