Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Inverter - honnan tudom, hogy...

Inverter - honnan tudom, hogy egy adott eszközhöz jó-e a "sima" vagy mindenképp tiszta sinusos kell?

Figyelt kérdés

Ugye az olcsókra azt mondják, hogy nem "tiszta sinusos", és ezért tönkrevágja a készülékeket és max izzóhoz jók. De pl laptoptöltőre már többen mondták h tönkre tette ...


Csak a "tiszta sinusos" többszöröse árban, meg éppen nincs is olyan, ezért lennék kíváncsi h jellemzően melyek azok az eszközök, amiknek nem árt és melyeknek árt?


Pl LCD monitort ráköthetek? vagy az is kérdéses?

(12 V > 220 V inverter)



2019. jún. 10. 10:25
 1/8 anonim ***** válasza:

Szinuszosnak írjuk magyarul.

Kisebb teljesítményű kapcsolóüzemű tápegységeknél mindegy, mert azoknál a 230 V egyenirányítás után csúcsértékre tölt egy puffert, innen kezdve lényegtelen a bemenő jelalak.

80-100 W felett viszont már aktív PFC-t szokás alkalmazni manapság, pont emiatt, mert az egyszerű pufferes megoldás a szinusz csúcsára terhel és onnan akar levenni nagy áramot, rövid időbe sűrítve a felvett teljesítményt.

Sok ilyen tápegység viszont kártékony a hálózatra, torzítja a szinuszt, felharmonikusokat termel, ami növeli a hálózati veszteségeket, zavarhatásokat és még lehetne sorolni.

Az aktív PFC eloszlatja a terhelést a szinuszhullám mentén, ha nem is tökéletesen, de ez szükséges ahhoz, hogy forgalmazási engedélyt kaphasson a szerkezet.

Az engedélyezésnél egyébként nem azt nézik, hogy milyen PFC van benne, nekik tökmindegy a konstrukció. A zavarhatásokat mérik, cos φ stb.

De ami lényeg a kérdés szempontjából, hogy az aktív vagy passzív (tekercses) PFC pont nem jól reagál a nem szinuszos inverterek jelalakjára.

2019. jún. 10. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Általánosságban igaz, hogy a villanymotorok nem szeretik a trapézjelet (fúrógép, hűtő, mosógép, stb...), sem azok a régebbi elektromos eszközök, amikben az AC 230 Voltból stabilizált tápegység állítja elő a működtetés DC 9-30 Voltját.

A laptop töltőnél speciel mindegy lenne, hogy színuszos, vagy trapéz jelalakú a bemenete, viszont az olcsóbb szünetmentesek hajlamosak átengedni a hálózatból a tüskélet, zavarokat, esetleg maguk is gerjesztenek ilyet (ott egy relén folyik át az áram, ami akkus üzemben az inverter részre kapcsol át).

Nekem egy online színuszos tápom van, az kicsivel többet fogyaszt, viszont cserébe a bemenet nincs közvetlen kapcsolatban a kimenettel, folyamatosan az akkukat tölti és a pufferelt, simított, akkuval biztosított egyenfeszültségből állítja elő a kimenő 230 Voltot. Ráadásul ez tényleg 230 Voltot ad le, nem csak 180-at, mint egyes olcsóbb tápok akkus üzemben.

2019. jún. 10. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

# 2

Általánosságban igaz, hogy ezen az oldalon soha nem lehet megbízni a válaszokban.

Neked is motor = motor ugyan mit számít, hogy az lehet szénkefés vagy aszinkron.

Pedig nagyon is számít, mert a kefés motorok (fúrógép, gyorsvágó stb.) jól elmennek a kvázi-szinusszal, míg a hűtőszekrény vagy más segédfázisú aszinkron motorok nem igazán.

Neked az sem gond, hogy kinyíratod mások laptoptápját, legalábbis azokat, amelyik aktív PFC-s, de ilyen finomabb részletekre nem adunk ugyebár...


"sem azok a régebbi elektromos eszközök, amikben az AC 230 Voltból stabilizált tápegység állítja elő a működtetés DC 9-30 Voltját."


Ez még a legszebb, ilyet tud egy PWM tápegység is. Ha meg a klasszikus vasmagos trafókra gondoltál, azt is írhattad volna. De az meg nem stabilizált. Keverednek a fogalmak rendesen.


"viszont az olcsóbb szünetmentesek hajlamosak átengedni a hálózatból a tüskélet, zavarokat"


Miután ilyenkor a hálózatra kapcsolódik, ámbár zavarszűrő tagokon keresztül általában. De ez aztán komoly tragédia, legtöbb készülék a konnektorból direktben veszi a zavarokat és akkor mi van... Normális esetben semmi, sőt sokan csak hiszik, hogy emiatt van valami problémájuk.

2019. jún. 10. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

de most higgyétek el, én ebből kb semmit se értek :(


autó aksijáról van szó, erről üzemel az inverter. és bizony több embertől halottam h tönkretette neki a laptoptöltőjét pl, és ajánlották, h vegyek "valós sinusos" invertert. találtam is, kb 5x-ös áron, amivel nincs gond, csak tudni szeretném, mégis mitől függ, mire jó a szögletes jelű és mire a drágább. vagy akkor ezek a kommersz 15 ezres 150 W vackok kuka kapásból? (ugyanez "valós sinus"-osban 70 ezer kb, ahogy nézegetem.


valami nagy különbségnek mégis kell lennie ...

2019. jún. 10. 22:14
 5/8 A kérdező kommentje:

gondolom, akkor van különbség a Tescos 7-8 ezreshez képest ... csak pont ezzel szertnék tisztában lenni.


[link]

2019. jún. 10. 22:16
 6/8 anonim ***** válasza:
Autóhoz vegyél inkább szivargyújtós töltőt. Sokkal kevesebbet fogyaszt, a 12 Voltból közvetlenül állítja elő a laptop működéséhez szükséges 19-10 Voltot, nincs több felelseges konverzió, mint egy 230 Voltos inverternél. 5-10 ezer Forintért lehet kapni számtech boltokban. Fontos, hogy ne általános töltőt vegyél sok cserélhető csatlakozóval, hanem típusazonost.
2019. jún. 11. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
köszi igen ez jó lenne, de a laptopot csak példaként említettem. van sok egyéb is. hát veszteség pedig van igen, de már megszoktam. dupla aksi, motor soha nincs leállítva, stb.
2019. jún. 11. 13:13
 8/8 anonim ***** válasza:
De már leírtam, hogy melyik, mire jó.
2019. jún. 11. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!