Tölthető-e egy li-ion akkumulátor eredetileg ni-cd akksihoz készült töltővel, feltételezve, hogy a max. Töltőfeszültség megfelelő?
De nem megfelelő a töltőfesz. Pont.
A NiCd, NiMH töltő állandó árammal tölt, és figyeli a töltés végén a feszültség-visszaesést, és leáll. Jobb esetben. Ha buta töltő, akkor csak tölt, rábízva a tulajra, hogy az este betett akkut reggel kiveszi.
Mivel a Li-Ion nem tud produkálni feszültségvisszaesést a töltés végén, viszont a töltési végfeszültség meghaladása rövid időn belül látványos fény és hangjelenséget produkál (gy.k: felrobban) nem érdemes próbálkozni.
Li-Ion töltési feszültség 1 cella: 4,2V; 2: 8,4V; 3: 12,6V
Ezek a feszültségek nem egyeznek meg sehány sorba kötött NiMH akku feltöltött feszültségével. És mint írtam, a NiMH töltő nem feszültségre tölt, hanem állandó árammal. A töltési feszültség függ a hőmérséklettől, egy melegebb cella feszültsége kevésbé megy fel a töltés végére.
Konklúzió: felejtsd el, ha jót akarsz. Fillérekért vannak már USB-re dugható LiIon töltő panelek, vegyél egy olyat.
Ha kötnél rá egy multimétert és folyamatosan figyelnéd, hogy mikor éri el cellánként a 4,2 V-ot, vagy amennyi elő van írva.
De ekkor még nincs is teljesen feltöltve. A Li-ion töltő ezen a szinten megáll, viszont ezt a feszültséget még addig kell rajta tartani, míg az akku által felvett áram a kapacitás tizedrészének megfelelő értékre esik vissza (vagy amennyi elő van írva a gyártó által).
CC/CV szabályzókat pedig lehet kapni beállítható kimenettel is, több soros cellához.
Sokan összekeverik egyébként, vannak az akkuvédő panelok, ami cellánként 4,25 V-nál lekapcsolja az akkut, de ezt töltéskorlátozásra használni akkora ostobaság, hogy egyszer emiatt törölték is a hozzászólásom, mert nem álltam jót magamért.
A védelem arra való, hogy a töltő meghibásodása ellen (is) védjen.
"Tölthető-e egy li-ion akkumulátor eredetileg ni-cd akksihoz készült töltővel, "
Ne erőltesd a dolgot.
Csak akkor nem lesz feltöltve rendesen.
Meg soros kötésnél illik figyelni a feszültségek eloszlását is, egyik cellán sem szabad 4,2 V fölé menni.
Noha egyformán jó állapotú cellák esetén egész jól szokott eloszlani, de erre nem szabad hagyatkozni.
Példa kedvéért így néz ki egy ilyen védelem, illetve terhelésfüggő is:
Ez meg a CC/CV modul, amin a feszültség és áramkorlát igény szerint beállítható, valamint van rajta egy harmadik LED, ami az említett 10 %-ot nagyjából jelzi:
A legutóbbi válaszra: Igen, ezek szép és korrekt megoldások, de azokban az esetekben, ahol az akkutelep olyan sorba kötött cellákból áll, ahol egy-egy cella több (2,3,4) párhuzamba kötött cellát jelent, bukik a mutatvány.Vagy tévedek?
Az általam használni kívánt megoldással tudom, hogy nem tudok maximumra tölteni, de úgy tudom, hogy ez a Li-Ion akksiknak nem árt, éa engem sem zavar.
Köszönöm a válaszokat.
Legtöbb laptopakkuban is kettesével párhuzamosan vannak a 18650 cellák, szerszámgépeknél stb.
Két egyforma, párhuzamos cella olyan, mintha egy lenne.
A laptopakku védelme ugyanúgy figyeli az egyes tagok feszültségét (is), mint a linkelt áramkör, csak annyival tud többet, hogy van benne egy kis processzor és memória, I2C buszon kapcsolódik a rendszerhez, mér és tárol töltési adatokat stb.
Ha akkut cserélünk, az adatok is mennek vele, ezért is tárolják azon belül.
Ha bármelyik cella 2,5 V alá merül vagy 4,25 V fölé töltődik, azonnal lekapcsolja az egész akkut.
Ezt magam is teszteltem műszeresen, amikor egy párhuzamos tag elöregszik (megnő a belső ellenállás), olyankor van a gond, lekapcsolgat a védelem, mert a gyenge cellán eltolódik a feszültség.
A töltésszabályzó pedig a laptopban van és ugyanúgy 12,6 vagy 16,8 V-ig tölt, ahogy kell, cellaszámtól függően.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!